• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 14
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
djendov - специалист
Здравейте!
Да се представя, казвам се Николай и искам да започна с благодарност за всичко изписано във форума.
От доста време го чета, понеже съм от мераклиите, които искат да се научат на всичко и да си направят всичко. С доста неща се справих в апартамента си, но се развивваме и вече сме на идея КЪЩА.
Изчетах всички теми до тук и много ми хареса, че има доста зевзеци, които пораждат сериозни спорове. Аз съм твърдо на мнение, че в спора (аргументирания спор) излиза истината, така че искам и аз да се подложа на това. Пък да видим какво ще стане :)
Купихме си парцел във Варна, изложения ЮГ, лека денивелация около 2 метра за 30 метра дължина на парцела.
Качвам снимки на идейния проект. Дано стане ясно, първия етаж е на две нива. така се избягва вкопаването на задната част на къщата + по-висок хол/кухня/трапезария за да не се получи като тунел. отбелязани са и колоните(вече има становище от конструктор).
Ще бъде на ивични основи, вкопани 1 метър. Покрива ще е плосък, използваем. Гледка към града и морето, идеална за барбекю и лятна тераса / банкетна. Като гледам какви пари се дават за скатни покриви, смятам, че ще успея да я изолирам достатъчно добре, да нямам проблеми (известно време).
Искам да се утоплявам с термопомпа и подово, защото във Варна вали сняг на 2 години - веднъж. Температурите са си височки....абе всички предпоставки за термопомпа :)
Очаквам най-жестоките ви критики, от които да извлека полза :supz:
Поздрави и респект към всички споделящи опита и знанията си!

Прикачен файл

2 etaj.jpg

Прикачен файл

1 etaj.jpg
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Аааайде на хаирлия да ти е новото начинание!
ArturDent - Почти Безобиден
Здравей и успех!

Ама да се заям:
djendov написа:
Купихме си парцел във Варна, изложения ЮГ, лека денивелация около 2 метра за 30 метра дължина на парцела.
Какво значи "изложения ЮГ" за парцел с малка денивелация...
djendov - специалист
Здравейте,
Извинявайте, нещо съм се разсеял и съм сгрешил. Около 5м е денивелацията. Къщата е на хълма Изгрев, над Цветния квартал във Варна(обеснявам за тези от Варна). Точно моя парцел е на по-лек наклон спрямо другите. Но все пак наклон има, целия хол и всички спални гледат юг, за това са и големите прозорци там. Няма шанс да ме засенчат комшии. Тока е пуснат, остана да прекарам кабела и да звънна на районния техник да го върже в таблото. Вода има в кладенеца, за сега от там ще вземам. Има частна кооперация, но сякаш мисля по-скоро сондаж да правя, от колкото да пускам на ВиК. Имам и разрешение за строеж от предния собственик, но изцяло променихме къщата и моя архитект каза, че няма да стане с ПРОМЯНА ПО ВРЕМЕ НА СТРОИТЕЛСТВО. та...сега привършва с проекта и ще пускам ново искане за разрешение за строеж. Аз затова и писах, някой ако даде полезен съвет да променям от сега архитектурата. Иначе имам доста въпроси относно фундаментите, но ще ги дискотираме поетапно, след като са готови всички части от плана на къщата.

Прикачен файл

image-671840fbeb11b657c61030c491b497dc92e8345d28d3a39cb9c7bc8c16d5a437-V.jpg
kr1100 - майстор
1. си направи проучване за нивото на подпочвените води!!! на района. И то след голям снеговалеж, ако го има март месец. За да не се окаже вкопаната част неизползваема .
2. Щом нямаш мръсен канал -ще ти трябва проект за изгребна шахта. За нея също ще ти трябва проект/2009г ми го искаха/. По калкулация 2010г 25 куб.м шахта излизаше малко над 5000 лв.
4.Щом нямаш водопровод ще те натискат при съгласуването на проекта ВиК да ти го изгради с/у солидно заплаюане. Контрираш ги със собствен водоизточник, но кладенеца трябва да е регистриран в "басейнова дирекция" - така преборих ВиК то при съгласуването.
5. Да не те плаша , но " Имам и разрешение за строеж от предния собственик, но изцяло променихме къщата и моя архитект каза, че няма да стане с ПРОМЯНА ПО ВРЕМЕ НА СТРОИТЕЛСТВО. та...сега привършва с проекта и ще пускам ново искане за разрешение за строеж" - това ще доведе до ново съгласуване на всичките папки от проекта в Общината. А те са многоооо бързи. Запаси се с много нерви и време.
Плащане на такса според кв.м и норматива на общината и едва тогава разрешениое за откриване на строителна площадка. Докато не получиш рзрешението за стр. площадка не прави нищо - има гадняри дето идват на проверка и глоба.
Офф :При мен на отсрешния баир/Пч/ 03.2010г подпочвената вода излезе на 30 см дълбочина.На много хора им изгоряха помпите и хидрофорите, а мазите им станаха жабарници. в Края на миналата пролет стигах водата в кладенеца като се наведа над пръстените :shock:
djendov - специалист
Благодаря, кр1100! Ще карам направо по твоите точки,да не пропусна нещо:
1. Щом си от Варна, знаеш колко често вали последните 2 години. Около къщата мисля целия "ПЛОЧНИК" (май така го наричат в проекта) да го направя и дренаж. Около основите, ако е камък + дренаж няма ли да ме спаси?
2. Питаха ме дали искам пречиствателна станция или изгребна. Избрах изгребна, защото всичките ни кораби са с пречиствателни станции и знам колко е неприятно като се развали. Не, че се случва всеки ден, ама си се случва. А и зимата, няма какво да я правя водата...Относно изгребната, видях бидони в интернет по 7 кубика около 1000 лв. Чудя се, ако намеря един 20 кубика бидон и да го заровя в земята, дали няма да ми го признаят. Лошо е без канализация, 20 кубика шахта ии..на 2-3 месеца да викам лайнарката....
те всички около мен са си решили проблема кардинално, но на мен не ми се нрави идеята да изхвърлям отпадни води на 5 метра от кладенеца си.
4.ВиК вече са подписали веднъж, ще ги накарам да подпишат втори път. Има някаква грешка в басейнова, и се води, че в моя имот има изграден сондаж. Ще се възползвам от това. То всъщност не е сондаж, а е кладенец, ама няма да изпадам в подробности. пък и ако стане голям проблем, ще си направя сондаж. Така или иначе, сондажа ще е на голяма дълбочина и ще използвам чиста вода. А сега басейна едва ли е добра идея, сигурен съм, че всички около мен са с попивни ями.
5. Аз съм при друг архитект, прави ми всички папки на ново. Като пусна искането сега, таман на лято ще трябва да сме готови да строим. И за таксите съм подготвен, ама е по-добре от колкото да се мъча с това промяна по време на строителство. То предния проект е за 3-етажна кооперация с мази общо 400 квадрата. Моя проект е с 1 метър ивичести основи...нищо, ама нищо общо. И май някакви права има предния архитект...абе луда работа. по-добре да изчакам някой друг месец, така или иначе нямам парите на куп за къща. Не бързам толкова много.
Относно кладенеца, водата е на около 7 метра дълбочина, а кладенеца е дълбок около 17 метра. На пролет ще го източа да видим колко бързо се пълни.Надявам се, че щом на 7 метра дълбочина няма вода ( в кладенеца) и парцела ще е така, но ще видим.
djendov - специалист
Да се отчета :)
Днес получих количествената сметка и папка КОНСТУКЦИЯ. Започвам да пускам за оферти към фирми и бригади.
Имам питанка относно изолациите на основите, но я зададох в съществуваща тема. Дано някой обърне внимание :)
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Питай си тук, да стане " от - до "
Поучително четиво :-)
djendov - специалист
viewtopic.php?f=10&t=53196&p=754123#p754123
Ето линк към темата. Там е посочена идеята зс отопление и се коментира възможността буферния съд да е разположен по-ниско от подовото на втория етаж и от конвекторите. Май няма да има проблеми...
VLADO66 - майстор
При добре изчислена нискотемпературна термопомпа и добра изолация буфера е излишен.Камината си я остави за кеф без да и правиш инсталация за отопление.Не разбрах за основите.топло или хидроизолация се търси?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 14

Тема "Строителство на къща във Варна" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: