• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
burkov - специалист
Здравейте отново, дилемите и проблемите по вилата продължават с пълна сила.

Имам обаче въпрос с какво да оправя пода на втория етаж.
Плоча е, но е едва 10 см, на някои места дори по-тънка.
Къщата е строена едно към нищо, всичко е бутобетон, има колони и пояс, с какво желязо обаче не е ясно.

Като е лята плочата е свален рано кофража и е доста провиснала, опитали са да закрепят положението с две колони, но и те са криви във всички посоки.
Проблема обаче е следния, от единя до другия край на помещението горе има над 7-8 см разлика във височината на 4 метра, отделно бетона е адски груб и неравен.
Като цяло, наклона не ме притесянва толкова, колкото изключителните неравности.

Смятам да преградя помещението на две с гипскартон, но не знам какво да правя с пода.
Има ли нещо максимално леко с което да изравня, и ако се прави замазка отгоре да е с минимална дебелина, защото както казах, плочата е доста тънка и провиснала.
Някой ми спомена да пълня с перлит и отгоре да действам с картон и ламинат, не знам обаче до колко е здраво и реално колко леко ще стане. Също много е важно да не се задържат никакви мухъли, влага и каквито и да било животни или организми. Детенцето ми е с проблемна имунна система и такива условия са недопустими.

Има ли някакви саморазливни, или каквито и да било решения които мога да ползвам?
Благодаря предварително.
Hoвoceлckи - майстор
Как ти звучи сгурбетон?
nilro - специалист
Аз съм доволен от замазката Тивит.Струва ми се подходяща в случая.
burkov - специалист
Благодаря nilro,
Звучи доста обещаващо, реално мога да мина с изглаждане на неравностите, без да се вкарвам във филма с идеално нивелиран под.
Дано не дойде повече на плочата и тази тежест, защото наистина ме притеснява допълнителния товар.

А как ви се струва идеята, да изградя стената и тогава да изравнявам подовете на двете помещения по отделно, дори с риск да стане малко стъпалце.

Ако някой има идея и за друг, например експандиращ материал, ако изобщо има такива, или изобщо нещо още по-леко, ще съм благоадарен да помогнете.

Ако няма други идеи, ще дествам с предложението на nirlo.
здравей burkov!

как успя да си уредиш проблема?
Имам същата драма с наскоро закупена къща (строена 1976). тънка плоча 10 см, провиснала в средата, с разлика от едната стена до другата 7-8 см.
Етажа е около 70 м2, иска ми се да го изравня и да нямам прагове на вратите. Виках фирми за замазки, мерене с лазерен нивелир, цъкане с език и ми говорят за едни големи килограми..., а не ми се ще да натоврвам плочата (10 см дебелина и арматура 6мм). Голямо мислене и не мога да го реша.. :? :?
Благодаря
miliad - майстор
Едно време, когато са ги ляли тия тънки плочи се е предвиждало върху тях да има нивелирана дървена скара която да разпределя натоварването и отгоре дюшеме или паркет.
Мислете за това когато правите нещо.
feikot - специалист
10 см не е толкова тънка плоча. Вярно има значение бетон има значение и арматурата, но най-вече свободното пространство. 10 см плоча ако е в помещение 5 кв.м дали ще провисне както в помещение 30 кв.м.
Hoвoceлckи - майстор
При мен е даже 8см и нямам провисване. За денивелация от 7, 8 см - перлит/перлитена замазка (перлит омешан с цимент; 6 колички перлит/50кг цимент). По-назад препоръчвам сгур-бетон - същото е (почти), но днес е почти невъзможно да се намери сгурия.
nikolov333 - майстор
Перлита има голямо водопоглъщане и според мен е добре единствено за мазилки и разтвори по стени, таван и плоча над кота нула. За изравняване на пода на кота нула аз мисля да ползвам керамзит, но цените не ме кефят в момента..
burkov - специалист
Продължавам с моето решение, макар да не съм сигурен че беше най-добро.
В най провисналите части сложих парчета фибран 2-3 см. Но беше доста малко. Отгоре изкарах една перлитена замазка, колкото да поизравни.
На финал ударих една ръка теракол на тънко да не се праши. Всички изпълнения на 15-16 квадрата фойдоха около 700 кила, но не съм гонил нивелир. Не посмях заради натоварването. Плочата устиска и не спука никъде отдолу, но и гледам да сме по-кротки, само две спалнички са.
За финал, понеже не е равно като хората, си избрах един хубав и качествен балатум и приключих въпроса.

Не е перфектно със сигурност, но изглежда прилично и реших проблема.

Ако сега трябваше да го правя, вероятно щях да вкопая в стените греди и да направя повдигнат под. Хем да го изолирам, хем да преместя натоварването в други точки.
  • 1
  • 2

Тема "Изравняване на плоча с лек материал" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: