• 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Руди - майстор
Показвам един начин на закрепване на столицата към
къщата, при ново строителство. Вбетонирани са шпилки ф12
с гайка вътре в гредата, стърчат 20 см, за да остане дължина
и след изпълнение на изолацията.
Прикачен файл:
shp.jpg
shp.jpg (114.85 KиБ) Видяна 1619 пъти
BLUEPUPIL-2 - специалист
чет апр 04, 2019 8:54 amkistbam написа:
BLUEPUPIL-2 малко ако можеш да ми разясниш. Първо: Ако избера стоманена греда вариант 2 (120х60х4- 48кг) 120см. е височината ли? С какви размери ще са поповете?
Второ: Малко разяснения какво е НЕА (НЕА100) и IPE?
Трето: Трите варианта различават ли се много от гледна точка на финансии?
П.С. Извинявам се ако въпросите са глупави, ама навлязохме в терминология която не знам.
Поповете носят много на центричен натиск и дори тези със сечение 60х60мм или 80х80мм ще свършат работа. Въпроса, е че при тях трудно би се осъществила връзката колона-греда. Стоманената RHS греда е широка 60мм или 80мм, а поповете ще бъдат по-широки. Може да направиш предложената от мен връзка и ако попа е 120х120мм, да попълниш с две парчета дъски с дебелина съответно по 30мм или 20мм.



Прикачен файл:
19.jpg
19.jpg (17.05 KиБ) Видяна 1599 пъти


Цената на стоманата за предложените от мен профили се върти около 1.6лв за килограм.
Всички размери на ст. греди са дадени в милиметри.


RHS
Прикачен файл:
1.jpeg
1.jpeg (5.97 KиБ) Видяна 1599 пъти
Прикачен файл:
2.png
2.png (8.26 KиБ) Видяна 1599 пъти



Студено формован кух правоъгълник-RHS
120x60x4
H=120; B=60; T=4;
1л.м.=10.5кг; 4.5м х 10.5кг=48кг
120x80x4
H=120; B=80; T=4;
1л.м.=11.7кг; 4.5м х 11.7кг=53кг




HEA100
Прикачен файл:
3.png
3.png (52.41 KиБ) Видяна 1599 пъти




Горещо валцован HEA
HEA100
1л.м.=16.7кг; 4.5м х 16.7кг=75кг


Прикачен файл:
4.jpeg
4.jpeg (5.9 KиБ) Видяна 1599 пъти




Горещо валцован IPE
Не съм го изчислявал за обща устойчивост, предложените два размера са направени на база допускането, че коефициента е 0.5 или 0.4х.
IPE160
1л.м.=15.8кг; 4.5м х 15.8кг=71кг
IPE180
1л.м.=18.8кг; 4.5м х 18.8кг=85кг
BLUEPUPIL-2 - специалист
Руди, хубави дълбоки греди, аз съм им почитател.
BLUEPUPIL-2 - специалист
kistbam, като гледам вървежа на нещата, си се насочил към паянти или ъглови шини за връзката поп-столица (тези отпред). Според някой естети от форума и двете са грозни. Любопитен съм, какво решение ще ти предложат. Докато го обмислят, ето едно и от мен. На външния ъгъл, под двете външни столици- там където се събират под 90 градуса, изкопай покрай съществуващия бетон и вбетонирай стоманен поп с дължина 3м, от които 50-70см в земята и 250-230см над. Сечение- 80х80х6мм или 100х100х4мм. Обличаш го с дъски с дебелина 2см, и става общо 12х12см или 14х14см, за да пасне на останалите попове. Ще се справи с хоризонтален товар приложен на върха на попа от порядъка на 250-300кг, идващ от двете столици, което е напълно достатъчно. Това ти позволява да се отървеш от паянтите и ъгловите шини.
Руди - майстор
Очаквам до седмица-две да мога да снимам монтирана
и моята пергола (хваната с шпилките от снимката).
Мисля, че паянтите се получават добре, пък може
само аз да ги харесвам. Засега материалът се
обработва на закрито.
VLADO66 - майстор
Като сте ги захванали тези попове от към сградата, няма отърване.При скат с по-голям наклон от примерно 35 градуса, усилията на натиск преобладава към сградата, а не надолу. Посочих вариант с шпилки.Може и да не се копае цялата изолазия, а само там където са шпилките да се вкопаят пети 10/10 см каквото е сечението на столицата..Никакви попове не трябат откъм сградата на това навесче.
kistbam - специалист
Честно да ви кажа, нищо против няма паянтите. VLADO66 , при мен наклона май няма да е много голям и не ми се иска да рискувам без попове.
Това щеше и да ми е следващия въпрос? Колко най-малко мога да пусна този градус (на наклона), щото по груби сметки ми се получава 17-18 градуса?
Също така, какви инструменти ще ми трябват за обработването на материала. Тъй като ще имам много лакиране, пък и на няколко години пак ще трябва да лакирам се замислям за пистолет за боядисване/лакиране. Предложения? Компресор и пистолет или електрически? Другото за което се сещам е ръчен циркуляр. Примерно този: https://www.emag.bg/rychen-cirkuljar-ra ... ction=view
Винтоверт, перфоратор и зеге си имам.

P.S. В Пловдивско (с.Брестник) намерих изсушен материал на 460лв./м3. С обработката предполагам ще се вдигне цената.
BLUEPUPIL-2 - специалист
Според мен, ако в направлението 2.5м няма да се ползват подкоси, което може и да пречи при преминаване, шпилките са задължителни, иначе в посока север-юг, верандата пред южният прозорец е неукрепена хоризонтално. Има два варианта- столица с попове и шпилки и столица носена само от шпилките. Ако има попове нещата се получават много по-лесно. И изискването към шпилките или анкерите (ако се анкерира попа, за гредата или плочата между двата етажа) е да работят само на опън. При условие, че няма попове, шпилките ще бъдат натоварени освен на опън от хоризонтална сила и на срязване от столицата и нейният товар. И точно тук възниква проблема- ако шпилките се поставят под прозореца на вторият етаж, има опасност с вътрешния си край да се опитват да повдигат зидарията. Затова по безопасният вариант е шпилките да се изтеглят в двата края на столицата, колкото е възможно по-близо до двете ст. бет. колони или дори направо да се анкерира столицата в колоните. Това налага да се ползва столица с отвор от 430-450см, който ако е дървена я прави с височина от мин. 18см.
VLADO66 е добре да предостави детайли за предложените шпилки, дистанционери за през изолацията и пр. Защото тяхната роля, ако няма попове е доста отговорна. Най-малкото, ако под тях не се остави фуга от около 2см, след като се поогънат или слязат надолу обирайки луфтовете, може да натиснат изолацията.
kistbam - специалист
пет апр 05, 2019 3:21 pmРуди написа:
Очаквам до седмица-две да мога да снимам монтирана
и моята пергола ...
Има ли вече снимки?

Така, след няколкодневно празнично прекъсване....:
Работите вървят на изцяло дървена конструкция. Избирайки първия вариант (изцяло дърво) на BLUEPUPIL-2 , попове 14х14 и столици 14х18 с паянти между тях имам няколко доуточняващи въпроса:
1. Знам че предложихте по 2 попа от двете страни на южния прозорец, ама така няма ли да станат много? Съответно да няма нужда от толкова дебели попове и столица? Второ, срещуположните (от външната страна на верандата) трябва ли да са точно срещу вътрешните, щото ако е така симетрията отива по дяволите :).
Плюс това паянтите няма ли да укрепят допълнително столицата във вертикалното и усилие, така че да няма нужда от 2 попа близо един до друг? Пак припомням че ще хвана и столицата с шпилки през изолацията и стената (може би на всеки метър, ако трябва и по на гъсто).
2. Кое е най-доброто решение за контакта на поповете със земята, при положение, че нивото ще се вдигне 10см (замазка, лепило, плочки).
BLUEPUPIL-2 - специалист
На предишните страници уточнихме, че сечението на поповете не е проблем. Поп 15х15 може да носи 10 тона и дори поп 8х8 ще свърши работа; Единственото ограничетие е попа да не е по-тесен от столицата; например столица 14х18 ще иска поп 14х8, при който слабата му страна от 8см, би трябвало безпроблемно да се справи с изкълчването при височина 2.5м и обсъждатото натоваране. Разбира се практиката да се поставят квадратни попове е още по-добра. На останалите въпроси ще отговоря след уточняване на размерите- действителните отговарят ли на тези от чертежа: 250x610 и 160х880?


Прикачен файл:
Къща.jpg
  • 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

Тема "Съвети при строеж на къща." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: