Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Здравейте, имам нужда от малко помощ.
Захванал съм се да си направя входната порта (прилагам снимка на проекта ми). Имам неясноти от към колоните които ще държат тези порти.
Мисля си за два варианта: за 3 колони с арматура и кофраж и на тях да се сложи вратата , та колко трябва да са вкопани в земята при имайки предвид че ще са 2 метра височина? Друг вариант който си мисля, е да направя основи и на тях да се завърят по-дебели, метални, кухи профили(на колко основа трябва да се заварят) Дали ще държат вратите?

Вратите мисля да ги направя от кухи профили и на тях да хвана дъски 1 до друга?
[img]
Прикачен файл:
vrata.jpg
входна порта
vrata.jpg (106.8 KиБ) Видяна 3987 пъти
[/img]
p.v.x - майстор
Ако се спреш на варианта с изливането на колони , по добре е да са свързани с обща основа. Като основата , може да ти е по широка , от самите колони. За дълбочина се приема , че точката на замръзване е 80 см. Така че сам си прецени. Под самите колони , можеш да обособиш стъпки.
По сложно за изпълнение е , но ще имаш нещо здраво , и носещо товара на самите врати.

:rock:
А колко горе долу трябва да са размерите на колоните?
Тони Ст. - специалист
За две врати с общо тегло около 120кг.,колоните са 20/20см. и височина 2м. Работят си без проблеми. Стъпките-40/40 см,на дълбочина към 50см,разделени.
Анонимен1
Така, като те слушам, май нямаш проект за оградата, при мен са ги дали 20х20см. Ако нямаш проект, може да се наложи да ги буташ след време ако някой подаде жалба към ДНСК или те сами се сезират. На мен всички документи заедно с трасировката ми излязоха към 300 лева и напролет я почвам. Помисли дали не е по-добре да минеш по надлежния ред. В конструкторското становище се описва всичко, дълбочина, вид и диаметър на арматурата, какъв бетон, каква височина и т.н.
Тони Ст. написа:
За две врати с общо тегло около 120кг.,колоните са 20/20см. и височина 2м. Работят си без проблеми. Стъпките-40/40 см,на дълбочина към 50см,разделени.
т.е. този вариант може и без основа между двете?
Andisi написа:
Така, като те слушам, май нямаш проект за оградата, при мен са ги дали 20х20см. Ако нямаш проект, може да се наложи да ги буташ след време ако някой подаде жалба към ДНСК или те сами се сезират. На мен всички документи заедно с трасировката ми излязоха към 300 лева и напролет я почвам. Помисли дали не е по-добре да минеш по надлежния ред. В конструкторското становище се описва всичко, дълбочина, вид и диаметър на арматурата, какъв бетон, каква височина и т.н.
То няма да е цяла ограда,а само врата. Но може би ще трябва да мина през общината.
Анонимен1
Huma написа:
Andisi написа:
Така, като те слушам, май нямаш проект за оградата, при мен са ги дали 20х20см. Ако нямаш проект, може да се наложи да ги буташ след време ако някой подаде жалба към ДНСК или те сами се сезират. На мен всички документи заедно с трасировката ми излязоха към 300 лева и напролет я почвам. Помисли дали не е по-добре да минеш по надлежния ред. В конструкторското становище се описва всичко, дълбочина, вид и диаметър на арматурата, какъв бетон, каква височина и т.н.
То няма да е цяла ограда,а само врата. Но може би ще трябва да мина през общината.
То проблема, няма да е вратата а колоните и по-специално бетона. Документите за едната врата най-вероятно ще са същите като за цялата ограда. По-добре ако ще подаваш да си пуснеш за цяла ограда, таман ще ти направят трасировка и ще видиш къде трябва да разположиш вратата.
torbalan - Дървен философ
Имай предвид, че дървото и желязото се разширяват различно. Желязото през лятото се удължава, а дървото съхне и се свива.... През зимата обратното - дървото от влагата леко раздува, а желязото се свива.

От това вратите ще се огъват. Това, което е нарисувано за "Отзад" не е добра идея. Според мен "отзад" по-добре използвай по-дебели дъски... Примерно нещо от рода на 3х5 см.
Тони Ст. - специалист
Huma написа:
Тони Ст. написа:
За две врати с общо тегло около 120кг.,колоните са 20/20см. и височина 2м. Работят си без проблеми. Стъпките-40/40 см,на дълбочина към 50см,разделени.
т.е. този вариант може и без основа между двете?
Да,така бяха направени.После/ след 5-6мес/ беше излята бетонна пътека между тези колони.

Тема "Входна порта" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: