• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 14
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
djendov - специалист
Ето я и първата копка! Естествено имаше пак глупости от рода на маршрути за изхвърляне на отпадъци и т.н., но се оправихме и багера я метна :)

Надявам се всичко мине по план и след 2 месеца като се прибера да почна ел, вик и водното подово. Има един момент, който ме притеснява. Избрах да изолирам къщата с 10-12-14 см ЕПС по стените(ще се решава на място). Незнам още дали всичко да е ЕПС или там където имам бетонни стени да е XPS. Ще го мисля в движение. Под водното подово 5-6 см XPS. Над покрива 10см XPS, като под покрива (който е плосък) ще сложа 10-20 см вата и ще затворя с гипсокартон. Разбрах от прочетеното, че трябва да е с пароизолация, за да не се получи мухъл между ватата и таванската плоча. Проиграх много варианти на термокалкулатора на Марисан и съм много объркан за комбинирането на вътрешна + външна топлоизолация. Добавя ли ватата зад гипсокартона, веднага се измества точката на кондензиране на парите и има възможност от мухъл. Добавя ли паропреграда(както съветват професионалистите) се поизчиства проблема според калкулатора, но така ли е наистина? И сериозния въпрос който ме гложди:
Ако погледнете на чертежите в първия ми пост, ще видите, че на терасата на втория етаж има участък, който навлиза на "вътре" в къщата, т.е. малка част от плочата м/у първия и втория етаж ще е открита на атмосферни влияния. Как да прекъсна термомоста? Не мога да сложа много дебел XPS на откритата тераса, защото като добавя 4-5 см замазка + хидроизолация+гранитогрес и нивото на терасата ще се вдигне много над нивото на втория етаж. Ако сложа вата от долната страна на плочата т.е. на тавана в хола(планирам да няма топлоизолация м/у първия и втория етаж) но ако все пак сложа там вата, няма ли да се появи мухъл/конденз в последствие?
Оф..стана много дълго, дано на някой му е интересно да чете. И дано съм писал ясно... :-D

Прикачен файл

viber image1.jpg
първа копка :)
viber image1.jpg (98.67 KиБ) Видяна 2368 пъти

Прикачен файл

viber image.jpg
viber image.jpg (98.32 KиБ) Видяна 2368 пъти
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Успех, късмет и леко да върви строежът!
djendov - специалист
Кота +0 и Кота +0.80 са готови. Започва кофрирането за колони и 2-ра плоча.
Равносметката до тук е 17000лв:
Строя с фирма(всичко е с фактури, ДДС и гаранция по ЗУТ).
Багери, подравняване, изчистване и подравняване на горния съседен терен, насипване на камъни на горния съседен терен(там спираха бетонпомпите), основи, първа плоча, измазване на основите с битумен грунд, обратен насип. Общо взето всичко до кота 0.

Прикачен файл

viber image3.jpg
viber image3.jpg (99.33 KиБ) Видяна 2254 пъти

Прикачен файл

viber image2.jpg
viber image2.jpg (98.37 KиБ) Видяна 2254 пъти
Gadnyara - специалист
Бравос!
Аз се притеснявам да не се откаже термопомпата от студ и да замръзне реуператора (суши замазката), а Вие наливате основи!
60 дни до Акт 14. С каква начална дата ги смятате?

П.п. Споделянето на цени публично ще Ви донесе съмнения дали е можело по-изгодно. Аз бих си ги спестил. :wink:
djendov - специалист
Бетона беше наливан на +6 градуса. До колкото знам, вече не е проблем, че става студено. А и е възможно да е с добавка за мразо/студо или каквато там устойчивост трябва :)
Нарочно пиша цени, защото преди да започна да строя се побърках от ровене в интернет с цел да намеря нещо, да се ориентирам.
За по евтиното, винаги може по евтино. Имах 2 оферти, по-евтини от тази, която приех. Освен това съм сигурен, че някой ще се включи, че е лял същите основи, ама не за 17 хиляди, ами за 12 хиляди лева...не ме притеснява това :) По-добре да направя компромис с пердетата и щорите, а не с основите и стоманобетонната конструкция.
djendov - специалист
Предвид истинския студ, който настъпи се чух пак със строителя. Плочата е лята на +6 градуса. Добавката е до -5градуса. 24 часа по-късно навън е -14. Според строителя е важен момента на леене и часовете след това. После бетона развива сам температура от химичната реакция. А и под плочата е земя. А и над плочата е сняг, който изолира. Така че според него няма място за притеснение.
Аз се успокоявам с това, че все пак е плоча лежяща на твърда земя. Не е носеща колона, не е и плоча, която има къде да падне.
Пък ако не ми дава мира, ще я подпукам след месец - два с чука да я видя колко е здрава. А и видях, че има уреди за полеви изследвания на якост на бетон, ама не смятам да се филмирам чак толкова.
djendov - специалист
На последък не остава време за писане, но на кратко:
Плочата, за която маалко се притеснявах се оказа здрава като стомана. Отпаднаха ми притесненията, от леенето в студено време.
Заляхме кота +3,60. Цената е около 15000 с ДДС. Заляхме и кота 6,40, цената е отново 15000лв. Следващите дни ще кача и снимки. До мен строят друга къща, ама нещо много им куца работата. Там я карат на майстори и...куца работа :)
Скоро ще кача и снимки. Пиша всички цифри, за да имат идея тези, които започват. На мен ми беше много полезна информацията от колегите тук. Да, всеки проект е различен, всеки строеж е различен, но поне още един пример за статистиката. Едва ли е по-вреден от стотиците обяви за "цена на квадрат", че пък и "до ключ".
Като започвах да строя колега от форума ми писа, че с фирма не излиза по-скъпо строителството. Тогава не повярвах, сега вярвам. До другата седмица свършва грубия строеж и започвам да прилагам на практика наученото от форума. Май всичко ще е "направи сам". Ако не друго, ардуим?ното за измерване на температурата в стаите и управлението на водното подово вече пристигна. Алиекспреса се представя доста добре. Сега чакам и седалка -биде . То къща няма още, аз вече банята правя :-D
D103314 - специалист
Моята къща я строих от 20декември.2015г - първа копка, до 06.05 .2016г. Заливахме на +6-7 градуса. След всяко заливане, буквално след два до три часа валеше дъжд или сняг. А,и много добре му беше на бетона, изсъхва бавно, стои един такъв синкав. Абе няма проблем според моя скромен опит. Досега никъде не се е напукало. Къщата е в Средна гора, едноетажна 142 кв.
plamen6703 - майстор
djendov написа:
Като започвах да строя колега от форума ми писа, че с фирма не излиза по-скъпо строителството. Тогава не повярвах, сега вярвам.
Естествено, че с фирма не излиза по-скъпо. Дори е за предпочитане да ползваш услугите на строителна фирма. Отпада ти като грижа колко човека ще са на обекта, дали ще дойдат днес на работа или няма да дойдат и още един куп предимства...
Като ги гледаш тия горе на снимката с арматурата, като отидеш да ги питаш колко струва да ти работят, ще ти кажат цена като фирма, че и ДДС ще ти включат в цената :) , няма как да ги накараш да идват всеки ден на работа, ще ти се качат на главата с "гимнастики"... Като са на работа във фирмата и не дойдат, ще ти пратят други като тях, а тия ще ги изритат да ходят да си продават чалъмите на друго място.
Каквото съм строил винаги е било със строителна фирма с добра репутация и добро предварително договаряне.
Жив и здрав да построиш къщата си и със здраве и щастие да я ползвате!
djendov - специалист
Да...и аз мисля, че е по-добре от леенето на 40 градуса температура.
Пламен, благодаря! И да добавя, цената която ми предложиха, е цената която плащам. Няма "докарай 10 бири", " докарай още 20 кила пирони" и какво ли още не. Всичко става гладко, точно....
Е, всичко това с уговорката, че трябва да попаднеш на добра фирма, но явно изкарах късмет!
На еднат снимка се вижда строежа. Остава шапката на стълбището и парапетите. Само юга ще е стъкло, другото ще е бетонен парапет. Мислех да е алуминиев, ама голям ветрилник се оказа горе :-D
П.с. Другите две снимки са, гледката. Имам чувството, че всички банкети ще са на покрива!
Прикачен файл:
IMG-20170328-WA0004.jpg
Прикачен файл:
IMG-20170328-WA0003.jpg
Прикачен файл:
IMG-20170328-WA0002.jpg
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 14

Тема "Строителство на къща във Варна" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: