• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 18
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
KingLin - майстор
Здравейте,
както личи от заглавието дойде и моето време :) До тук сме стигнали до намирането и закупуването на парцела- 600 кв.м. с лице на север 16 м.. Сега следват да се решат няколко важни момента преди да пристъпим към оформянето на документацията и прочие. Първият ми въпрос е следния: за 300 квадрата РЗП кое излиза по изгодно финансово - 3 етажа по 100 или 2 етажа по 150 квадрата? Условията са за 2 жилища с отделни входове. Примерно при 3 етажа най-горният да е за тъщата а долните два за нас. Или при 2 етажа да се делят около 1/3 за тъщата. Парцела е с лека денивелация и почти правоъгълна форма. Мази не искам. В подпокривното искам обитаеми помещения и резервоари за вода (което предполага плоча). Прилагам РУП-а (нашето е 309).
Прикачен файл:
13900959_10206808155379532_495097039_n.jpg
13900959_10206808155379532_495097039_n.jpg (81.85 KиБ) Видяна 5616 пъти
Antonii - майстор
Един колега имаше същата дилема и решението беше в полза на по-голямата площ.
Но разликата небеше нещо фрапираща и ако се използват по-скъпи материали за покрива ставаше равностойно.
Това е само за грубия стоеж до покрив. Вече с довършителните работи немога да кажа как са.
А за мазето ако се откажете сега за в бъдеще със сигурност ще съжалявате.
Познавам такива хора, а и мазето не е нужно да е с цялата площ на къщата.
stivemaster - майстор
Според мен плътността ти позволява и трети вариант - 300м2 на един етаж п-образно, с басейн на запад в п-то.Парите за басейна - от разликата в типа строителство.Дано си по широкоскроен от обикновено,та да не ти прозвучи смешно.
Това което аз бих направил и съм правил е - метална конструкция,която ше ти я изготвят в цех за една седмица и ще ти я монтират за още една.Понеже е ниска не ти трябва вишка или скъпа бригада ,щото се събира с болтове,можеш и сам.Следващото,може всеки специалист по сухо строителство.Профилите за сухо строителство се хващат за основната конструкция със самонарезни.Може да са по широки от основната конструкция за прекъсване на термомоста.След което външна обшивка от гипсофазер,циментофазер,варовикови плоскости,магнезитни плоскости или др. според кефа на собственика.Пълнеж от вата, фиксирана задължително против свличане и паронепропусклива мембрана .И вътрешна обшивка от гипсокартон.Конструкцията на покрива е включена в основната.Покривните панели са термопанели с профилирана горна ламарина с форма на керемида да речем червен цвят.
Така описаната конструкция,може да се спретне за месец и освен че ще ти даде по високо качество на живот и по ниска цена за построяване,но след 20 години ще се нуждае само от козметичен ремонт, за разлика от конвенционално построената с четворки къща.
Ако сам си си предприемач, можеш да докараш 400лв/м2 и да си позволиш 50м2 басейн от разликата.
KingLin - майстор
Плътността не позволява 300 квадрата на един етаж - 40% застрояване и 40% зелени площи. Има и нещо друго - от източната страна в тясната ивица, която се явява път до имота под моя, има едно кръгче, което обозначава стълб за високо напрежение. Същия има и от западната страна на парцела, в зелените площи, като самите жици минават над южната част на имота. В тази част не ми е позволено да вдигна нищо над 2м. и там съм замислил да направя басейнчето. След като ми забият колчетата за границите, ще знам колко точно от южната страна ми е неизползваемо за постройки. Другото, което искам да предвидя е, че след време тъща може и да няма :mrgreen: и тази част, която в момента предвиждам за нея, трябва е да е самостоятелна и несвързана с двора много, много, за да може да се дава под наем.
Относно метална конструкция с цел бързина не ми е цел, защото, така или иначе, парите ги нямам на куп, за да мога да си позволя строеж за 3 месеца, но смятам, че в близките 2-3 години ще смогна да построя къщето. Ориентирал съм се към монолитно, като още не съм сядал да смятам, дали ще се обаждам на Гечев или ще е с четворки.
Мази не са ми нужни, защото според мен се наливат много пари за 1-2 стаи, които да ползват паяците. Зимнина не правя. Алкохол не пия (съответно ракия и вино не правя). Позволявам си 1-2 литра годишно да пийна червено винце с домашна пастърма (нея на тавана суша) и общо взето не намирам полза от мазе. В момента също живея в къща и в мазето работа не съм си намерил. Ако някой има желание, да ми посочи къде греша, съм отворен за дебат :)
Идеи много имам в главата (дано пари да има за всичко :) ), ама няма да се впускам от сега в подробности, че от опит знам, че много дълги постове хората не ги четат.
kolcho - специалист
KingLin написа:
Здравейте,
3 етажа по 100 или 2 етажа по 150 квадрата?
Леко съм разконцентриран от аватара, но все пак да кажа нещо дежурно - по-тъпо нещо от триетажна къща трудно може да се измисли, неслучайно триетажните неизмазани "прогимназии" са патент на най-тъпата епоха в българската история, соца. Може би къща с мазета на три нива, ама аз на такава още не съм попадал :wink:
KingLin - майстор
Това аз го отдавам на неправилно сметнат бюджет или на факта, че за много хора след комунизма живота стана труден. В момента живея в триетажна къща + партерен етаж с родителите си (също и с на чичо ми семейството) и проблеми няма, като изключим това, че не ме кефи да съм ортак с роднини на баща ми. Твоите аргументи срещу този вариант какви са?
kolcho - специалист
KingLin написа:
проблеми няма, като изключим
В грозните триетажни къщи живеят основно селски тъпаци. Огромни селски тъпаци, с огромна тъпота, огромна рода и жени с огромни цици. Всичките тъпи до един. Достатъчно основание за да не строиш триетажно. Има и други, но това е достатъчно, мисля :wink:
Chefo77 - майстор
Аз съм за 2+1. Два етажа по 100 м2 за вас и ОТДЕЛНИ 50 м2 за тъщата, на един етаж. Не забравяй, че:
1: Тя ще остарява и изобщо няма да И се нрави да се катери по стълби и
2: Това е ТЪЩА. Особено това никога не го забравяй :wink:

За триетажното - имаме триетажна вила и, повярвай ми, мразя света когато трябва да се кача горе. Иначе си е измазана, за информация :) :)
Ако решиш за басейн, помисли за варианта да е на закрито.
KingLin - майстор
Мммм аз гледам от към функционалност, а това какво би си мислил някой за мен според къщата ми изобщо не ме вълнува :) Примерно в конкретния случай плюс на третия етаж ще е гледката над цял Евксиноград и морето, а минус (за тъщата), че като одъртее трудно ще се катери до там. Че ей такива работи да си говорим предпочитам а не накъдето ти насочваш темата.

Едит: Чефо ме изпреварил за катеренето... :)

Как го виждаш на закрито Чефо? Щото мене тия жици над парцела ме ограничават, а фермер не ми се става да сея домати и картофи, та там друго не се сещам какво да направя.
kolcho - специалист
KingLin написа:
Мммм аз гледам от към функционалност
Основният смисъл на къщата е връзката с двора. Затова допустимият компромис е - дневната част на първия етаж, спалните - отгоре. В казуси с тъща / двуфамилно обитаване/ - на всеки от двата етажа по всичко. Ежедневното катерене на трети етаж е просто мазохизъм.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 18

Тема "Моята къща - от идеята до (надявам се) края" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: