• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
pif4o - специалист
Извинявам се че ползвам темата на колегата ама не открих отговор в гугъл, колеги да ви попитам колко време е нужно на плочата в гаража за да стегне достатъчно че да си вкарам колата върху нея :) Лята е преди 32 часа , дебелина около 8-10-14 см на места. Плочата е под навес не е затворено помещение, и бетона е в20
BLUEPUPIL - майстор
pif4o написа:
Извинявам се че ползвам темата на колегата ама не открих отговор в гугъл, колеги да ви попитам колко време е нужно на плочата в гаража за да стегне достатъчно че да си вкарам колата върху нея :) Лята е преди 32 часа , дебелина около 8-10-14 см на места. Плочата е под навес не е затворено помещение, и бетона е в20
Ако е истинска плоча, а не настилка, демек армировката носи целия товар- за да не се увеличи първоначалното провисване-28 дена.
pif4o - специалист
Извинявам се за неправилния израз- настилка е, дори е излята върху бивша настилка от плочи и тикли.
gnt69 - майстор
Няма проблем само не върти гумите върху настилката щото още е ронлива. Ама все пак изчакай до утре да не отидеш сега да я прибираш.
pif4o - специалист
Благодаря колега, и аз си мислех утре вечер, демек вече тази вечер, да я вкарам чак :) Около 60 часа след изливането. Попрочетох темата на горе за фугите между бетона, и на мен не ми оставиха фуги, питах ги не е ли редно да има те викат не, то тва било малко, на големи плочи се оставяли фуги, абе винаги имат готов отговор за всичко. Въобще няма да съм изненадан ако се напука, всъщност до сега не съм видял ненапукана дворна площадка от бетон хаха, само тея дето ги правят профитата по разни обекти не се пукат. Моята площадка я съчетах с укрепване на къщата, та сеха 40 см от нея лежа и дори са едно цяло с пояса и стъпките около къщата, там предполагам няма да се напука, ама по на вън към края на пътеката дето лежи върху старите тротоарни плочки и земята очаквам изненади. Абе за пореден път се убеждавам че гледат просто да отбият номера и да си вземат парите, минута след като им платих и вече въртяха гуми към родните си места :) Затова се радвам че има този форум и Благодаря на всички Ви които сте ми помагали в една или друга тема, защото отдавна вече гледам да си правя всичко сам за да знам после кои да псувам и винаги да ми е под ръка. Тези дни ще ви пусна темичка за дворна мивка, и за укрепване-оформяне на ограда, макар че още се двоумя дали да ги викна те да я направят за мен да остане само чешмата че ми дадоха цена 20 лева на метър за да я окофражат и излеят върху старата на ново че е много окъртена и цената ми се вижда ок. Освен нея реших да вкарам в деиствие и новия ми инвертор за заваряване и да си направя оградните елементи, една гаражна и една входна врата :) Не държа на супер прецизност и знам че ще съм доволен от резултата си защото и на кръст да ги заваря две железа пак ще са 100 пъти по хубави от сегашните врати вярвайте ми :) Но достатъчно разводних темата за това ще си пусна друга само да се подготвя със снимки и скици на проектите :)
nolkov - специалист
Питах май в темата където не трябваше и затова питам и тук:

Привет,
Един бърз въпрос - строим в момента, но не искам да леем плоча до март. Строителя настоява да направи кофража и армировката и чака "прозорец" с нормално време, което да позволи леене на плоча (20 см. 70 м2).

Има ли проблем за следните неща:
- да се направи кофража и стои така януари и може би февруари - ще изметне ли
- да се сложи арматурата - ще ръждяса ли и (очевидно ще ръждяса), но проблем ли е така да стои два-три месеца и корозията, окято ще има при заливане проблем ли е?

Благодаря ви!
Руди - майстор
пет дек 07, 2018 3:55 pmnolkov написа:
Има ли проблем за следните неща:
- да се направи кофража
- да се сложи арматурата
Всъщност не добре кофражът да стои с месеци - мокрене, сушене, замръзване,
отрицателни и положителни температури. Ще деформира, ще загуби
нивелация, някъде ще отворят луфтове, после трябва да се напасва отново.
Арматурата ще корозира, не и пречи, но слагането на арматурата
на една такава плоча отнема 2-3 дни, защо да се бърза?
Ето - има виждам тема за избила ръжда през мазилката... то това е от
липса на фиксатори да повдигнат железата от кофража, но си е проблем.

Иначе аз имам намерение да отлея плочата на моята къща, преди Коледа, ако
времето се задържи такова. Пък няма прогнози за обилни снегове засега.
После ще постои в кофража повече, че бетонът бавно набира якост в студеното.
nolkov - специалист
Благодаря!
То бетона ще натисне ако има нещо по нивелацията предполагам, но най-вече ми беше за желязото да питам.
nolkov - специалист
Иначе аз имам намерение да отлея плочата на моята къща, преди Коледа, ако
времето се задържи такова. Пък няма прогнози за обилни снегове засега.
После ще постои в кофража повече, че бетонът бавно набира якост в студеното.
[/quote]

Какви добавки ползваш за леене в този период? Колко време и трябва на плочата с темп над нулата, за да не се прецата?
BLUEPUPIL-2 - специалист
Двата въпроса са изключително актуални, а пък отговорите ще бъдат интересни и полезни за любителите на зимното бетониране.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Тема "Армиране и отливане на бетонова плоча" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: