Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
blue_g - специалист
здравейте фенове, от доста време се говори за използването на слънчеви колектори. Някой от вас има ли подобен вид инсталация и доволен ли е. Какви са предимствата и недостатъците. Препоръчайте фирми които предлагат подобен вид продукция. Ще строя къща за четиричленно семейство и се колебая дали да инвестирам в такава инсталация. Въобще струва ли си инвестицията? :?
Поздрави!
jel4o - специалист
Този вид слънчеви системи за загряване на топла вода за битови нужди са все още слабо разпространени поради високата цена на цялата инсталация и може би на недоверието на хората в тях. Слънчевите колектори биват два вида-вакуумен и платков тип.Лично аз вече второ лято ползвам сл. колектор от вакуумен тип,китайско производство сглобен от "ЕРАТО"Хасково 20бр.тръби предназначен за загряване на вода до150л.Когато аз се интересувах от тези с-ми ми обясниха че вакуумът е идеалната среда за предвижване на флуидите чрез които става топлообмена и без да съм специалист се доверих на този тип с-ма,като мога да твърдя на 100% че имат по голям КПД от платковия тип с-ми.Ноо изборът на всеки си е различен.

Забравих да кажа че аз загрявам вода в бойлер от тази с-ма с една серпентина от началото на март до края на октомври и съм много доволен при разход на ток за помпата 3.50-4лв.на месец.Недостатъка при мен е че използвам вода/иначе препоръчват течност от рода на антифриз забравих и името,която не е отровна,но е много скъпа/ и се налага зимата да си изпущам с-мата и на пролет пак да я пълня.Сега реклами на много производители твърдят це тези с-ми се използват ефективно целогодишно но от опит знам че това не е вярно-зимата не стават за загряване на вода.Иначе според мен инвестицията макар и не малка си заслужава предвид предимството че имаш топла вода нон стоп на ниска цена като знаем колко е висока цената на тока.
blue_g - специалист
значи излиза, че щом тази система не може да се ползва ефективно пред зимата...не е много изгодно.Е, ако имаш 2-3000 лв излишни може и да се инвестира в такава система :roll:
jel4o - специалист
Значи бъди сигурен че кой каквото ще да те убеждава сл.с-ми са неефективни за отопление през зимата.Пак казвам това е доказано от хора пробвали преди мен.Всичко е въпрос на търговски трик и убеждения.То ако беше така всеки щеше да ползва сл.с-ма вместо камина или парно.Доколкото за инвестиция от порядъка на 1000-1500лв.каквато е моята с-ма захранваща 120л.бойлер и серпентина от3кв./поне толкова я дава производителя-частна ф-ма/ според мен си заслужава-все пак даваш еднократно а използваш целия летен период.А има и доста по скъпи /над 2000лв./ които са свграден бойлер над120-150л. пак вакуумен тип,но е въпрос на избор.Съжалявам че не знам как да кача снимки за да видиш моята с-ма.
velsi - Почетен майстор
Ето тука съм обяснил подробно всичко относно качването на снимки.
popoci - специалист
Каква температура на водата се постига зимата?
jel4o - специалист
Значи говоря конкретно за вакуумен тип сл. с-ма,която е и по ефективна от панелния тип.При състояние на готовност за работа помпата ще се включи тогава когато темп. на водата в резервоара на колектора надвишава тази в бойлера,което определя-диференциалния термостат.Той може да се регулира ръчно като се наглася в диапазон 3-5градуса разлика в темп. на водите-горе и долу.
При тези изброени фактори ще се получи топлообмен в продължение на няколко часа,който ще зависи от атм. у-вия,прод. на слънчевото греене/което няма да е повече от 5 макс. 6 часа/
,облачност и т.н.
В крайна сметка ще получиш темп. на водата в бойлера 20-25гр.което никак не е много.
Затова прецени сам дали е целесъобразно да се експлоатира тази с-ма през зимния период.
null - специалист
Ако използваш нещо подобно може и по-топла да стане водата
http://www.instructables.com/id/EY34DSX ... /?ALLSTEPS
Levee - специалист
Желчо, ако през зимата успееш да докараш температура на водата след слънчевия колектор от порядъка на 20-25 градуса си е добре. Основната част от енегрията се изразходва за постигане на температура от нула до към 15-20 градуса. От там нагоре температурата се качва с пропорционално по-малко енергия. Т.е. ще ти трябва по-малко ток да дозагрееш водата, от колкото ако влиза в ел бойлера с външна температура. Примерно 12 градуса.
Аз също мисля, че подобни инсталации се изплащат бързо и планирам да сложа такава. Още не знам от кой тип, но продължавам проучванията.
Matchless - специалист
Можем да направим малко сметки. При цена на инвестицията 1500 лв си спестяваме разход за електричество необходимо за затопляне на 120 л. бойлер за 8 месеца. На месец разхода е примерно 3 kW х 2 = 6KW за ден и съответно 180KW за месец x 0.09 лв нощна тарифа става 16.20 лв по 8 месеца 130 лв. Като извадим 8мес по 3лв разход за помпата излиза, че спестяваме по 106 лв на година.
Извод - инвестицията ще се изплати 1500/106 след 14 години.
Това е без изчисления за бъдеща стойност на парични потоци и евентуални лихви за кредит на инвестицията. След 14 години тъкмо сме си възвърнали парите и то дошло време за смяна :?
Можем да сложим и малко пари за ремонта след монтиране на колекторите и нов бойлер със серпентина.

Тема "Слънчеви колектори" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: