Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
dimitrova_k - специалист
Здравейте! Отново имам нужда от вашите съвети! Напредваме бавно със строежа, сега дойде време да се прави кофраж за плоча над първия етаж. Преди време зададох въпроса в тема Саниране за фибрана. Но ще се радвам да чуя отново вашите мнения за фибрана - къде е най-правилно да се слага - под или над бетона? Според майсторите отдолу да бъде фибрана, а аз някъде бях чела, че ако сложим изолацията отдолу ще имаме термомост, сигурно това означава, че ще имаме конденз? Отгоре ще имаме тавански стаи.
infomar
dimitrova_k написа:
Здравейте! Отново имам нужда от вашите съвети! Напредваме бавно със строежа, сега дойде време да се прави кофраж за плоча над първия етаж. Преди време зададох въпроса в тема Саниране за фибрана. Но ще се радвам да чуя отново вашите мнения за фибрана - къде е най-правилно да се слага - под или над бетона? Според майсторите отдолу да бъде фибрана, а аз някъде бях чела, че ако сложим изолацията отдолу ще имаме термомост, сигурно това означава, че ще имаме конденз? Отгоре ще имаме тавански стаи.
Ако е на последна плоча и горе са тавани, аз бих го сложил от горе. Друг е въпросът ако трябва да се изолира от горе, дали фибранът или каменната вата трябва да се избере. Фибранът ще задържи влагата която идва евентуално от долу и не знам дали няма да направи мухъл между себе си и плочата. Ако има каменна вата с паропропускливо фолио над него, това може да се избегне.
kozl - майстор
Аз бих го сложил отдолу. Предполагам, че стаите под таванските стаи ще се ползват редовно, а горните рядко. Топлият въздух се издига нагоре и нагрява плочата. Изолацията на тавана ще намали преноса на енергия за нагряване на плочата. Ако горните помещения се отопляват едновременно и със същата Т както долните, м-у тях към плочата топлоизолация не е нужна.
Това пък е мое мнение :roll:
Tsilkov - майстор
Като го сложиш отдолу ще го прекъсваш от греди и стени - от там термомост - ако не доведе до конденз то поне ще ти прави загуби.
Защо ще даваш (не си само ти а е масово) по 200 лева на кубик за фибран, при условие че има вата за 60 и стиропор за 100-120 лева на кубик е пълна загадка за мен :-D

Тема "Фибран - под или над плочата?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: