Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
lov - майстор
Много добре че направи жеста да опишеш в подробности технологията. :supz: Аз тогава съм бил на друг акъл и не съм си и мислел че след толкова години ще ми се наложи да си спомням кое как и защо.
С една малка забележка относно кореселина. Той на 99% си е почти чист тулол за това предупредих че има и ментета които не знам защо имат в тях някакви масла. В последствие по други причини ми се наложи да го разбера по трудния начин.
Относно мацаницата наистина е така ама тогава нямаше чепици със шпайкове :lol: ползваха се най обикновенни гумени цървули. Е не много дълго щото всеки път преди ползване се налага обработка с дървена цепеница да опада колкото се може втвърдената смола :x .
А летвата с пирончетата и тя за това се правеше вероятно така щото е за еднократна употреба.
schuldiner - майстор
То коресилина май всеки си го бърка по своя рецепта. Тогава смолата беше от Мегахим, а коресилинът им не ставаше. По спомен съдържаше под 50% ацетон. Какви са били другите разтворители не зная. Нещо като разликата лакочистител за нокти и ацетон.
Интересно, че тогава химията като наука не ми създаваше никакви проблеми, още по-малко органичната. Сега гледам да заобикалям такива въпроси, че голямо излагане ще стане...
lov - майстор
Аз още помня ама как и да забравя като доста годинки въртнах като кипаджия. А по край мен само химици и всеки се опитва да те пързаля и да се оправдават с тебе че техниката не бачка а те омоткали нещата щото ги домързяло. По едно време от зор си изрових учебниците от гимназията.
radius - майстор
Вчера се хванах да оправям пода на гаража. Изпилих около 1/4, камбаната N2 на ъглошлайфа върши добра работа.
Тия дни ще доизпиля надстърчанията, за вдлъбнатините въпроса е отворен. Май няма да правя епоксидно покритие в цяла система - грунд и финиш. С продукти на оргахим ще излезе минимум 500лв, а и най-важното не се знае дали ще го докарам красиво. Бюджетен вариант е само с епоксиден грунд или с полиуретанов грунд/боя.
Пита се вдлъбнатините как да ги обработя. Не искам да правя саморазливна на целия под - едно че сега го шлайфам и второ, че има големи площи без вдлъбнатини.
Вдлъбнатините мисля да ги намажа с бетонконтакт и да ги запълня или със саморазливна замазка или с циментова шпакловка. После ще шлайфам всичко да залича преходите между запълванията и голия бетон. Значи да обобщя:
1.Шлайване издатини.
2.Мазане с бетонконтакт на вдлъбнатините.
2.5. Запълване на цепнатините с рядка двукомпонентна циментова хидроизолация.
3.Запълване на вдлъбнатините със саморазливна замазка или с циментова шпакловка.
4.Шлайфане цялостно за премахване на преходите.
5.Финишно покритие - епоксиден грунд-лак ( например http://www.orgachim.bg/bg/produkti/za-p ... k-465.html) или полиуретанова боя ( напр. http://www.isomat.bg/%D0%98%D0%BC%D0%BF ... a.tpl.html) цената е все около 13лв./кг. Лошото на тези покрития е, че са безцветни и ще си личат кръпките, които съм правил.

Какво мислите, особено за вариантите в т.3 и 5?
radius - майстор
Ето докъде съм я докарал
Прикачен файл:
IMG4596r.jpg
Накрая ще ударя 2 ръце епоксиден грунд да не се праши много и толкова .
radius - майстор
Запълних пукнатините в настилката с рядка хидроизолация. Бях сложил гипсови маркери, няма движение. После ще отстраня излишната хидроизолация, да остане само в цепките.
Прикачен файл:
IMG4600.jpg
Днес ще грундирам най-големите вдлъбнатини и ще ги запълня със саморазливна. Следва цялостно шлайфане и мазане с ПУ запечатка. И толкова.
radius - майстор
Да пиша какво направих, може да е полезно на някой. В поста има продуктово позициониране :lol:

Първо след дълго проучване, макар и да не избрах качествена и скъпа система, мога да дам насоки. Добър избор са продуктите на Jotun, които са специализирани в корабните бои, но имат епоксидни и полиуретанови системи за подове. Система с епоксиден грунд и смола (Jotafloor SL нанесена като боя, не като саморазливна), при равна основа излиза около 12лв./кв.м., полиуретановата система е около 15лв./кв.м(Hardtop AS).
Отказах се, тъй като не вярвам че мога да забъркам и нанеса в срок покритието, а и не искам скъп под, на който да не смея да майсторя.
Избрах продукт на Изомат, еднокомпонентен полиуретан BI 120 PU. Демек нещо като паркетен лак, но за бетони и замазки. На пробите се представи много добре - попива и наистина запечатва и втвърдява бетона. Оцветих го с ПУ колор, да стане сив. При моята основа разхода е повече от приличен - 90гр./кв.м., т.е. за 70лв. намазах целия под ( 42 кв.м.) и ми остана. Но съм взел още една бака за втора ръка, която не знам дали има смисъл. Довечера ще видя след изсъхването на първата дали има прозиращи или пресъхнали участъци. Нанася се с валяк с къс косъм.
Прикачен файл:
IMG4616.jpg
Смърди ужасно, не отворих изцяло прозорците, защото в къщата има СОТ и не мога да я оставя, а и беше 3С снощи, а не трябва основата да пада под 8С. Това нещо не вярвам, че може да се нанесе без маска, аз 3 часа мазах пода и ме спасиха супер филтрите на маската ми MSA. Купих си комбинирани ABEK P3 филтри за 41лв., но изобщо не съжалявам. Ако не се предадат довечера, ще ги ползвам като доимпрегнирам с пръскачката тавана.
Прикачен файл:
IMG4617.jpg
IMG4617.jpg (87.77 KиБ) Видяна 2322 пъти
Само се моля довечера валяка ми да не е спекъл, че полиуретана нали съхне от влагата и водата не е решение да си съхраниш инструмента, макар че съм ги накиснал.
VLADO66 - майстор
Много добре си се справил.Ако ти остане материал,си направи един цокъл с височина според това което ти е останало.
radius - майстор
Мерси за акъла, това което е на снимката вляво е цокъл, но от хидроизолация, тъй като е към къщата и има картон ( за да го предпазя от накисване, ако намокря пода). Но има и ХИ лента долу в ъгъла.
Мислех си и аз да взема едно 10см валяче да направя като цокъл, но като няма в ъгъла лента, май няма голям смисъл. Тъй като това покритие е доста течно 0,98кг./л, не запълва цепнатини. Ще видим, става и за метал, може да го ползвам като грунд, ако остане. Поне механично е доста кораво.
radius - майстор
Ей го как стана, каквото търсих, го постигнах, лесно за нанасяне и за метене.
Вероятно ще има пируети зимата.
Прикачен файл:
IMG4620.jpg
Прикачен файл:
IMG4621.jpg

Тема "Запълване на пукнатини и шлайфане на бетон" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: