• 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Virtex - майстор
BLUEPUPIL-2 предоставя доста изчерпателна информация по доста въпроси.

Просто този път две от мненията не са много на място, защото поста съдържаше доста големи снимки. Които и макар да помагат за лекият offtopic, не са приложими за къща :)

Не разбирайте погрешно ситуацията, не е "против" или "за" някои :)
BLUEPUPIL-2 - специалист
И остана неспоменатата възможност от сандвич греда от дървена гредичка 100х60, между две студено огънати п-та 100х40х4, хванати с болтове и разбира се две дървени греди поставени една върху друга или една до друга, поемащи 50% от товара!

A със шоп, ще си продължим спора на лични, за да не пълним темата с излишни подхвърляния и да няма нужда да полагам усилия да бъда толкова тактичен и да не го обидя- което предвид неговата риторика е доста трудно! Така ще я караме! Welcome to BG!
Руди - майстор
Винаги, когато се задава въпрос за конструкции, се опитвам да отделя време и да дам адекватни на въпроса отговори и варианти. Повечето са от моята практика. Темите трябва да са чисти от лични нападки и обиди.
Снимките на небостъргачи са красиви, аз предпочитам летни морски пейзажи. Но темата е за къща. Напълнени с безсмислени картинки, темите стават безполезни и трудни за проследяване. Моля модераторите да изтрият този пост - извън темата е.
Virtex - майстор
пон апр 01, 2019 10:26 pmBLUEPUPIL-2 написа:
A със шоп, ще си продължим спора на лични, за да не пълним темата с излишни подхвърляния и да няма нужда да полагам усилия да бъда толкова тактичен и да не го обидя- което предвид неговата риторика е доста трудно! Така ще я караме! Welcome to BG!
Съвсем сериозно - направете отделна тема, ще е интересна дискусията. Просто да не се разводнява тази.

Някои неща са интересни за публична дискусия, особено когато са обосновани.
BLUEPUPIL-2 - специалист
Умно момче си Virtex, когато прибавиш BLUE-то, към тема за строителство, става строително шоу.
kistbam - специалист
Мале хора, 3-4 дни не влизах във форум и днес какво да видя. Модератори, изтрити мнения :-D :-D
Радвам се в темата се пише, ама не ми се иска да скарвам никой.
По темата... Честно казано това V, предложено от BLUEPUPIL и на мен не ми харесва. BLUEPUPIL, по-нагоре ми беше написал размер за метална греда от край до край на южната страна, тежаща 55кг. Можеш ли да ми кажеш размерите и дебелината при положение че е дълга 4,50м. Също така, слагайки там таква столица, най-вероятно ще сложа и на източната страна. Как ще стане връзката в ъгъла, където ще се срещнат двете столици?
пон апр 01, 2019 3:30 pmVLADO66 написа:
Откъм къщата можеш да го направиш и без попове, ако хванеш гредата с шпилки през стената през метър разстояние.Съжалявам, но нямам снимки на моя навес направен по този начин.И друго- колкото ти е по-нагоре навеса, по добре, защото лятото се напича от слънцето.
По принцип това и на мен ми харесва най-много. Проблема е че вече е положена изолацията и следната връзка ми се струва че няма да стане здрава
Прикачен файл:
веранда.png
веранда.png (9.11 KиБ) Видяна 1434 пъти
, а вкопая ли столицата в изолацията, ще трябва да вкопая и поповете а това е много рязане на изолация и не ми се ще.
шоп написа:
Едно качествено дюбелиране към стената и шпилки през стената ще разтоварят до голяма степен слабо армираната плоча и няма нужда от къртене и направа на нови стъпки.
Успехи!
Предполагам имаш предвид и попове до земята, и дюбелиране към стената?
BLUEPUPIL-2 - специалист
вт апр 02, 2019 8:23 pmkistbam написа:
BLUEPUPIL, по-нагоре ми беше написал размер за метална греда от край до край на южната страна, тежаща 55кг. Можеш ли да ми кажеш размерите и дебелината при положение че е дълга 4,50м. Също така, слагайки там таква столица, най-вероятно ще сложа и на източната страна. Как ще стане връзката в ъгъла, където ще се срещнат двете столици?
По отношение на това, как две столици под ъгъл от 90 градуса, да се наместят към един поп, моят отговор, е че най-доброто решение е да има два попа. Това дава възможност, както вече Руди отбеляза, да се пуснат къси конзоли от около 30см и да се намали големият проблемен отвор пред южният прозорец.

L=4.5м; В=2.5м. Натоварване- след съобразяване с изискванията на действащите БГ норми и добавяне на изискуемите коефициенти съм разгледал три възможни варианта за натоварване или общ равномерно разпределен товар върху столицата(гредата): 1..1000кг- който ще иска ламарина върху дъсчената обшивка; 2..1300кг- Керемиден покрив с натоварване от сняг 100кг/м2; 3..1600кг- Керемиден покрив с натоварване от сняг 140кг/м2;
Дървена греда-[в см]: провисване 450/300=1.5см; 450/200=2.25см; ще се опитаме да се вместим в диапазона 1.5-2.25см; 1..1000кг- 16х16- 2.17см; 14х18- 1.74см; 2..1300кг- 14х18- 2.26см; 16х18- 1.98см; 3..1600кг- 18х18- 2.17см; 16х20- 1.78см;
Сандвич греда с болтове/шпилки- flitch beam-[в мм]
Вариант1- ст. шина между две дървени гредички: 1..1000кг- шина 140х8, гредички 2бр. 50х140; 1..1300кг- шина 160х8, гредички 2бр. 60х160; 1..1600кг- шина 160х10, гредички 2бр. 60х160; Вариант2- дървена греда между два студено огънати „П“ профила: 1..1000кг- греда 60х80 или 80х80 и 2бр. „П“ профила 80х40х4; 1..1300кг- греда 80х100 и 2бр. „П“ профила 100х40х4; 1..1600кг- греда 100х120 и 2бр. „П“ профила 120х40х4;
Стоманена греда-[в мм]
Кутия-RHS; 1..1000кг- 100х60х4- 42кг; 2..1300кг- 120х60х4- 48кг; 3..1600кг- 120х80х4- 53кг;
НЕА- Няма по-малка от НЕА100 и тя ще се справи лесно с товара от 1600кг;
IPE- Предполагам, че няма да е изгодно, тъй като ще има голямо измятане, предвид дървените ребра.

P.S.
Много, ама много ми се искаше, както му е реда, да приложа за горното писание copy и paste технологията, ама не ми се отдаде, просто не можах да намеря някой дето е правил сметки за подобна веранда, иначе веднагически и подвеждайки автора на темата щях да ги туря тука, уж че аз съм ги правил!

А пък radius, за неговите изпълнения в следващия пост, получава, понеже сме строителен форум, поздравления не от кого да е а от BECHTEL
Последна промяна от BLUEPUPIL-2 на чет апр 04, 2019 12:58 am, променено общо 5 пъти.
radius - майстор
Проба, проба, моя не е пендинг :shock: .
BLUEPUPIL-2 - специалист
ср апр 03, 2019 2:56 pmradius написа:
Проба, проба, моя не е пендинг :shock: .
:cool: :?: :prayer:
kistbam - специалист
BLUEPUPIL-2 малко ако можеш да ми разясниш. Първо: Ако избера стоманена греда вариант 2 (120х60х4- 48кг) 120см. е височината ли? С какви размери ще са поповете?
Второ: Малко разяснения какво е НЕА (НЕА100) и IPE?
Трето: Трите варианта различават ли се много от гледна точка на финансии?

П.С. Извинявам се ако въпросите са глупави, ама навлязохме в терминология която не знам.
  • 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

Тема "Съвети при строеж на къща." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: