Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
nobreak - специалист
Здравейте. Искам да си направя една постройка около 16 - 18 м2, допълнение към виличката ми и имам няколко въпроса. Мисля да я изпълня с квадратен профил 80х80х4 или 100х100х3, но не намирам информация кой е по подходящ и по здрав....Гледам повечето правят скелето от 100х100, но на 3 или на 4 е никой не убажда :). Първоначално исках да я направя от греди 10х10 и 10х5 и щеше да ми излезе по евтино, но поради липсата тук в Силистра на сух материал се разколебах...(поне за сега). За сега съм се спрял на метална рамка от профил 80х80х4 като долу да анкерирам профилите за бетона или да ги заваря на метална рамка и нея да анкерирам за бетона - кой метод е по подходящ и 80х80х4 ли ди използвам или 100х100х3?
Благодаря предварително на отзовалите се!
svata - помощник
Зависи от висо4ината и какъв покрив ще правиш!
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
При натоварване профилът 100х100х3 показва че е с 20% по-здрав от този 80х80х4.
Освен ако сеченията им се различават по форма - примерно на 80х80 ако има вътр. закръгления да речем, а на 100х100 да няма. Но все пак 20% са си число - не очаквах чак толкова ама Солида така вика.
Прикачен файл:
100x100x3.JPG
nobreak - специалист
Доста си е разликата....говорим за обикновен квадратен профил, да.
svata написа:
Зависи от висо4ината и какъв покрив ще правиш!
Височината на помещението мисля да е около 2.40, а покрива едноскатен. При ширина на помещението 3.5 м и високата част да е 3 м. предполагам наклонът да е напълно достатъчен...
svata - помощник
Направи го с греди 12-12 дори и сурови,около 3пъти по евтино ще ти легне.Имам абсолютно същата построика ,и размерите са по4ти като твоите.
Фитилчо - майстор
Аз съм го направил от 100х100х5
svata - помощник
Този профил е с борсова цена в момента около 20лв.лм .Няма спор 4е е много здрав но ако припадне от някъде на далаверка.
Tsilkov - майстор
Сайтовете на фирмите които продават профили имат таблици с инерционните моменти които издържат сеченията - там може да се информираш за сравнение между два профила. Понеже явно няма да го правиш "с конструктор" поне залагай на максимата "колкото повече - толкова повече" и накрая сложи укрепващи елементи да не стане при първия вятър сградата да ти се "разчекне".
Ако търсиш цена и лесно изпълнение - дървото е по-удачния избор.
nobreak - специалист
Tsilkov написа:
Сайтовете на фирмите които продават профили имат таблици с инерционните моменти които издържат сеченията - там може да се информираш за сравнение между два профила. Понеже явно няма да го правиш "с конструктор" поне залагай на максимата "колкото повече - толкова повече" и накрая сложи укрепващи елементи да не стане при първия вятър сградата да ти се "разчекне".
Ако търсиш цена и лесно изпълнение - дървото е по-удачния избор.
Мисля профила да го слагам на 1,2 м по дължина, а 1,75 м по ширина и ще се получи нещо като 4,8 х 3,5 постройка, като разбира се ще сложа и диагонали, но се чудя с каква дебелина да са. Другото, което се чудя дали да анкерирам профилите за плочата или да ги заваря на рамка и нея да анкерирам.

svata написа:
Този профил е с борсова цена в момента около 20лв.лм .Няма спор 4е е много здрав но ако припадне от някъде на далаверка.
Гледам профил 100х100х3 е около 74 лв за 6 метра или по около 12-13 лв метъра....

svata написа:
Направи го с греди 12-12 дори и сурови,около 3пъти по евтино ще ти легне.Имам абсолютно същата построика ,и размерите са по4ти като твоите.
По принцип съм фен на дървото понеже е много по добро за изолацията, но се колебая защото няма сухо....Ако го направя с греди 12х12 или 14х14 на какви разстояние трябва да са една от друга?
svata - помощник
С мет.профил се работи много трудно особенно ако нямаш подходящти инструменти за рязане и заваряване!С греди 14-14 през 2 -2,5м и диагонали това няма да мръдне никога!Единствено за гредите в основата се прави( пе) от метална шина 60-5 за да не се усукват ако са мокри.

Тема "Въпрос за здравина на конструкция" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: