Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
lebendi - специалист
nikolov333 написа:
Като се зачетох, какви "филми"се получават с конденза във ватата, аз лично бих търсил някое компромисно решение. Верно е, че височината ти е малка, но с 5 см.фибран на тавана, мисля ще е най-добре..
Ами аз точно от тези ''филми'' се опасявам,че ще изолирам сега и догодина ще се наложи да го преработвам(да не дава Господ),затова искам да проуча и сондирам мнения от хора със знания и опит,а така или иначе ватата вече я купих.
8180 - майстор
lebendi написа:
От това което четох стигнах до извода,че под ватата трябва да има пароизолация(найлон или фолио?), а над нея нещо дишащо(паропропускливо фолио-но какво).
Отгоре - за спокойствие срещу теч, вятър/течение и под.: http://www.bramac.bg/fileadmin/rootBram ... _small.pdf
- Подпокривно фолио STANDART 120 - стр.58
- Подпокривно фолио PRO PLUS Resistant 140 - стр.59

или други с подобни х-ки (основно по Sd).

Отдолу, според мен, по линия на влагата може и нищо да не слагаш, освен ако нямаш съображения за друго.
Успех!

П.П. Имам резерви към варианта с Фибран над плочата..
lebendi - специалист
8180 написа:
lebendi написа:
[/color]).
.
Определено варианта с подпокривно паропропускливо фолио върху ватата ми изглежда най-сигурен и удачен-май няма да го мисля повече-ще взимам 1ролка фолио и ще действам .Благодаря ви колеги за адекватното включване.

П.П 8180 относно резервите ти за фибран над плочата имам приятели които са го направили преди 5-10г и нямат никакви проблеми-моето обяснение че нямат проблеми е че явно успява да ''диша'' достатъчно през стените. :?
BLUEPUPIL - майстор
Конкретно за топлоизолация над ст. бет. плоча- Няма да има мухъл, конденз и пр., само ако не допускате влагата от въздуха в помещенията да достига до топлоизолоцията. Поставянето на паропреградата над плочата не е много подходящо защото: 1.Паропреградата не трябва да се перфорира от конкретното натоварване- скъпо решение! 2.Покривните попове, обикновено прекъсват паропреградата... Решението ,което доказано дава най-добри резултати в конкретния случай е окачен таван (без изолация, изолацията е над плочата) върху ,който е разстлан найлон(полиетилен),ако може да не е снаждан. И носещата конструкция на окач. таван се състои от кухи правоъгълни профили- 60х20, 80х20, 100х20 в зависимост от ширината на помещението- хванати само в двата края за стените(ст. бет. греди) за да не се перфорира паропреграда от окачвачи към плочата. На аргумента, че помещението е сравнително ниско за окачен таван (15 см. ще стигнат), може да се противопостави идеята за специфичен дизайн на окач. таван, при който визуално помещението няма да изглежда схлупено.
8180 - майстор
BLUEPUPIL написа:
1.Паропреградата не трябва да се перфорира от конкретното натоварване- скъпо решение!
Не твърдя, че вникнах на 100% в поста ти, но цитата не е коректен.
Ако говорим за паропреграда, се подразбира спиране/намаляване на дифузното преминаване на водни пари.
Това явление се наблюдава през ЦЯЛАТА ПЛОЩ на преградата (на молекулярно ниво) и незначителни отвори и неплътности не са фатални (като площ отнесена към цялото). Респективно снаждането (някои търсят и подлепване) също е маловажно, според мен.

Отворите са фатални, ако се се търси спирането на въздушни потоци, които са способни да пренесат значително количество влага, като и топлина. Там херметизацията е задължителна, както и при хидроизолациите (водоплътност).

Проста аналогия за пояснение:
Имаме детски балон пълен с въздух. Такъв херметичен балон може да стои надут с месеци.
Ако обаче, балонът е напълнен с хелий, към края на купона вече е спаружен чрез дифузия на хелия - друга молекула и неподходяща за хелий преграда.

И в двата случая една малка дупка е достатъчна за да увреди съществено преградата за газа и свойствата на балона..
BLUEPUPIL - майстор
Пълното недопускане на водни пари в изолацията можем да го означим с 0 единици,а преминаването на цялото количество водни пари (генерирани в помещението) в изолацията ще означим с 100 единици. И понеже обичам да казвам, че стр. свобода е тотална, нека всеки да избере къде да се гуди в диапазона между 0 и 100, по отношение на възможността за продукцията на мухал, плесен и пр. и т.н.
8180 - майстор
BLUEPUPIL написа:
Пълното недопускане на водни пари в изолацията можем да го означим с 0 единиципреминаването на цялото количество водни пари (генерирани в помещението) в изолацията ще означим с 100 единици.
Предлагам ти да почетеш повечко (специализирани източници!!!), преди следващата изява.
В случая става дума за бетонна плоча и ТИ над нея.
За никакви "100 единици" на може да става дума дори без паропреграда - бетонът също е някаква паропреграда. 100-те са достижими за проветряването - отсъствие на всякакви прегради.
Има и др. подробности около тези 0 и 100, например сезонната смяна на посоките на проникване на влага чрез дифузия.
Отделно, при външна ТИ (над плочата) рядко е опасно проникването на влага до ТИ през бетона.
BLUEPUPIL - майстор
8180 написа:
BLUEPUPIL написа:
Пълното недопускане на водни пари в изолацията можем да го означим с 0 единиципреминаването на цялото количество водни пари (генерирани в помещението) в изолацията ще означим с 100 единици.
Предлагам ти да почетеш повечко (специализирани източници!!!), преди следващата изява. Бате, дай ги тука, тези твои източници. Да ги обсъдим, да ги дискутираме и да видим туй BLUE, подвеждащо ли хортува, или преследван от строителна грандомания, мегаломания и максимализм е уцелил научната истината, макар и в най-скъпия и вариант.
В случая става дума за бетонна плоча и ТИ над нея.
За никакви "100 единици" на може да става дума дори без паропреграда - бетонът също е някаква паропреграда. 100-те са достижими за проветряването - отсъствие на всякакви прегради.
Има и др. подробности около тези 0 и 100, например сезонната смяна на посоките на проникване на влага чрез дифузия.
Отделно, при външна ТИ (над плочата) рядко е опасно проникването на влага до ТИ през бетона.
Цитата от моя пост, който е маркиран от Теб в червено, не дава отговор на следния въпрос- Къде прочете (Къде съм написал), че цялото количество водна пара може да премине през ст. бет. плоча?
8180 - майстор
BLUEPUPIL написа:
Цитата от моя пост,
Дано сам си разбираш какво и ЗАЩО пишеш.
Сигурно половината от постовете ми в този Форум са по темата. Преди имаше активни професионалисти, с които също сме обсъждали.

Ако действително се интересуваш, мога да ти препоръчам:
1. https://www.amazon.com/Moisture-Control ... 0471318639
Сериозна книга, от "гуруто" по темата в САЩ и Канада, поне за мен (Joseph Lstiburek). Това е старо издание. Има допълнения и корекции във времето, особено по паропреградите, което му прави чест.
Преди време съм свалял безплатен pdf - потърси.

В Европа, мисля че немците са напред, но не го чета езика, пък и повече залитат към пасивните къщи.

2. Ако английският ти не е достатъчен, в сайта на Марисан има доста читави материали.

3. Термокалкулаторът 2, пак там позволява да се проверяват техн. решения, вкл. по влажностни режими, като също съдържа полезно инфо.
BLUEPUPIL - майстор
8180 написа:
BLUEPUPIL написа:
Цитата от моя пост,
Дано сам си разбираш какво и ЗАЩО пишеш.
По стегнат, ясен и точен изказ на български език ще намериш, ама сравнително трудно. Отново давам по-долу въпросния абзац. Кажи, кое не ти е ясно?, кое не можеш да разбереш?, за да мога да хвърля сноп светлина върху въпросното затруднение.
BLUEPUPIL написа:
Цитата от моя пост, който е маркиран от Теб в червено, не дава отговор на следния въпрос- Къде прочете (Къде съм написал), че цялото количество водна пара може да премине през ст. бет. плоча?
8180 написа:
2. Ако английският ти не е достатъчен, в сайта на Марисан има доста читави материали.
След като свърших гимназия, по-нататъшната надсройка на образованието се извърши/осъществи на въпросния език. Ще бъде хубаво да споделиш къде си го учил този език и до каква степен го владееш, за да преценя дали мога да Ти позволя подобно снизходително
подхвърляне- "Ако английският ти не е достатъчен". Ако английският Ти е по-добър от моя, Ти разрешавам да се отнасяш с мен презрително, да ме гълчиш и навикваш. Защото изпитвам благоговение към по-добрите от мен, по-възвишените и по-милостивите. =D>

Тема "Изолация на последна плоча в къща." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: