Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Levee - специалист
Хехехехе браво, супер си! Това ми прилича като онова с Калгона и новата пералня:-)
Ако НЕ си купуваш Калгон, спестените пари ще са ти достатъчни да си сменяш пералнята на всеки 3 години:-) (сметките са ориентировъчни)
burningice - специалист
друг момент е че бойлер от 120л няма да може да се загрее за 2ч. т.е. с мощност 6кW а ще му трябват 4ч. и то само за едно загряване а ако трябва де се къпи цяло семесйтво времето за загряване ще се увеличи, но нека да е само едно = 12кВ х 0,15ст , като сложим факта че вакумните колектори работят 10 месеца и инвестицията не е 1500 лв а около 900 , излиза че се изплаща не за 14 години а за година и 4 месеца
jel4o - специалист
Съгласен съм в общи линии с това което казва Levee,с една малка подробност, но от изключително голямо значение.
Както съм казал в по горни постове, за да се зареди системата и да функционира през зимата тя трябва да е пълна с етилен-глюкол за да не замръзва с-мата при температури под нулата.
Едно такова напълване да го наречем струва около 250лв.
Как ти се струва тогава? дали да се пълни така? или просто да си обезводня с-мата за целия зимен период?
А аз лично си загрявам бойлера зимата чрез парното,което ми е по изгодно,отколкото да чакам дами се позагрее 120л. бойлер от"мизерното" зимно слънце и през тоз къс ден само дето помпата ще е в режим на работа. :lol:

Виждам че има доста песимистично настроени потребители.
ОК всеки сам си прави разчета на джоба,но тук мисля че се забравя драстичното увеличение на тока от 1. 07. 2007 ,то дори не сме и плащали сметки за юли.
Значи за загряване на 120л. бойлер производителя дава 2.53мин. не знам при кой сезон са данните или са усреднени,но при мои наблюдения релето излючва след повече от 3 часа.
Все пак на мен с-мата ми е изгодна за целия летен период да имам нонстоп гореща вода,която даже остава след ежедневно потребление на четиричленно семейство.
Общо даже смятам це при постоянно увеличение на тока инвестицията ще се изплати за много-по къс период от време.
Levee - специалист
Всъщност ние не си противоречим, само оглеждаме нещата от различни ъгли.
Аз също мисля за вариант самоделка, т.е. със сигурност ще направя някаква слънчева инсталация, даже мисля да вържа бойлер аденовременно към слънчевия колектор и към парното. Така все ще има далавера:-)
jel4o - специалист
Мисля че в друга тема бях изказал своите аргументи относно използването на слънчев колектор вакуумен тип през зимния период и по конкретно за т.н."подпомагане на отоплението"
Да наречем убежденията на разл. производители шеговити ще бъде меко казано.Просто е немислимо използването им за подпомагане на отоплението през зимата.
Сами размислете под какъв ъгъл напича слънцето през лятото и под какъв зимата?
Колко средно е по малка продължителността на деня пез зимата?
Какви са загубите през топлопреносната с-ма,и какво ще е КПД на цялата инсталация ?
Това са все фактори които са определящи за ефектизноста на самата с-ма.
hygro - майстор
jel4o написа:
Сами размислете под какъв ъгъл напича слънцето през лятото и под какъв зимата?
Колко средно е по малка продължителността на деня пез зимата?
Какви са загубите през топлопреносната с-ма,и какво ще е КПД на цялата инсталация ?
Ето малко статистика, която може да даде отговор, поне за усреднените нива:
http://www.napravisam.bg/forum/viewtopi ... 7135#17135
8180 - майстор
Хигро,
Това съм го пропуснал януари или не ми е било до слънчеви колектори през зимата.
Това ср. дневно как се тълкува - толкова kWh/m2 получаваме за едно денонощие вероятно !? Слаба работа през зимата, дори ако го умножим х2 с добра ориентация. Или греша.
hygro - майстор
8180 написа:
Това ср. дневно как се тълкува - толкова kWh/m2 получаваме за едно денонощие вероятно !? Слаба работа през зимата, дори ако го умножим х2 с добра ориентация. Или греша.
Така е. Бруто грубо 2kWh/m² за денонощие, при перпендикулярни на слънцето панели. Нето доста по-зле - според общия КПД на системата. Данните са средни, така че сигурно ще се случват седмици кучи студ, при които слънцето не се показва иззад облаците и също така топло временце, когато ни се ще да спрем отоплението, а пък топлоносителят кипи :)

За добра ефективност си трябва топлоакумулатор, ама инвестицията...
dimenen - напреднал
Здравейте на всички,включвам се в дискусията,защото живо се интересувам от този тип енергия.Може ли някои да даде повече инфо за батериите?Аз съм чувал за батерии за произвежане и на ел.енргия,ако някой знае нещо да сподели,защото ми писна да плащам тока на мангалите от Столипиново,но в крайна сметка,ако няма такова нещо пишете за топла вода и дайте някоя изгодна оферта да я проуча. :? :? :?

Тема "Слънчеви колектори" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: