Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
dimenen - напреднал
Няма ли нещо по реалистично?Ние не сме дорасли до там. :) :arrow: :)
hygro - майстор
dimenen написа:
Няма ли нещо по реалистично?Ние не сме дорасли до там. :) :arrow: :)
Има :)

Прикачен файл

dush1.jpg
Има :)))
dush1.jpg (5.24 KиБ) Видяна 5999 пъти
Последна промяна от hygro на пон авг 27, 2007 10:55 pm, променено общо 1 път.
ironlady - модератор
http://www.viessmann.de/de/products/Photovoltaic.html

Във връзка с това дали има слънчеви системи за производство на ток - да има /на горепосочената страница/.Сега само ще нахвърля нещо, а другия път ще обесня повече.
За амомента ви давам пример,че е възможно и изграждането на такава инсталация,тъй като има пресен случай тук във варна.Не е изпълнен още, но на човека са му отпуснали кредит от банка и има даже сключен договор с енергото да му плащат определена сума за това, че ще му ползват капацитета на исталацията.За сега не мога да говоря в цифри,но е факт че е възможно.
dimenen - напреднал
Няма ли нещо,което се е случило в България нещо практично,защото пак казвам Писна ми от това Енерго да и плащам за неизползвана енергия.Ако имате повече инфо за варненската система се обадете. :?: :arrow: :idea:
jel4o - специалист
Ironlady айде пиши нещо по подробно ако обичаш за сл. с-ми за производство на ток че и на мен като на повечето потребители са ми омръзнали разправиите с шибаното Енерго .Не до гуша а много по нагоре са ми дошли с техните измислени сметки.
Дано се намери някаква инсталация на по-сносна цена,която да задоволява потребностите на поне едно домакинство та да се отървем от тая зависимост от мошеническото енерго. :?
Matchless - специалист
burningice написа:
друг момент е че бойлер от 120л няма да може да се загрее за 2ч. т.е. с мощност 6кW а ще му трябват 4ч. и то само за едно загряване а ако трябва де се къпи цяло семесйтво времето за загряване ще се увеличи, но нека да е само едно = 12кВ х 0,15ст , като сложим факта че вакумните колектори работят 10 месеца и инвестицията не е 1500 лв а около 900 , излиза че се изплаща не за 14 години а за година и 4 месеца
Незнам, аз обикновено ползвам нощна тарифа, че ако го включа на дневна и сутрин го изчакам да загрее може и да не успея да отида на работа :wink: Може ли да направиш калкулация на тези 900 лв?
Аз се бях запалил по идеята за тези системи за производство на ток преди време и ще разкажа каквото помня :? Като се изгради, от енергото са ДЛЪЖНИ да плащат произведеното електричество като цената беше над 700лв за kwh но по тогавашните ми сметки всичко се изплащаие за около 10 години. Хубавото е че и през зимата се добива ток при минимално слънчево огряване. Не знам дали при всички производители е така, но това заради което се отказах е че след 10-20 години произвеждания ток намалява с до 20 %
dimenen - напреднал
Здравейте приятели,честита Коледа на всички,но да си дойдем на думата.Кажете ми,ама някой който е ползвал има ли смисъл от слънчеви батерии или не?Защото вчера бях на среща с архитекта и техническия екип на проекта ми,и те ме убейдават,че нямало смисъл.От девет кладенеца вода ми докараха,че била излиша инвестиция и такива работи.Може ли някой,който има такива колектори да ми даде съвет,какво да правя аджеба.Благодаря.
ibogdanov - специалист
Привет dimenen,

Аз имам изградена инсталация от селективни слънчеви колектори. Цялата инсталация е изпълнена изцяло с български материали. Единствено помпите са на Вило. Поразен съм от ефекта и КПД'то на колекторите.
Онзи ден при външна температура : -5, водата в бойлера ми беше +60, и то без да са включвани нагревателите. На практика с минимално дотопляне може да имаш желаната температура на водата за битови нужди. Къщата ми се намира в едно софйско село ( споменавам го като ориентир за броя слънчеви дни ). Ако имаш интерес мога да кача снимки на колекторите и цялата инсталация.

jel4o написа:
.............за да се зареди системата и да функционира през зимата тя трябва да е пълна с етилен-глюкол за да не замръзва с-мата при температури под нулата.
Едно такова напълване да го наречем струва около 250лв............
:lol:
Моите колектори са пълни с антифриз и цялото "пълнене" излезе към 60 лева. Най-добрия вариант е да се използва немски антифриз на Ликуи Моли ( има го в Била). Идеята е че има антифризи наблъскани със сол, а солта скапва тръбите. За цялата инсталация ми отидоха около 12-15 литра.
pipbel - майстор
ibogdanov

Нещо много ми е трудно да ти повярвам че сега ще загрееш бойлера до 60 градуса. :?

И то със селективни, а не с вакуумни колектори.

Дай малко повече инфо за твоята система - какви и колко са колекторите ти, бойлера, свързването и т.н.

Снимки са желателни разбира се
Благодаря

Тема "Слънчеви колектори" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: