• 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 18
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
шоп - майстор
Ледниците се топят, морскто ниво се покачва.... това е трайна тенденция :idea:

Има глобално затопляне, това увеличава изпарението и съответно валежите.
Тя водата на земята си е една и съща, дори да има някакви цикли на засушаване и дъждове всичко е до време.

От над 20 години си следя сондажа и от 4 м статично ниво в последните години е 2 м

Последните 10 години в Бг не са сушави ами точно напротив. Та според мен тенденцията е за наводнения и дъждове. Но това са мои предположения:-)
BLUEPUPIL-2 - специалист
съб окт 27, 2018 1:30 pmшоп написа:
Има глобално затопляне, това увеличава изпарението и съответно валежите.
Но за съжаление, част от традиционните за нашата страна валежи се пренасочват извън пределите на страната. Ето това е страшното. И България в разработените сценарии се намира в сравнително неблагоприятно положение по отношение на влагата за селскостопанските култури и подпочвените води.
VanyaA - специалист
пет окт 26, 2018 10:28 pmKingLin написа:
...Ето тук има всички формуляри - ЦЪК
Аз попълвах два от тия в графа "IV.Формуляри за регистрация на кладенци:"
Между другото не знам за кой район става дума при теб но аз в крайна сметка пробивах с хора от Пазарджик че варненци нещо или много заети или много некадърни. Имам посъбрани разни телефонни номера ако ти е необходимо.
KingLin, благодаря за информацията. Ние ще правим сондаж до Ямбол, с. Кабиле. Имаме оферта от една ямболска фирма. Надявам се да не берем твоите ядове, все пак сме партньори по много от дейностите,по които работим, дето се вика, уж се знаем :)
KingLin - майстор
Още малко изстрадан опит от първа ръка :)
Винтова помпа колкото и да казват че е за мръсни води като има пясък не става. Днес хванах мускулчета (както казва на мускулната треска дъщеря ми :) ) да пускам и да вадя тая пущина в сондажа. Пускането не е толкова трудно ама ваденето от 30 метра си е зор. В началото водата тръгна много добре докато в един момент спря. Извадих и се изумих колко много пясък имаше в самата помпа и в полиетилена след нея. Чистих и пусках 3 пъти като още след втория спря да вади вода изобщо. Явно гумения статор на шнека се е прецакал. Тия дни ще разбера с колко лева съм се прецакал аз :) Поне е лесна за ремонт.
kr1100 - майстор
KingLin в какъв район си ? 30 м е ужасТ- клони към Добруджа
KingLin - майстор
съб ное 03, 2018 8:14 pmkr1100 написа:
KingLin в какъв район си ? 30 м е ужасТ- клони към Добруджа
Варна, квартал Виница. По принцип из района водата е между 15 и 25 метра ама аз заложих на по-дълбок сондаж за по-сигурно и повече вода.
kr1100 - майстор
да лошо положение. При мен понякога тръгва да излиза от кладенеца напролет. Дъно на 8,5м
шоп - майстор
съб ное 03, 2018 8:08 pmKingLin написа:
Още малко изстрадан опит от първа ръка :)
Винтова помпа колкото и да казват че е за мръсни води като има пясък не става. Днес хванах мускулчета (както казва на мускулната треска дъщеря ми :) ) да пускам и да вадя тая пущина в сондажа. Пускането не е толкова трудно ама ваденето от 30 метра си е зор. В началото водата тръгна много добре докато в един момент спря. Извадих и се изумих колко много пясък имаше в самата помпа и в полиетилена след нея. Чистих и пусках 3 пъти като още след втория спря да вади вода изобщо. Явно гумения статор на шнека се е прецакал. Тия дни ще разбера с колко лева съм се прецакал аз :) Поне е лесна за ремонт.
Става и за пясък. В инструкцията пише до колко грама на м3 изпомпва.
Ако сте я спуснали до дъното е разбираемо. Трябва усет. Сондажа може да се отпушва с години и хиляди м3 вода.
Иначе има и дренажни помпи, шламови и т.н., които вадят и баластра. Лично имам дренажна помпа, която вади камъни с диаметър до 30 мм. от 30 м дълбочина :)
KingLin - майстор
нед ное 04, 2018 8:41 pmшоп написа:
Става и за пясък. В инструкцията пише до колко грама на м3 изпомпва.
Ако сте я спуснали до дъното е разбираемо. Трябва усет.
Аз именно за това взех шнекова защото след всичкото четене стигнах до извода че тя е най-евтината подходяща за такава вода. Че пише колко пясък на м3 е допустимо е така, ама ако сега кажеш и как да го определя преди да я пусна... :) Иначе относно дъното - не е работила на дъното. Пуснах я докато опре и после вдигнах 4 метра нагоре. Усет без да се сблъскам емпирично не знам как да добия. Обадих се вече да дойдат да направят още един еърлифт тия дни и ще сменя гумата на помпата пък после ще видим колко усет съм добил :) Само дето сега след туй вадене вчера, днес ходя като робокоп и взех да мисля как да си улесня работата следващия път.
LazarGanev - "Велик майстор"
пон ное 05, 2018 1:56 amKingLin написа:
Само дето сега след туй вадене вчера, днес ходя като робокоп и взех да мисля как да си улесня работата следващия път.
Едно телферче за 200-300-500лв и си ти :wink:
  • 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 18

Тема "Моята къща - от идеята до (надявам се) края" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: