Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
ror - специалист
относно икономическата изгода на слънчевите панели, изплащането на качествена система за 120л бойлер трудно ще се постигне под 4 год. След това вече ще има "кяр", ако междувременно нещо не е излязло от строя. Ето офертата, която ми дадоха преди 3 год. от Апекс ММ, www.solar.hit.bg :
-колектор 2бр, плосък с площ 2,3кв/м, селективе MTI-USA, призматично стъкло -1364лв
-стойка 2 бр -134лв
-тръби 350лв
-антифриз -108лв
-автоматика, пмпа, раз. съд, пред. кл.,фитинги и др. -837лв
-бойлер неръждавейка с 2 серпентини -1240лв
-монтаж, настр., пуск -560
>>>>>>общо -4600лв
ror - специалист
сравнение м/у вакумни и плоски колектори http://www.apexexperts.com/Vacuum-Flat.pdf
ibogdanov - специалист
4 години си е оптимистичен срок даже. Споед мен, това е въпрос на оценка на алтернативи. Може да инвестираш в метанова инсталация с котле и т.н. Може да ползваш слънчеви колектори, може да си се грееш с дръвца или ток. Въпроса е как ти е по-изгодно и как се чустваш по-комфортно. Няма инсталация, която да монтираш и тя да ти се изплати за една година. Ценита на метана и на тока са съпоставими, но пък е най-чисто и няма хамалогия. Слънцето си е слънце... то си ние без пари за сега :) С него далаверата е 100%. Когато се замислях каква инсталация да оплзвам, не съм се ръководил от възвращаемостта а от алтернативата на електрото. Предпочитам да ползвам нещо което не може да ми се облага с данъци и акциз, пък нека да ми се възвърне след години. Нямам място на покрива за още напели, иначе ще си "правя" и тока... :-D. Замислил съм една кооперация със съседите за един вятърен генератор или половин декар слънчеви панели за ток, ама да видим. Има доста програми, които финансират подобни смахнати идей :cool:
ror - специалист
Примерна система с мощност 5 kWp съдържа следните компоненти:

* 40 бр. Фотоволтаичен модул ES636125 с номинална мощност 125Wp
* Подържаща структура/стойки за PV модули
* 1 бр. Инвертор за връзка с преносната мрежа. Модел SOLARMAX 6000C
* Кабели и щекери
* Доставка и Монтаж

Цена: 22 500 EUR + ДДС :?
-------------------------------------------------------------
след 40 год може и да я изплатиш
ibogdanov - специалист
ror написа:
Примерна система с мощност 5 kWp .......
:-D лелелееее! Един генератор на вятър е също толкова, само дето генерира повече ток. То за това си има разни програми дето финансират захранвания с възобновяеми източници. С един такъв генератор спокойно се захранва едно малко село.
Аз пак ще се повторя.... идеята е да се изполва алтернативен източник, не да се гони елементарна далавера.
Тани - модератор
Е, слънцето все пак свети всеки ден и може да си планираш приблизително реалните приходи , а и цената на която ти изкупуват слънчевата енергия(0,78лв kW/h без ДДС!!!) е в пъти по-висока от вятърната!
romanpm - майстор
Имаме вила и собственоръчно направените слънчеви колектори/ на стойност колкото бойлер/ и бойлера /нали такъв е форума , а не купих.../ работят отлично от април до октомври . Не са с антифриз , няма помпа , няма електроника, диференциални термостати и т.н. ! Там където работя потдържам автоматиката на 100кв. м. колектори поставени от софийска фирма , до момента не съм виждал да завира водата дори и в най-големите жеги /76 С мах. /въпреки че -забележете , нямаше циркулация дни наред ! ! ! Ако някой види нека я фактурира ! :-D
mjjmiro - специалист
Освен с медни с какви други тръби може да се направи инсталацита, каква е цената на метъра на медните и евентуално на другите тръби?
ibogdanov - специалист
Принципно може да се изгради с всякакви тръби. Въпрос на сметки и пари. Като почнеш от "черни" стоманени тръби та до медните. всичко се ползва. Като начало е добре да има малко сметки, и скици. Има доста информация как се смята една отоплителна инсталация. В общия случай всичко се свежда до отопляема кубатура и обем на топлоносителя.
Ако ползваш стоманени тръби ще ти е нужно да имаш повече вода която да загряваш и съответно по-голяма мощност на камината или котела.
цените на тези тръби можеш да си ги вземеш от складовете за метали. Не е за пренебрегване и котления камък който ще се натрупа с времето.
Аз лично предпочитам медните тръби, но повечето хора използват полипропилен с алуминиева вложка, защото са по-евтини.
Общо взето цените на медните тръби са с около 1/3 по-скъпи от тези с вложка. За работа с медните ти трябват повече умения и материали, включително специална горелка за спояването им. При другите монтажа е значително по-лесен, връзките са чисто механични, което води до по-голям риск от течове. Не винаги се получават прави трасета и жените много мръкнат от този факт ! :-D
С каквото и да си правиш инсталацията е добре да си разделиш кръговете. Това е малко еретична мисъл но принципно и теоритично е по-правилно. Един топлообменик е около 600 кинта. Ето и малко инфо за цени.

http://vik.bg10.com/
http://www.sivex-gienger.bg/index.php?lang=1&pid=3
http://ruvex.cybermark.bg/trabi1.php?pa ... _trabi=124

Не забравяй че си го правиш за теб! и евтиното не винаги е най-добрия вариант
mjjmiro - специалист
Аз вече имам изградена инсталация за отопление на тлърдо гориво с бойлер към нея. Искам да си направя такава със слънчев колектор който да вържа към същия бойлер и да я използвам само от април до към октомври. Бойлера ми е 150л как мога да изчисля колко броя панели са ми необходими за заграването му? Ако може да ми приложите някакъв сайт с цени както на български така и на вносни панели ще съм благодарен? Вече ме ориентираха към плосък колектор които са по-евтини от вакумните и се използват точно за този период от време/април - октомври/!

Тема "Слънчеви колектори" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: