Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Frysco - специалист
Здравейте, най-после се наканих да пусна една тема и за семейната къща, която имаме.Намира се в село Горски извор, област Хасково.Историята и започва през 1923.Тогава моят прадядо Желю я е построил.Била е много хубава и солидна за времето си постройка.Преживява без сериозни последствия Чирпанското земетресение.Някъде през 70-те, годината не ми е известна, моят дядо Тодор извършва основен ремонт и вътрешно преустройство.Разпределението е от три спални, всекидневна, кухня и баня с тоалетна.Първоначално е имало мазе, но при преустройството дядо го запълва с бутобетон (районът е с високи подпочвени води-името на селото не е никак случайно).Конструкцията няма колони, зидано е с камъни и тухла, като как са съвместявани двете съм се отказал да проумявам през годините.Тавана е гредоред, между гредите е наливан сгурбетон.Отвътре е измазано с вароциментова мазилка, не съм се сетил да снимам... отвън, то се вижда на снимките.Изображение
Изображение
Изображение
Като цяло, къщата е добре за лятна вила.Пази много хлад дори в жегите.Зимата обаче се топли трудно, но зимата там не ходиме.Последно прабаба и прадядо са живели там целогодишно.В момента местната строителна бригада ремонтира покрива, необходимо е да се поправят мазилките, подкожушени са от влага ниско долу, предимно по външните стени.Има прозорчета за поправяне, четири вече ремонтирах-счупено стъкло и боядисване, останалите чакат да ми дойде отново музата.Трябва и също един бойлер и в общи линии ще е годна да се обитава за по дълго от ден-два.
В духа на форума което мога сам-сам ще си оправя.
Frysco - специалист
Ето една панорамна снимчица на двора:
http://frysco2103.snimka.bg/automobiles ... 242682.big

Както е видно и от горните снимки, беше силно занемарен, повече от 10 години човешка ръчица не го беше пипвала.Откакто дядо ми почина, нямаше вече кой да се погрижи за къщата-ходехме само по задушници и то за по няколко часа, понеже го погребахме там, в родното му село.Падна покрива на лятната кухничка, останаха да стърчат стени, ужасените комшии направиха каквото можаха за да съхранят поне тази стена която ни дели с тях.В двора не можеше да се стъпи-бръшлян и плевели и между тях, каквото е оцеляло-малко от асмата, която вирееше ПОД асмалъка, подивяла... една череша, която моят чичо-агроном навремето ашладиса върху вишна и дава страхотни плодове, каквито никъде и за никакви пари не можеш да си купиш (ще трябва да се науча да се грижа за нея... а и не само за нея).
Аз самия от отглеждане на плодове и зеленчуци и хал-хабер си нямам, но имам мерак да си отглеждам, с едно наум че това си е доста труд и иска упорство.Да е жив и здрав и чичо, да дава акъл, смятам че ще стане работата-двора е голям, към него имам и още по голяма градина.Мога спокойно да си гледам райграс и цветя в двора, за кефа на майка ми, и да си отглеждам култури в градината за свой кеф и тези на съседите, които са ми роднини впрочем... на тях им е нетърпимо да гледат обраслата градина в съседство.А и действително такава благодат... условията са много добри, почвата е много плодородна, имам и кладенец в двора, слънчевите дни там са много.

Почнахме с брат ми с разчистване на двора.Цялата акция е слабо заснета, но натрупахме много клечка.Престихме и един куп стари клони, останали от кастренето на вековната черница в двора.Поразчисти се.При следващи ходения, почистих и тревата от плочките пред къщата.Имаше поне педя пръст върху тях.С разчистването, гледката стана много по приятна, спомените нахлуха, мерака се увеличи:
Изображение
Изображение
Бръшляна по земята и по оградата го напръсках с раундъп и въпреки очаквания слаб ефект, взе та изсъхна почти целия.
При едно от следващите ми ходения, си замъкнах и телоподаващото:
Изображение
С което поправих временно входната вратичка, която вече не можеше да се отваря и затваря нормално.Още от дете я помня като много проблемна.Бравата и беше отдавна изкъртена, по едно време не се заключваше, а се подпираха камъни отвътре, то и ползването и беше безсмислено, заради пощурялия чемшир и еднометровите треви по плочките в двора.
Изображение
При ремонта срязах пантите и ги презаварих, с което нещата значително се подобриха.Установих обаче че рамката е безобразно крива.Успях да монтирам една бравичка, с разни винкели заварени, и халките за катинара ги заварих, но си наумих да направя нова врата-целта е освен самата врата, да направя една по солидна каса, която да прикрепи сухия зид криво ляво...
Изображение
Последна промяна от Frysco на ср юни 10, 2015 10:58 pm, променено общо 1 път.
Frysco - специалист
Снимка на чешмичката в двора.Зеленото е резервоар за вода-отдавна изгнил и непотребен, но е завързан с тел за един кол и все тя ни е спирала да го разкараме оттам.
Изображение

Изображение
Изображение
Изображение

Това корито до кладенеца е спомен от старите времена-там са си перали моите прародители дрехите и са къпали децата.Кладенеца е ремонтиран в по нови времена, някога и помпа е имал, ама са я откраднали.Трябва само да му заваря нови панти на капака и да му ударя една боица.

Изображение

А това е останката от лятната кухня и складовите помещения.Още докато дядо беше жив, почна да изпитва сериозни проблеми с покрива.Той беше от турски керемиди и течеше дълго време.В годината в която дядо почина, няколко валки (ребра) се счупиха и известна част от него премина през тавана и се разпиля по подя на лятната кухня.Помня го като кафяво боядисано дюшеме... тогава аз бях на 18 и имах други грижи на главата си.Роднините взеха решение и викнаха хора за да... досъборят и останалата част от покрива.За да не пострада някой уж.Решение което беше и си остава безумно и пагубно за горката постройка.По настоящем от нея са оцеляли два зида-отзад, който не се вижда на снимката и е сух зим, измазан с кал и слама и отпред тухления с прозореца, са сравнително цели.Възнамерявам да ги ползвам, като над тях изградя навес от ламарина и профили, който да стъпи на свои колони, но кога ще стане това, не знам.Преди това трябва да се изчистят камъните от другите зидове, боклука вътре и останката от плетената стена.

Изображение
Изображение

Виждат се резултатите от едно освежаване с боя на прозорчетата откъм улицата.Заедно с почистването на плочките, ефекта е доста приятен за окото.
Frysco - специалист
И за последно за днес, пускам снимки на започната нова врата на двора.Всъщност аз съм заварчик и понеже не ми е трудно, затова с това съм се заел.Иначе ми е ясно, че тая врата не е никакъв приоритет...

Изображение
Изображение
Изображение

Една хитринка-поставих гресьорки на пантите.Така отпада необходимоста да свалям вратата за да ги смазвам с грес.Всъщност и болтчета щяха да свършат работа, ама имахме гресьорки подръка.Касата е от прозоречен профил 35 на 50 на 2, а рамката на вратата е от 30 на 30 на 2.Ламарина ще има само отвън, 2 мм, студеновалцувана.Дано не стане твърде тежка.

Също така трябва да измисля и някакви нови платна за оградата.Вероятно пак нещо от ламарина и профили.
krismarg - специалист
Само като идея - Защо не ползваш арматурно 10 - няколко вертикални и отвън дюшеме импрегнирано и оцветено в желан цвят, хванато с каруцарски болтове през профила. Ламарината има навика да ръждясва.
Гресьорката е добра идея. =D>
Frysco - специалист
Ами фирмата в която работя произвежда лазерни машини за разкрой на ламарина... затова е ламарина :) Иначе тя ръждясва, ама и дървото гние и го ядат гадини.Всичко иска грижи.
LazarGanev - "Велик майстор"
Все пак 2мм е много за такава врата, 1.5 е напълно достатъчно, не мислиш ли?
Frysco - специалист
Много се колебах, но всъщност разликата в килограмите не е чак толкова сериозна.Лист метър на два 1.5 мм тежи 24 кг, а 2.0 мм тежи 32.5 кг.И накрая реших, че след като профилите са ми по 2 мм, нека и ламарината е толкова.
ivouz - специалист
Поздравления ,голяма и хубава къща !
Не прочетох конкретен въпрос за нещо!
khrist - специалист
Къщата и двора са супер, с огромен потенциал, ако позволиш един съвет, направи си приоритети, например първото най-важно нещо е да имаш баня. Повярвай при подобни ремонти мръсотията е голяма, другото са дограмите на прозорците, като гледам колко са много едва ли планираш да ги подменяш. Използвай бои на водна основа, малко по-скъпи са, но предимствата им са много, съхнат за минути, покриват по-добре и после на чешмата за нула време почистваш четки, валяци и ванички или просто ги оставяш накиснати във вода. Най-голямото им предимство обаче е, че не миришат и женското тяло цапоти с удоволствие. :roll:

Тема "Моята къщичка на село." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: