• 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 18
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
KingLin - майстор
Тъкмо днес влязохме в тая процедура на проверка и не съм смятал още бетон и арматура а само мерих тухлите. Количествената сметка от проекта не ми върши точна работа щото има промени. РЗП-то е 250 но пък оставих дупка в плочата над хола и реално стана 230 кв.м. Днес следобед ми връчи какво имам да му доплащам и понеже не ми се навързаха нещата и сега ще мерим и смятаме всичко. На пръв поглед имам надписани тухли и то не малко но ще ги изчистим тия неща. Всичко на обекта си е там и може да се измери, има водена документация за авансови плащания и няма как да стане грешка :) Фирмата до тук не ми е дала повод за притеснения и даже бих я препоръчал на всеки. Ама стават грешки като има оставени недоуточнени неща в началото и промени по време на строителството. То промяната е че махнах втория етаж и направих подпокривното високо за обитаване а недоуточненото беше покрива където само ми беше подал цена за труд на квадрат а аз трябваше да реша как точно ще го направим.
nikolov333 - майстор
Аз за това предпочетох да зареждам сам материалите..без кофража. Арматурата ми е към 40кг.на кв.м., а бетона ще е общо 130м3. Реално мога да вдигна мансарден етаж още 100м2 с 40м2 тераса над верандата, но ще го оставя като възможност за поколенията.. :-D
KingLin - майстор
Този месец успях да подкарам сондажа и хидрофора. Надул съм тръбите в къщата от два дена и чакам да видя дали ще прокапят, че ги лепихме с един приятел и мен ми беше сефтето :) Докато чакам искам да си подготвя нещата за филтрацията. Още нямам анализ на водата, но пък и гледам, че те не са много вариантите за филтрация. Та търся съвет какви точно филтри да сложа след хидрофора. Аз от това което четох се спрях на фин филтър за пясък, активен въглен и УВ лампа в тази последователност. Проблема ми идва от това че всеки такъв филтър ми намаля дебита. Това означава, че трябва да вдигам налягането от хидрофора или да връзвам по 2-3 еднакви филтъра в паралел или и двете. Вдигането на налягането и дебита, вече установих опитно, че мачка пясъчния филтър, когато си играх със сондажната помпа. Установката преди хидрофора ще представлява следното: сондажната помпа пълни резервоар 1 кубик. Той е вързан с друг резервоар като скачени съдове в горния си край, като идеята е първия да играе ролята на утайник. От втория се захранва хидрофора, който е разположен по-ниско от резервоара, с тръба 1 цол. Изхода на хидрофора също е на 1 цол до къщата, където отделните кръгове се разклоняват към консуматорите с половин цол. Ще снимам по-късно как съм ги наредил, че до като бачкам хич не се сещам за телефон и снимки :)

Отделно в кухнята ще монтирам това или подобно нему, което ще се ползва само за питейна вода и за готвене. На едно място ми предложиха цялостна система за омекотяване, но малко скъпичко ми се струва, пък и не много оправдано да омекотявам водата за електроуреди ползващи вода.
Руди - майстор
Вариантът, който мой познат направи беше с два съда:
съд за сондажна вода, след него малка помпа, която прекарва през
филтрите и работи, докато напълни буферен съд за чиста вода.
Филтрирането става сравнително бавно, но за достатъчно
дълго време, може да се настрои да е през нощта, хем
енергията е по-евтина.
От чистия съд през хидрофора директно към водопровода.
KingLin - майстор
Прикачен файл:
0-02-05-79e49cdd54ac308e3449c2a8a4d3db6f091165231589d8e2211167d3f8cb0d6a_3f1fcdb.jpg
Ей така ги направих тръбите. Дано не съм сгрешил, но ми се струва, че така няма да ми влияе пускането на тоалетното казанче на душа примерно. Всяка линия си е отделно отклонение от цоловата тръба.
Руди написа:
Вариантът...
Този вариант е добър, но при мен трябва да има дебит и за ТП т.е. над кубик на час. Понеже резервоарите ще са на едно ниво с ТП, че даже и малко по-високо, там мисля да мина с една циркулационна помпа директно от резервоара преди хидрофора към ТП. Водата обаче трябва да е филтрирана от пясъка. За сега трябва да измисля битовата вода, а ТП ми е на втори план. Та въпроса остава: 5 микрона, активен въглен и УВ лампа дали ще са достатъчна филтрация за битовата вода, а за питейни нужди допълнително филтриране с обратна осмоза?
D_U_D_E_ - помощник
Здравейте,
Колега, много добре се е получило къщето. На мен ми предстои същия екшън. Прочетох ти темата и за пореден път се убеждавам, че администрацията във Варна е под всякаква критика. Чаках почти 2 години за ПУП( то не бяха отпуски, избори, Ковид, шарка даже), че ми го и връщаха няколко пъти, аа бе ужас. Сега смятам да започвам с проектите, но яко ме стресират цените на материалите. Разбирам, че си доволен от фирмата, с която строиш. Ако може някакви контакти, ако тук не е удобно, може и на лично. А горе-долу колко ти струва до този етап?
feikot - специалист
пет май 21, 2021 12:03 pmD_U_D_E_ написа:
но яко ме стресират цените на материалите.
С всеки ден все по-стресиращи стават
Chefo77 - майстор
пет май 21, 2021 12:18 pmfeikot написа:
пет май 21, 2021 12:03 pmD_U_D_E_ написа:
но яко ме стресират цените на материалите.
С всеки ден все по-стресиращи стават
Не само по-стресиращи откъм цена, ами и доставките са зле.
skostadinov - специалист
D_U_D_E_

Ехее, човек сериозно чакане е паднало за този ПУП.
Относно цените на материалите, някой има ли идея колко реално са се повишили цените на строителните материали спрямо този период на предходната година или пък спрямо началото на 2021? Ясно, е че всичко е поскъпнало, но идеята е да се види горе/долу с колко процента, за да може да се прецени това как би се отразило на финалния резултат за един подобен проект. Аз имам една книжка "Строителн Обзор" и там виждам някакви процентни увеличения, но последната актуализация в книжката се отнася за Дек 2020 - Януари 2021.

Мисля си обаче, че ти щом сега тепърва се захващаш с проектирането, най-вероятно ще строиш най-рано на пролет 2022. Освен ако вече не ти е готова Архитектурата и само да си чакал ПУП-а за да вземеш визата и да подадете към другите специалисти. Та ако ще строиш догодина, аз силно вярвам, че строителният "бум" ще забави темпове съвсем скоро и подир него и цените на труд и материали. Не знам дали ще поевтинеят, но поне трябва да спрат да вървят нагоре. :prayer:
feikot - специалист
Арматурно желязо - 0.98 лв. цена клиент (10.2020),днешна цена 2.42 лв/кг.
Стиропор - много са видовете, но да хванем на Баумит - 8.6 лв/кв.м. (01.2021) към днешна дата е 15.4 лв/кв.м
Дограми-30% нагоре.
  • 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 18

Тема "Моята къща - от идеята до (надявам се) края" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: