• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
PIP - майстор
пет сеп 02, 2022 11:16 ammiliad написа:
Едно време, когато са ги ляли тия тънки плочи се е предвиждало върху тях да има нивелирана дървена скара която да разпределя натоварването и отгоре дюшеме или паркет.
Мислете за това когато правите нещо.
:supz: и според мен това е най-добри вариант за подобни ситуации. Изравняването е лесно и леко.
Hoвoceлckи - майстор
Най-лесно е с "двоен под" (повдигнати плочи на дистанционери).
Здравейте, някой да има опит с полистирол Бетон?
burkov - специалист
Моя опит се изчерпва в невъзможността да си намеря доставчик.
Тивит, не работеха с малки количества. Трябваше да чакам някой да се върнел на работа и прочее.
schuldiner - майстор
Бъркал съм 5-6 пъти, ама през няколко години и все забравям кое как беше... Вкъщи направих успешно една стая с много крив под и тънка плоча, за другите нямам никакъв отзив. Покривах навсякъде с тънка неармирана замазка и теракот. Общо като рецепта - 1:2:8; 1 - вода л, 2 - цимент кг, 8 - стиропорени топчета литри. Всъщност рецептата варира от 1:2:6 до 1:2:10, за повече - друг да си прави експерименти. Първо се сипват топчетата, после водата, накрая докато се бърка бавно и циментът. Става и в бака с бъркалка за лепило /само веднъж бях с бетонобъркачка и не помня как, но натискахме топчетата с една лопатка, че оборотите в началото идваха високи и се разлитаха/. За минута-две като посивее сместа е готова. В кофа става за секунди.

ПП Сетих се! В бъркачката сипвахме след водата и по кофа пясък да натисне малко, иначе пясъкът не е задължителен. Като бъркаш в бака тоя проблем не е толкова голям, щото регулираш оборотите на бъркалката.
burkov - специалист
Това си е замазка. И аз бърках по тая схема, с едно уточнение. Първо вкарвам малко вода в чувала с перлита, за да не лети. После изсипвам и бъркам с цимента.
schuldiner - майстор
Въпросът беше за изравняване на стара крива плоча 70 квадрата. Щом са идвали специалисти и не са предписали категорично втора армирана плоча, анкерирана през първата, разбирам, че питането за полистиролбетон е за изравнителна замазка 10-12 см. Товарът е 20-25 кг на квадрат, а със следващата замазка и настилката около 45-50 кг. Дали е конструктивно приемливо не мога да кажа. Със сигурност ще елиминира вибрациите и ударния шум при ходене, също е нелоша топлоизолация и не е някаква сложност за направисам.

ПП Всякакви споделени трикове са полезни. Обаче перлит или стиропор? Аз с перлит повече не се хващам, не си струва усилията.
burkov - специалист
Ами аз с перлит се справих. Макар че и той не се намира навсякъде. Ти защо не го харесваш в сравнение със стиропора?
пон сеп 05, 2022 7:03 pmschuldiner написа:
Бъркал съм 5-6 пъти, ама през няколко години и все забравям кое как беше... Вкъщи направих успешно една стая с много крив под и тънка плоча, за другите нямам никакъв отзив. Покривах навсякъде с тънка неармирана замазка и теракот. Общо като рецепта - 1:2:8; 1 - вода л, 2 - цимент кг, 8 - стиропорени топчета литри. Всъщност рецептата варира от 1:2:6 до 1:2:10, за повече - друг да си прави експерименти. Първо се сипват топчетата, после водата, накрая докато се бърка бавно и циментът. Става и в бака с бъркалка за лепило /само веднъж бях с бетонобъркачка и не помня как, но натискахме топчетата с една лопатка, че оборотите в началото идваха високи и се разлитаха/. За минута-две като посивее сместа е готова. В кофа става за секунди.

ПП Сетих се! В бъркачката сипвахме след водата и по кофа пясък да натисне малко, иначе пясъкът не е задължителен. Като бъркаш в бака тоя проблем не е толкова голям, щото регулираш оборотите на бъркалката.
Благодаря за споделения опит и се радвам, че се е получило! Започнах да се обнадеждавам, че ще намеря решение.
А защо си правил допълнителна замазка отгоре? Аз си мислех, че това ще е достатъчно. И теракот или теракол имаш предвид--> да се заглади и да не бягат топчетата?

Днес говорих с фирма Максим/склада им във Варна.
Продуктът им е Maxterm -топчета от експанидриан полистирен. Продавали ги в торби по 420 литра/ 96лв.
рецептатат им за получаване на такъв олекотен бетон с плътност 300кг/м3 е:
вода: 75 литра
цимент: 150 кг
Maxterm (томпчетата): 420 литра
излиза 1:2:6 - както казва колегата.

За моите 70 м2 (четири стаи и коридор) ще ми трябват около 7 торби и да видим как ще ги транспортирам от Варна до Бургас
schuldiner - майстор
Малко скъпичко ми се струва 250 лв. за кубик стиропорени топчета! Дали няма да е по-изгодно със слънчогледови пелети :-D

Замазката е изравнителна 2-3 см, щото толкова "равен" ми се получава полистиролбетонът. Може да се уплътнява и става по-равно и здраво, но се губи ниво/обем. Т.е. говорим за кубик от 400-450 кг и нагоре. За мен е по-лесно да нивелирам замазка цимент-пясък по майки, отоклкото стиропорени топчета с мастар или плочки с лепило. Ако ти е по-лесно другото - така да е.
  • 1
  • 2

Тема "Изравняване на плоча с лек материал" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: