Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
breackk - помощник
Здравейте :-)) За много години!
Направо минавам на въпроса.
Две семейства сме, родителите и по-младите. Мислим да строим къща, но се чудим кой вариант е по-удачен, както финансово, така и чисто практично.

Първият е къща на два етажа, на първия дневна, кухня, баня и тоалетна, килер и една спалня с дрешник, а на втория две спални с тоалетна и баня - това за младото семействоо.
За по-възрастните едноетажна къща - една спалня с дрешник, дневна, кухня, килер тоалетна и баня..

Втория вариант е двуетажна къща, като двата етажа са отделени. На първия 2 спални с дрешник, дневна, кухня, тоалетна и баня, на втория същото.
stamenov1 - специалист
Най-доброто е всяко семейство да си знае банята, кухнята,спалнята и входната врата . Тоест за всеки пълноценен етаж, за да няма в последствие междуособици.
torbalan - Дървен философ
По-евтино - една къща на два етажа.

По-практично - две отделни къщи. :)

Аз не бих искал да живея с родителите си, нищо че се разбираме и сме в отлични отношения... :)

За мен проблема е, когато идват гости. Бих живял и в една стая. Не ми пречи. Но искам, когато ми дойдат гости да си имат отделни стаи, баня и т.н.
Това горе-долу съм го реализирал в моята къща.

Мислете в тази посока...

Една по-голяма къща със стаи и баня за гости и една по-малка тип стая хол и кухня. Естествено и едно барбекю на вън, защото климата у нас го позволява почти целогодишно :)
Последна промяна от torbalan на нед яну 03, 2016 6:40 pm, променено общо 1 път.
egomen66 - майстор
Две къщи, два покрива... това от финансова гледна точка. :wink:
Останалото stamenov1 и torbalan са го е казали... :partyman:
shotik - майстор
Аз бих направил една , но само на един етаж , хората стареят и ще е трудно качване на втори етаж , да са с отделни входове и да е помислено както за къщата ,така и за двора в бъдеще да могат да се делят, защото много често се случват делби по различен повод и така да не са зависими едни от други.

Къщата .която остана от тъста , а тъщата е жива и я гледаме , е на два етажа и таванско, непригодна за делене, на втория етаж е балдъзата , на тавана стаите сме ги разделили някакси във времето , но стълбите са общи и имаме проблеми в общуването, както на много места. Ако тъщата почине и я надживеем , вероятно ще се продава първи етаж и част от таванското ,както и половината от двора , но това е в бъдеще, а не е мислено когато са я строили, ще трябва сложна процедура по делбата и продажбата и не се знае дали ще има кой да я купи, но и цигани да я вземат, ще я продадем , да видят какво са изпуснали от доброто съжителство .
Kumay - майстор
Според мен - една къща, два входа СЪС звънци! :lol:
Chefo77 - майстор
По-евтино - една къща, двуетажна, с отделни входове. ЕДИНСТВЕНОТО предимство на това съжителство, е цената!
Две отделни къщи е по-добрият вариант във всяко друго отношение. Всяка домакиня да си знае кухнята, всеки мъж - тоалетната. Всяко дете да има свободата да блъска и тръшка колкото родителите му позволят, а не колкото баба/дядо му понасят.
Не зная от коя позиция сте Вие, но възрастните почти винаги искат да са заедно с младите, а младите - почти винаги отделно. Натрапването на позицията на възрастните би могло да предизвика неприятни дрязги в младото семейство. :wink:
breackk - помощник
Ако е двуетажна, то всеки етаж ще бъде напълно отделен, дневна, кухня, бани, стаи, входна врата, всичко. . .

Лично аз клоня повече към 2 разделени, като тази за по-възрастното семейство я слагам 65-75 квадрата максимум!
За по-младите да излезе 125- примерно.

Мисля, че разликата в цената няма да е огромна. Още умуваме, скоро трябва да задвижваме нещата, но няма взето решение.
Кофтито е, че лицето на двора е малко и по-малката къща трябва да е навътре.
Chefo77 - майстор
Напълно отделен, но техният под ще е Вашия таван. Едно по-бурно празнуване на РД и ще сте принудени да спите с антифони или чак след като гостите заминат. Всъщност две домакинства на два отделни етажа е като да сте в кооперация или блок - само дето ще познавате добре съседите и ще са само едно семейство.
torbalan - Дървен философ
Отделно, че с напредване на възрастта, желанието да катериш стълби се изпарява...

Ако ще е една къща - пак на един етаж, но да кажем симетрична... Ще има някаква икономия от отопление и една обще стена... Няма да е съвсем, като две отделни къщи...

Тема "Две къщи, или една ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: