• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Вадим Владимиров - специалист
Няма как при плоча от 113м2 покрива да ти е 120м2. Отгоре навсичко си е доста начупен. Метнал си се на най-високия клас керемиди, но няма да слагаш улуци и тръби. Знам отговора на майсторите ти. "Няма проблем, ще се оправим". Тези майстори не са и чували за RUUKI, камо ли да са ги слагали. RUUKI работят с външни бригади за монтаж, Lindab работят с външни бригади за монтаж. Всеки гледа да продаде. Ще ти влезе под кожата, само и само да ти продаде материала. Имат си хубави гаранции, но си имат и изискване за монтаж. Квалификация, необходимия минимум инструменти. Само една ножица за рязане на метални керемиди струва близо 800лв. Преди да започне шоуто, помоли ги да ти я покажат. Защото, ако я режат с ъглошлайф дават причина да ти отпадне гаранцията.. При рязането хвърчат много искри и стружки, толкова дребни, че не забелязват. След 2-3 дъжд се проличават. Само за размисъл ти давам един пример. Как ще сложиш надулучна пола под керемидите?
Прилича ми на следното. Купуваш си "S"- класата, но обслужването и поддръжката я поема "LADA".
Не знам от кой район си, но се разтърси за фирми занимаващи се само с покриви. И ги помоли да ти покажат снимки на изпълнени покриви, а аз ще ти отворя очите на какво да обърнеш внимание.
P.S. Тази цена от 35 лв/м2 за покрив е ниска. От тази цена се започва разговор за изграждане на дървената конструкция, отделно керемидите, отделно улуците и тръбите, отделно снегозадържането.
Видях на проекта, че си от Лудогорието. Смени си ребрата, сложи с по-голямо сечение. На проекта пише, че ще се слага и гипсокартон. Т.е. тавана ще е обитаем ли?
papalin4o - специалист
Здравей.
От Разград съм. Тавана няма да бъде обитаем, а просто ще бъде като помещение под керемидите, може би да слагам вехтории. Дори не съм гледал, че там ми дават гипсокартон, Определено под керемидите няма да има нищо освен каменна или стъклена вата за изолация.
Разбирам, че покрива не е за всеки, но в нашият район няма фирма която да се занимава само с покриви.
Където говорих с тези "майстори" за 35лв., квадрата, казаха, че няма да има проблем и ще могат да сложат металните керемиди.
Отделно търговският представител на Руукки, ми каза, че като се сметне квадратурата на покрива ще ми се направят с размер при който няма да има много рязане.
Покрива ми го дават да е покрит със 160кв.м. керемиди.
Аз дори незная, че Монтерей са висок клас керемиди на Руукки, просто цената ми допадна, все пак е 15.50лв., на квадрат.
Pooh - майстор
Christo написа:
Не знам какво сте си говорили с архитекта, може би ти си го искал така. Гледам чертежа на покрива. Ребра 8Х10 през 60см. осово. Може не сега, ако нямаш пари, но все някога ще решиш да изолираш покрива. Между ребрата ще имаш 52 сантиметра, а изолационните плочи са 60Х100 см. Дебелината от 10см. пък е недостатъчна за изолацията. По-добре ребрата да са по-широки, примерно 15 или 20см., пък дебели 5 или 6см и разстоянията 60см но от ребро до ребро, не междуосово.
Извинявам се, за намесата в тематика до която не съм особено близко, но да съобразяваш НОСЕЩА КОНСТРУКЦИЯ, с размерите на изолацията, е меко казано - несериозно! Какъв точно е проблема да се натисне ватата да влезе в 52см. отвор? Даже ще се задържи по-плътно. Аз си мисля, че дори са големи разстоянията, вие искате още по-големи да станат ... знам ли - може и да съм по-тъп, отколкото си мислех :?
vsterev - специалист
papalin4o написа:
Да, аз го смятам първи етаж 111кв.м., втори етаж 113кв.м. и покрива грубо 120кв.м. И това прави към 360кв., и тогава ги смятам по 35лв.
Не ги смятай така, накарай ги те да ти изготвят оферта, където да са написани цени по етапи, другото е съчинение по свободна тема.
Не виждам да си посочил цената за основите, ако са на стъпки определено не са включени в тази квадратура, имай предвид, че при здрави основи може и 40% от средствата да ги закопаеш под земята.
papalin4o - специалист
Изрично съм питал за цената и ми казват, че това е цена за копаене на основи, арматура, леене на бетон, зидане, кофраж на колони, леене на втора и трета плоча и т.н., общо взето абсолютно всичко правят за 35лв. на квадрат. И аз смятам да им предложа да разделят цялата работа на четири етапа, /основи, първа плоча, втора плоча и покрив/ и плащането да бъде при свършен етап. Преди 10год. когато строихме на баща ми къщата, плащахме на надник на работниците.
Tsilkov - майстор
papalin4o написа:
общо взето абсолютно всичко правят за 35лв. на квадрат.
Цената която споменаваш е общо взето тази, но според мен ще ти сметнат и вкадратурата на основите - ако не имаш повод да черпиш. Обикновенно бригадите работят на 35 лв/м2 на етажна квадратура, 25 лв/м2 за основи и 15-20 лв./м2 за покрив. За псоледната цена за покрива ще ти кажат , че включва всичко но гарантирано в нея не влизат ламарините и обшивката на ламперията, а много често се оказва че и покритието на покрива.
papalin4o - специалист
Ами тези майстори ми казаха твърдо 35лв/кв. на всичко.
Както й да е, ще Ви държа в течение и ще слагам снимки веднага щом започна :)
Christo - майстор
Мечо Пух, не си тъп със сигурност, но вата между ребрата не се слагал. А пък аз съм! И да ти кажа, голям филм беше докато рязах плочите. Щото и моите ребра бяха "60 см. междуосово". А пък за здравината на ребрата си има конструктор, който да сметне сеченията. Едва ли ще се сменят кардинално нещата с промяната на разстоянието с няколко сантиметра. За да затягат плочите е достатъчен и един сантиметър. Дадох този съвет съвсем добронамерено и от личен (горчив) опит.
Поздрави на всички и успех с къщата!
Tsilkov - майстор
Christo написа:
И да ти кажа, голям филм беше докато рязах плочите.
Има покривна вата която се реже от руло на място и се защипва. Другото кеото си казал за по-високите и тесни ребра на по-голямо разстояние е супер от гледна точка на топлоизоалцията, ама това е трябвало да му го мсилят по време на проекта - той мача вече е "свирен". В неговия случей когато ще слага изолацията на плочата тези неща не са от голямо значение.
IvanR - специалист
papalin4o написа:
Прикачих снимки в "шапката" на темата, но максимума е 5 снимки, затова правя нов отговор и качвам останалите снимки.
А отностно предният отговор.
Знам, че не е хубаво да се правят компромиси, но когато финансите го изискват ще трябва да се помисли от какво може да се икономиса. Примерно веднага ще дам пример с къщата на баща ми, която я строихме преди точно 10год. Тя е със първа плоча 10см, а е доста по-голяма от моята като квадратура. Отделно, че той ако не се лъжа има само 18 колони, а на мен са ми ги нашибали 21.
Като говоря с мой познати, които строят сега, на всичките са им дали много желязо в проектите, да не би да има някакво ново изискване. Друг познат пък ми каза, че повечето конструктори, които са млади момчета току що завършили, вкарвали в някаква програма дадени размери на проекта и тази програма изчислявала желязото.
Незная и аз.
А отностно битуумните керемиди нещо не ми харесват как стоят, повече ми върви да ги сложа на беседка. Засега съм се спрял на металните Ruukki - Monterrey.

П.П. Между другого, ако някой има телефонен номер на инж. Г.Спасов, който е моят конструктор, и до колкото разбрах е от София и е младо момче, бих желал да ми го изпрати на ЛС или ако има други негови координати, защото все пак на всеки му е ясно, че конструктора трябва да идва да приема обекта.
Няма правопропорционална зависимост, между площа и броя на колоните. Броя им много се влияе от "раздвиженоста" на сградата.
В твоя случай нещо друго прави впечатление. Шайбите ти са струпани в лявата част на сградата, а тези о/о ст-щето на първо ниво граничат с двустранни отвори. На покривната плоча има еркер 1,80м., който почти сигурно "провисва". По норми бетона трябва да е В25. Защо не е използвана стомана В500, след като в арм. цехове А III я заменят с нея без да питат, което в някои случаи не е добре. Както и други споменаха-р-рите на ребрата.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Тема "Нова къща - съвети" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: