• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
p.v.x - майстор
tiramisu написа:
Спрял съм се на открита камина. Разхода на дърва не ме притеснява. Може би темата трябва да се премести от админите в правилния раздел за да могат да я виждат повече знаещи хора.
Така или иначе тепърва навлизаш в боя...замислял ли си се за камина с въздуховоди. Стаите са над холчето и ще ти е по лесно.

Има и като твоя вариант...http://forum.imoti.net/read.php?17,258982,260108 :rock:

За темата не се притеснявай...бъди сигурен че е видяна от правилните хора. :-D
tiramisu - помощник
Гледал съм я, и даже съм бил на гости в подобно жилище. Притеснява ме това че аз и приятелите сме пушачи, всичко отива нагоре, плюс останалите миризми и прибавени разгорещени алкохолни разговори (шум), не си е работа.
tiramisu - помощник
Такааа. След дълго и независещо от мен отсъствие продължавам. Естествено концепцията на теория претърпя метаморфоза. Ще се слага котел с водна риза. Но въпроса с откритата камина за кеф остава. Тя ще бъде вградена в стената, като отпред няма да излиза в стаята. Въпроси имам хиляди и ми се иска да си ги изясня. Стаята е около 45 кв. м. Отвора на огнището ми се иска да е с ширина-90см,височина-60 см и дълбочина 60см. Имам два листа ламарина с дебелина 4мм. и ми се иска огнището да е изградено от нея. Съответно да има въздушна възглавница около огнището която да я използвам за допълнително отопление. Облицовката да е с вата и гипсфазер. Съответно за комин ще сложа тръба с диаметър 240 мм. която на втория етаж да е във изолиран "куфар" с отвори близо да земята и тавана. Така да се опитам да хвана топлото с естествена конвекция. Цялата височина на комина ще е над 6,5 м. Въпроса ми на първо време е бъркам ли някъде в разсъжденията си? След това и другите.
crez - майстор
Ето тук има всичко.http://napravisam.net/?p=23424 Металната риза я правиш двойна с вход за ст.въздух и извод за топъл. Ако искаш мога да намеря още чертежи на камини,ако я правиш сам.Съотношението на светлия отвор на огнището към димохода е 1 към 7.,смятай.
tiramisu - помощник
crez написа:
Ето тук има всичко.http://napravisam.net/?p=23424 Металната риза я правиш двойна с вход за ст.въздух и извод за топъл. Ако искаш мога да намеря още чертежи на камини,ако я правиш сам.Съотношението на светлия отвор на огнището към димохода е 1 към 7.,смятай.
Ще съм много благодарен за повече чертежи. Втората стена ще се яви изолиран гипсфазер с екранирана вата, като планирам разстояние между ламарината на огнището и гипсфазера да е 10 см.. При условие че голяма час от камината ми ще е в гаража, а само лицето ще е в хола, се чудя ако остава отвори за входящия въздух от към гаража дали няма да е по добре и дали ще се затопля достатъчно. Идеята ми е че така винаги ще влиза свеж въздух в стаята, без да се притеснявам и дали ще има достатъчно кислород за горене. Дали бъркам?
tiramisu - помощник
Благодаря. Остава питането ако вкарам входящия въздух за затопляне от металната риза от вън дали ще сбъркам?
crez - майстор
tiramisu написа:
Благодаря. Остава питането ако вкарам входящия въздух за затопляне от металната риза от вън дали ще сбъркам?
Да ще сбъркаш, целта на ризата е да топли,колкото по топъл въздух влиза в нея,толкова повече се затопля стаята. За ризата НЕ но, за въздуха в огнището ДА. При горенето камината ще взима топъл въздух от помещението и ако то е добре херметизирано, може и да пуши и да няма добро изгаряне. Затова ако има възможност вкарай в огнището въздух отвън.
  • 1
  • 2

Тема "Открита камина с водна риза" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: