• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
ewgeny - напреднал
kolcho написа:
Няколко бележки по нарисуваното:..............................
Да, определено ще претърпи промени проекта, и много от написаното от Вас ще се има в предвид, защото е така. Много ме бърка този гараж, а самата къща няма как да я разширя повече (или поне сякаш не ми се иска). За мивката определено е правилна забележката. Дневната и антрето също и аз не ги харесвам така, но като за начало реших да започна с възможно най-малко коридори там със сигурност ще има сериозни промени. Оценявам съветите Ви и ще помисля върху написаното.

Но, всъщност къта за сядане нарочно е направен по-малък, защото започвам да осъзнавам, че става все по-модерно да се слага все по-голяма плазма, и ТВ-то да означава все повече за семейството. Едно време е било така, защото ТВ-то си е било хит. Както и да е идеята ми е, че този "сеир сандък" няма да го монтирам на средата на стаята каквото и да става. Но все пак, така монтиран на ъгъла позволява все пак да се завърти, така че да се ползва и от трапезарията при нужда.
Тези френски прозорци всъщност са врати за навън. 2 допълнителни може би са множко, но така или инъче, поне 1 трябва да остане.
m_markovski - специалист
Прави ми впечатление, че гаражът е около 30% от РЗП-то на къщата, което ми се струва прекалено на фона на малките стаички и коридорите.
Tsilkov - майстор
Защо не я "обърнеш" към югоизточния двор - да е дългата страна в посока североизток-югозапад. Ако си вдигнеш 3Д (примерно на SketchUp) ще видиш че пред дневната ще гледаш "дувар" - не е болка за умиране ама като може хубав двор.
ewgeny - напреднал
Имам известни колебания, и тука мисля, че ми трябва критика.
Много искаме къщата да е едноетажна, но...
- повечето къщи в селото са 2 и 3 етажни
- парцела май не е чак толкова голям, че да изглежда уютно, както например ако е 2-3 дка, да я сложиш по средата, няколко дръвчета и яко трева. Притесняваме, че самата къща ще стане ниска, с голяма площ, в малък двор. (990 м2 22х45) т.е. ще се получи несъразмерна.
Започнах да обмислям вариант с 2 етажа. За да може накрая да направя сравнение. Мазе при всички случаи, няма да правя, по съвет на местните хора. Тя и затова квадратурата става доста. Дано да греша. Вие какво ще кажете?

Ще има ли голяма разлика в основите ако е 1 или 2 етажа?
Ще опитам и едноетажен вариант с изглед към градината, както препоръчва Цилков.
ky-kyy - майстор
ewgeny написа:
Имам известни колебания, и тука мисля, че ми трябва критика.
Много искаме къщата да е едноетажна, но...
- повечето къщи в селото са 2 и 3 етажни
- парцела май не е чак толкова голям, че да изглежда уютно, както например ако е 2-3 дка, да я сложиш по средата, няколко дръвчета и яко трева. Притесняваме, че самата къща ще стане ниска, с голяма площ, в малък двор. (990 м2 22х45) т.е. ще се получи несъразмерна.
Започнах да обмислям вариант с 2 етажа. За да може накрая да направя сравнение. Мазе при всички случаи, няма да правя, по съвет на местните хора. Тя и затова квадратурата става доста. Дано да греша. Вие какво ще кажете?

Ще има ли голяма разлика в основите ако е 1 или 2 етажа?
Ще опитам и едноетажен вариант с изглед към градината, както препоръчва Цилков.
Ако на първия ти етаж е гаража и работилнички разни, че и складчета за буркани, а и буретата с винце си искат помещение, а втория етаж да ти е жилищен, мисля че ще е по-добре.
Gadnyara - специалист
:? Моят парцел е много подобен, само, че лицето е на Север.
Изобщо не се притеснявам, че няма да остане площ за двор. При положение, че нашият план е да строим 200кв.м жилищна и 60-70кв.м гаражно-складова зона. Всичко на едно ниво. По последното разпределение за вътрешният ми двор остават ~500кв.м.
Наясно съм, че по варненско-добруджанските стандарти, този 1дка е миниатюрен двор, но поддръжка на 2-3 дка двор си е целогодишно занимание.
........
Къде е улицата спрямо парцела и не може ли да се избегне отстоянието от гаража до улицата? :wink:
ewgeny - напреднал
ky-kyy написа:
Ако на първия ти етаж е гаража и работилнички разни, че и складчета за буркани, а и буретата с винце си искат помещение, а втория етаж да ти е жилищен, мисля че ще е по-добре.
Да, това ще представлява варианта на 2 етажа, но освен упоменатите помещения, на първия етаж трябва да са дневна, кухня, хол и една тоалетна и стълбището.
Gadnyara написа:
:? Моят парцел е много подобен, само, че лицето е на Север.
Изобщо не се притеснявам, че няма да остане площ за двор. При положение, че нашият план е да строим 200кв.м жилищна и 60-70кв.м гаражно-складова зона. Всичко на едно ниво. По последното разпределение за вътрешният ми двор остават ~500кв.м.
Наясно съм, че по варненско-добруджанските стандарти, този 1дка е миниатюрен двор, но поддръжка на 2-3 дка двор си е целогодишно занимание.
........
Къде е улицата спрямо парцела и не може ли да се избегне отстоянието от гаража до улицата? :wink:
Можеш ли да ми изпратиш да погледна твоето разпределение?
Улицата се пада от към тясната страна - срещу входа на гаража.
Мен не ме притеснява, че няма да остане двор, а че пропорциите парцел/къща ще бъдат кофти. Видях една подобна къща в с. Баня, община Несебър и нещо не ми хареса как изглежда. Е, нейния парцел беше доста по-малък.
Gadnyara - специалист
Щом улицата е до гаража, има вариант да го преместите до нея. С врата(и) направо на границата на имота.
Така всички спални помещения може да се преместят също към улицата и ще освободят от вътрешния двор.
Освен това, може би неволно сте нарисували имота с 10м по-къс. Като го оправите и ще се отвори дворче 20*22м.

Очевидно, аз съм пристрастен спрямо едноетажното жилище и Ви насочвам все натам. :wink:

П. П. Не бих искал да споделям разположението, по което работим.
ewgeny - напреднал
Да направя малко ъпдейт:
1. Има сериозни проблеми в община Аксаково със строителството на нови къщи. Излезе че, докато не влезе в сила ПУП-ПРЗ на община Аксаково, в територията на Защитена Зона "Батова" не може да се строи. От РИОСВ не дават становище, а издават прекратяване на процедура. Съответно от общината не могат да издадат разрешително за строеж без становище от РИОСВ. Само да вметна, че защитена зона "Батова" е една доста голяма площ на север от Варна почти до Добрич. Пускахме всякакви връзки, но проблемите са сериозни и не сме първите, а имало доста хора. До края на 2015 г. са давали становище, но от някъде началото на 2016 вече не. Но все някак си ще намеря решение.
2. Все пак имах време да превъртя много варианти за проект, и вече текущия няма нищо общо със това което съм пуснал. По-късно ще пусна и снимки на арх. и 3D . Все пак вътрешната ми борба за 1 или 2 етажа, надделя вариант с 2 етажа - демек разума.

Още нямаме оферти, защото не са напълно готови проектите, но аз не им давам зор на екипа, защото знаят, че така или инъче нищо не мога да построя още, а все пак тяхната работа, особенно на архитекта е творческа. Ако давам много зор, ще ми скалъпят едно общежитие и готово.
  • 1
  • 2

Тема "Едноетажна къща от самото начало" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: