• 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Вадим Владимиров - специалист
Казаха ли ви го!
lov - майстор
За много от нещата си прав козата си сака пръч. Ама у нашенско куцо кьораво и сакато станало майстор. И аз не съм майстор на покриви ма какво да се прави от зор. Едно е че не познават парите другото е че с две леви па и заврени в задника. Ти му разправяш те така го искам и с тези материали а то ти се дзвери на среща и ти вика бе аз мога да ти го направя и с по евтини. И накрая само разсипия на материали щото работата претупана. Айде аз ще го хвана още докато не е късно или ще го оправя ама от пишман знаещи майстори вече ми е дошло до гуша. А за някои неща си иска ръчичка.
За материалите и там тъмна индия. На перфориран найлон му викат паропропускливо фолио. По стечение на обстоятелствата съм запознат с мембраните които се ползват за дрехи. Ми че тези дето са за покриви с параметрите на издръжливост ако ги отнесем към другите че то направо скафандри за космоса да шием. Е те това според рекламите де. Та до преди 15 години като нямаше такива да не би да не са правили покриви. Вярно е че има нови материали ама най мразя кога недостатъците им ми ги рекламират като предимство и че точно заради това са го направили така. Айде благодаря има и алтернатива дето се е доказала. А пък като ми разправяш за бетонни керемиди кажи де живееш за да ти тръсна в двора да си ги имаш за спомен. Много убави на 20 години брамак те таман бяха излязли с големите претенции за качество. сега тези дето са стояли на склад стават да ги наряваш с лопатата. Само не ми казвай че непавилно са съхранявани. На сянка под навес и сухо. То прогизнал вафлен талашит е по здрав от тях бре. Ма били и по евтини. Керамика се е ползвала от хиляди години сега ще преоткриваме бетоня че бил по убав. Та благодаря за съвета давай го на някой друг.
tanosliven - специалист
Преди доста години конкурент даде оферта с 30% по-ниска от мойта за един хотел с надеждата че ще вземе работата НО собственика просто му каза че за да не влезе ,,вътре'' с тези цени ще го краде 1000% и така работат я взех аз.
Та мисълта ми е майстори разни и различни но работодателите които разбират още ПО-малко
А що се отнася до термина ,,тесен специалист'' по-добре да не го обсъждаме ,казал го е Кърт Вонегът много добре в ,,Точния мерник''
Едно време за да станеш маистор 7 разряд се искаще да знаеш повече от една специалност в строителството и днес е така! :partyman:
Фитилчо - майстор
Понеже се зачекна тази тема ,
наскоро, с човек си говорих по темата и се твърдеше, че под ватата в покрива, мембраната трябва да е паро-забавяща преграда, но не херметическа и НЕпропусклива.
Това така ли е?
stroylux - напреднал
lov написа:
За много от нещата си прав козата си сака пръч. Ама у нашенско куцо кьораво и сакато станало майстор. И аз не съм майстор на покриви ма какво да се прави от зор. Едно е че не познават парите другото е че с две леви па и заврени в задника. Ти му разправяш те така го искам и с тези материали а то ти се дзвери на среща и ти вика бе аз мога да ти го направя и с по евтини. И накрая само разсипия на материали щото работата претупана. Айде аз ще го хвана още докато не е късно или ще го оправя ама от пишман знаещи майстори вече ми е дошло до гуша. А за някои неща си иска ръчичка.
За материалите и там тъмна индия. На перфориран найлон му викат паропропускливо фолио. По стечение на обстоятелствата съм запознат с мембраните които се ползват за дрехи. Ми че тези дето са за покриви с параметрите на издръжливост ако ги отнесем към другите че то направо скафандри за космоса да шием. Е те това според рекламите де. Та до преди 15 години като нямаше такива да не би да не са правили покриви. Вярно е че има нови материали ама най мразя кога недостатъците им ми ги рекламират като предимство и че точно заради това са го направили така. Айде благодаря има и алтернатива дето се е доказала. А пък като ми разправяш за бетонни керемиди кажи де живееш за да ти тръсна в двора да си ги имаш за спомен. Много убави на 20 години брамак те таман бяха излязли с големите претенции за качество. сега тези дето са стояли на склад стават да ги наряваш с лопатата. Само не ми казвай че непавилно са съхранявани. На сянка под навес и сухо. То прогизнал вафлен талашит е по здрав от тях бре. Ма били и по евтини. Керамика се е ползвала от хиляди години сега ще преоткриваме бетоня че бил по убав. Та благодаря за съвета давай го на някой друг.
"Колега" ,напълно съм съгласен с теб, че покриви са се правили и преди 15, та и преди 2000 години, в случая обаче говорим за усвояване на подпокривно пространство с изолационен материал минерална вата- технология от 20 век с всички необходими аксесоари и консумативи-, a както казваш ти- козата си сака пръч. Наистина някои ползват перфориран найлон ,а и изобщо има "тикви" дето си позволяват да слагат фасадни мембрани с тегло под 120 г на покрива.А теб те съветвам да си гледаш там текстилния бизнес и изобщо да не се занимаваш с големината на молекулата на парата отнесена към молекулата на водата, водни стълбове и подобни "простотии" защото това са едни далечни космически неща, които може би НАСА използват при направа на покривите във Флорида, а гадовете тука ги рекламират като предимство. Аз от своя страна нямам намерение да рекламирам или да защитавам определен вид керемиди защото всички си имат своите предимства и недостатъци. Задай си въпроса само защо в Смолян примерно бетонните керемиди са предпочитани. И още нещо като правиш покриви , старай се клиентите ти да получават всички преференции които производителите предлагат. Тондах предлагат 33 години гаранция,Брамак предлагат 30, Креатон 50 и т.н, Не ми изсипвай твоите 20 годишни бетонови, които си закупил още преди Брамак да разберат къде е България, ами им ги върни и те предполагам ще ти ги възстановят и така през 20 години си ги сменяй.
lov - майстор
Не че съм се засегнал ама да уточня занимавам се с електроника и по точно автоматизация. А това с мембраните за дрехи малко странично за собствено удовлетворение нямам отношение към шивашкия бизнес освен от време навреме да пипна някоя специализирана шивашка машина с електронно управлениещото. Доста години химици ми бяха на главата и щеш не щеш трябва да си в час и с тази наука и дифузиите са ми напълно ясни. Доста от датчиците са точно на този принцип.
Нямам и намерение да се занимавам с покриви и да правя бизнес от това щото отдавна ми е минало времето да вися по фасадите и покривите. Годините си вървят и ние също се променяме. Да правил съм го защото тогава бяха други времената и имаше доста хляб в тая работа и пак по неволя съм научил доста неща и то най вече точно да се взимат алтернативни решения в даден момент защото ремонта е по трудното нещо. А и както зачекнахме темата трябва си ръчичка и практика. Много неща знам как трябва да станат и как се правят ама не ми е работа. Примерно една обшивка дето колегата Вадим я прави за 2-3 часа на мен ми трябва цял ден въпреки че ми показа толкова много снимков материал че и начинаещия ще се научи. И пак се върнахме в основата на темата за козата. Но ми омръзна да ме правят на будала и в место да се занимавам с моя си занаят се налага да ставам на падар, па и накрая кат не ми издържат нервите взема че го направя сам нищо щото кат ми поразят материалите ми излиза по скъпо.
А относно идеите за усвояване на подпокривното пространство съм се интересувал пак заради моите начинания. Имам възможност да обикалям по света и да гледам и снимам Не ми е безразлично как и с какво го правят хората и като кажеш искам го така и се почва едно филосовстване как не можело да стане и колко скъпо щяло да бъде като можело по така. Е ама аз не искам да съм в калъпа и матрицата на послушковците макар че когато не знам нещо не ме е срам да попитам. То и за това е тоя форум да споделяме идеи и знания и кой с каквото може да помага. Показах до къде съм го докарал. Нося критика по всички въпроси и отговарям защо съм взел това решение и с какви материали съм брал ядове. Пък който си има глава на раменете да преценява сам за себе си.
Мненията в никакъв случай не ни се разминават. Малките разлики са просто въпрос на лини решения. Но да си зададем и въпроса какво правят другите дето не знаят и не могат като попаднат на такива майстори.
stroylux - напреднал
lov написа:
Не че съм се засегнал ама да уточня занимавам се с електроника и по точно автоматизация. А това с мембраните за дрехи малко странично за собствено удовлетворение нямам отношение към шивашкия бизнес освен от време навреме да пипна някоя специализирана шивашка машина с електронно управлениещото. Доста години химици ми бяха на главата и щеш не щеш трябва да си в час и с тази наука и дифузиите са ми напълно ясни. Доста от датчиците са точно на този принцип.
Нямам и намерение да се занимавам с покриви и да правя бизнес от това щото отдавна ми е минало времето да вися по фасадите и покривите. Годините си вървят и ние също се променяме. Да правил съм го защото тогава бяха други времената и имаше доста хляб в тая работа и пак по неволя съм научил доста неща и то най вече точно да се взимат алтернативни решения в даден момент защото ремонта е по трудното нещо. А и както зачекнахме темата трябва си ръчичка и практика. Много неща знам как трябва да станат и как се правят ама не ми е работа. Примерно една обшивка дето колегата Вадим я прави за 2-3 часа на мен ми трябва цял ден въпреки че ми показа толкова много снимков материал че и начинаещия ще се научи. И пак се върнахме в основата на темата за козата. Но ми омръзна да ме правят на будала и в место да се занимавам с моя си занаят се налага да ставам на падар, па и накрая кат не ми издържат нервите взема че го направя сам нищо щото кат ми поразят материалите ми излиза по скъпо.
А относно идеите за усвояване на подпокривното пространство съм се интересувал пак заради моите начинания. Имам възможност да обикалям по света и да гледам и снимам Не ми е безразлично как и с какво го правят хората и като кажеш искам го така и се почва едно филосовстване как не можело да стане и колко скъпо щяло да бъде като можело по така. Е ама аз не искам да съм в калъпа и матрицата на послушковците макар че когато не знам нещо не ме е срам да попитам. То и за това е тоя форум да споделяме идеи и знания и кой с каквото може да помага. Показах до къде съм го докарал. Нося критика по всички въпроси и отговарям защо съм взел това решение и с какви материали съм брал ядове. Пък който си има глава на раменете да преценява сам за себе си.
Мненията в никакъв случай не ни се разминават. Малките разлики са просто въпрос на лини решения. Но да си зададем и въпроса какво правят другите дето не знаят и не могат като попаднат на такива майстори.

В такъв случай в сравнение с повечето "дългогодишни майстори покривачи" , които до един "току що се връщат от Германия" си се справил добре. Най- малкото си напаснал керемидите по дължината на ската, а имам случаи при които режат дори и тези при стрехата. Имам някои дребни забележки, които са пренебрежими. Керемидите при уламата не трябва да се приближават една до друга толкова поради факта, че покрива е най- динамичната конструкция при една къща и може да се получи евентуално триене при насрещните керемиди и оттам счупване и разместване. Но това е по-скоро теоретично. С фолиото или черната хартия не трябва да се покриват летвите, тъй като лятно време в някои области температурата на керамичното покритие достига 70 и повече градуса а работната на тези материали в повечето случаи е 50-60, затова разстоянието керемида- фолио е мин. 6 см. Снегозадържащите куки се разпределят по целия скат за да вършат съществена работа.Има си разходна таблица за всеки регион в страната. Изпълненията само по периферията не носят нужния ефект. Лавината и свлачището никога не тръгват от подножнието. В твоя случай скатовете са малки и не е проблем. Приеми го като градивна критика и още веднъж - ПОЗДРАВЛЕНИЯ!
stroylux - напреднал
Фитилчо написа:
Понеже се зачекна тази тема ,
наскоро, с човек си говорих по темата и се твърдеше, че под ватата в покрива, мембраната трябва да е паро-забавяща преграда, но не херметическа и НЕпропусклива.
Това така ли е?
Съществува мембрана на Isover, която контролира преминаването на водни пари и реагира различно при различните сезони. Зимно време порите и се свиват, за да спрат пропускането на парите през конструкцията, а лятно се разширяват, тъй като няма опасност от образуване конденз. А темата за конденза и точката на пречупване е много обширна и наситена с противоречия. Едно е 100 процента сигурно- има ли изолация вата- задължително запечатване зимно време , а има ли запечатване трябва да има рекуперационна система - иначе прозорците мин. по 2 часа дневно отворени. Това е.
Фитилчо - майстор
Предвидил съм вентилация, да !
Но не е ли по добрият вариант да сложа дишаща мембрана и отдолу тогава?
stroylux - напреднал
Фитилчо написа:
Предвидил съм вентилация, да !
Но не е ли по добрият вариант да сложа дишаща мембрана и отдолу тогава?
Ако отдолу има жилищно помещение като баня, спалня или куния има опасност парите, които се отделят да преминат през дишащата мембрана, а това създава предпоставки за образуване на конденз, който от своя страна създава условия за образуване на мухъл и отделно при наличието на влага във ватата се намалят техническите и показатели - увеличава се коефициента и на топлопреминаване т.е. става по - лош изолатор.
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13

Тема "Покрив - НАПРАВИ САМ...Алтернативни решения" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: