Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
BLUEPUPIL - майстор
нед мар 19, 2023 9:18 pmtlnk написа:
Изграждане на пояси върху стените
Да!
=D>
нед мар 19, 2023 9:18 pmtlnk написа:
Като първата стена мисля да я махна и на нейно място да направя стоманобетонна греда /пояс на тавана с размери 25 х 25 см
Не!
:idea: Не увеличавай теглото върху външните
стени. Вместо това вбетонирай на същото
място едно двойно „Т“ или „П“. Да не дава
на дългите стени (13м) да се наклонят
навън от товара на покрива. Каквото
има наблизо:
IPE80-6.0x4.5=27kg
IPE100-8.1x4.5=36kg
UPN65-7.09x4.5=32kg
UPN80-8.64x4.5=39kg

:arrow: Дано зидарията да е от тухли единочки
и прозорците да са тесни.
:wink:
Не!
:idea: Не увеличавай теглото върху външните
стени.

:arrow: Дано зидарията да е от тухли единочки
и прозорците да са тесни.
:wink:
[/quote]

Супер, благодаря.В такъв случай може би ще сложа IPE профил. Мисля, че ще е достатъчно здраво.

Мисля даже да сложа IPE профили на метър - 1,5 м и 11,5 м . Така ще подпра малките скатове.

Зидарията е от тухли единични,
и понеже къщата е стара и няма колони, се чудя дали да не намаля малко от към КГ.
Та се чудя дали да не намаля малко тежестта върху външните стени, като сложа греди 10 х 10 см върху поясите. А за вътрешните стени, които ще са за билото да си останат 14 х 12 см.
А за ребрата, дали да не сложа греди 8 х 10 см и столици да ги подпират, или да остане с 8 х 12 см и без столици? 8 х 12 см добре ли е, при положение че няма да има столици, или да слагам ребра 8 х 14 см ?

Даже се замислям, дали покривът да е с керамични или метални керемиди, понеже по мои груби сметки покрив около 70 кв. м. с керамични керемиди ще тежи около 4500 кг ( това е без столици, които да подпират скатовете. Също така без дъски или осб плоскости, само с анти конденз мембрана). А с метални керемиди около 2000 кг, това са 2,5 т по малко.
А ако сметна със столици и осб плоскости 18 мм,покрив с керамични керемиди ще тежи около 5500 кг, а с метални около 3000 кг.

Някой има ли опит с метални керемиди?
Много ли е по - шумно, когато вали дъжд отколкото с керамични? Тракат ли при силен вятър ?
PIP - майстор
нед мар 19, 2023 9:20 pmtlnk написа:
PXL_20230319_172730629~3.jpgЗдравейте, знам че темата е стара, може би актуална.

Предстои ни ремонт на стара къща. Изграждане на пояси върху стените, нов гредоред.
Къщата е с размери 13 х 4,5 м, с четирискатен покрив. Билото е с височина около 1,5 м и дължина 8,5 м .
Носещи вътрешни стени има на метър - 3,7 м, 6 м, 9,5 м . Като първата стена мисля да я махна и на нейно място да направя стоманобетонна греда /пояс на тавана с размери 25 х 25 см .

Тъй като мисля да правя ремонта сам с приятели, бих се радвал на малко обмяна на опит

Моят проект за нова покривна конструкция :
- върху поясите с греди 10 х 12 см
- гредоред 5 х 12 см през 60 см
- върху три вътрешни носещи стени с греди за Било
14 х 12 см см, а върха на Било с греда 10 х 12 см
- ребра с размери 8 х 12 см, през 50 см
- столици за ребрата на 1,5 м
- Анти конденз мембрана
- летви

Дъски или осб плоскости мисля да не слагам, Вие какво мислите?

Поздрави
Според мен билната греда и маите трябва да са с по-голямо сечение след като ще се подпира реално на две вътрешни стени и ще стърчи и в двата края. По-добре двускатен покрив. За тоя тесен покрив и няма нужда от средни столици, но аз бих направил градореда по-високо да изпълнява ролята на клещи за ребрата, защото едно, че ще провисне на 4.5м с тея сечения на гредите, второ с нищо не помага на конструкцията.
За промяна на покрива от четири скатен на двускатен няма ли да ми трябва конструктивен план и разрешение строеж?

Намерих калкулатор за покриви в интернет. При дължина на къщата 13 м / ширина 4,5 м и височина на Билото 1,5 м. Калкулатора изчисли да има скатове по 2,8 м

Мисля да вбетонирам IPE профили на метър - 2,2 м; 3,7 м; 7,7 м и 10,8 м.
В четирите ъгъла на къщата мисля да направя стойки за малките скатове. А от IPE профилите също мога да сложа греди за малките скатове, да подпират.

За столиците които подпират дългите скатове, още се чудя как да направя, понеже подпокривното пространство се използва като маза. А ако сложа тези столици то става на теороя неизползваемо.
Или да ги сложа по към края на ската,примерно на 0,75 м и 3,75 м , така ще остане подпокривно пространство от 3 м
Мисля да намаля от дебелина на гредите за ребра и да сложа греди 6 х 10 см .

Мога да направя тип двускатен покрив, от най високата част на билото към края на ската на 0,75 м да накова дъски към ребрата. Така ще остане средата на ската с разстояние 1,3 м без подпора. Това добре ли е, с ребра 6 х 10 см и височина на Билото 1,5 м или да повдигна Билото?
Добро утро, гледам че в Русия масово строят по този начин. Качил съм три снимки, надявам се да е разбираемо.

Аз избрах греди за гредоред 6 х 12 см и греди за ребра 6 х 10 см.
Гредоред върху поясите със стреха 0,1 - 0,2 см
Като ребрата лежат директно върху стрехата, а не върху поясите.

Някой правил ли е покрив по този начин. В България правят ли се покриви по този начин?

Прикачен файл

PXL_20230322_080101013~2.jpg

Прикачен файл

PXL_20230322_080054517~3.jpg

Прикачен файл

PXL_20230322_075817501~2.jpg

Тема "С какви дървени греди да направим покрива?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: