Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
zz_stefanov - майстор
Алечка, трудно е да се каже дали като боядисаш върху старата боя ще бъде здраво. Просто пластовете стара боя могат да почнат да се лющят и да стане по зле. Затова тук казваме с колегите да се събори с пистолета и шпаклата. За таваните ще бъде много неприятно да се работи, а и площа е голяма та за това се предлагат други варианти.
Все пак пробвайте тавана дали е с много пластове боя, ако е само един, леко зашкурване и нова боя може и да реши проблема, а дупките с кърпеж и китосване.

Горе пишеш за боро контакт, той не е ли за стени като основа преди шпакловка или се лъжа.
VLADO66 - майстор
Въпросният таван, сниман горе е безмислено да се прави нещо, но е добра основа за сачак.Между летвите на основата на сачака може да се нареди изолация.Борото не е за врати.За тях е достатъчно да се матират с шкурка около 200, след което може за се боядисат.Ще стане хубаво в два цвята-касите и рамката на таблите на крилата в тъмно, а самите табли- светли.
Stefan2000 - специалист
А тавана, така както е бил направен, е могъл да изглежда много добре, стига да не го бяха боядисали и дупчили. Какъвто и съвременен сачак да се сложи, няма да има ефекта на целите дъски.
За вратите, боята им може да се махне, въпрос на време и влагане на труд.
Ходих у един приятел. Гледам вратите, нещо особенно ми се виждат.
Обяснява ми, че се хванал и свалил всички слоеве стара боя. Килограми паднали. Вссе пак апартамента е от преди войната. След това взел готов Г образен профил, с едната му страна леко изпъкнало заоблена. С тях обрамчил всички табли на вратите,(същите като вашите). После ги минал с някакъв от многото лакове за дърво. Сатен, леко тониран в кафяво.
Ам, вратите стоят прекрасно, и дори изглеждат луксозно.
На вашите бих добавил: махам им обръщащите первази, и ги заменям с някакъв профилиран перваз по ваш вкус. Може и поръчков, фрези много.
Сега, важно е какъв стил ще гоните за тази къща. Ако е нещо класическо и старовремско, не мислете за бои. Оставете текстурата на дървото да се вижда.
И мислете за таваните... как да ги спасите, ако не са изгнили,разбира се.

П.п. От това което се вижда, на тавана, надупчена е по една долна дъска. За да няма прекалено много кръпки. Тази дъска се маха, и се прави нова за това място. Другите случайни дупки се кърпят с парчета от тази дъска, примерно.
Ако ме разбирате, залагам на реновиране на оригиналния таван.

И друго. Не се лъжете по разни снимки.
Това което показвате е много хубаво, но мащабите на тези помещения са много по-различни от вашите, и ефекта въобще няма да е същия.
Заложете на топли естествени тонове и уют.
Алечка - помощник
Благодаря ви за отговорите, колеги! (Макар, че аз не съм ви колега де, имам един пистолет за горещ въздух и една шпакла :-D, но видях че това е обичайното обръщение във форума).

Та днес успяхме да избистрим технологията. Духам с пистолета, за да шупне боята. Ако веднага мина с шпаклата не става, падат само шупналите балончета, останалото си седи. Една рамка, която бях намазала снощи днес на обяд се очисти като по книга с пистолета и шпаклата, падаха цели люспи.
Проблем едно:

Дограмата, според мен е заминала. Външните прозорци и рамките са много напукани. Дори и случайно да свалим боята, мислите ли, че може да се направи нещо? Или да се подмени? Според мен не, а и да намерим кой да го направи, вероятно ще излезе колкото нова дограма...
Показвам:
Изображение
Изображение
Изображение

От вътре прозорците по-стават. Това успяхме да направим на бързо, като успях и да поизгоря дървото с пистолета... Смятам, че като го избърша, изсъхне и после мина с шкурката ще стане. Ама май няма смисъл
Изображение
А това е един перваз, който не мисля, че може повече да се изчисти. Това бялото не пада, и да го прешкуря, пак няма да стане идеално
Изображение
Та в заключение дограмата, според мен, трябва да се смени, но ще чуя и вашето мнение.

Вратата. Ще стане, ама с много зор. Аз, обаче, няма да се откажа, ще си ги направя, ако ще цяла зима врати да жуля. Така изглежда, след пистолета и намазана с препарат.
Изображение

Така изглежда почистен участък, това бялото е последния слой бяла боя, ще го мъча още и после ще шлайфам:
Изображение

Stefan2000 и аз съм за спасяване на таваните. Има дупки в тази стая, защото предния собственик е обръщал някакви греди, има едни големи винтове там. Защо не е махнал дъските и не си е карал работата и аз не знам. И аз мисля, че трябва да се сменят надупчените.
В другите три стаи дъските са добре, имат нужда от малко китване тук там. Въпросът е как да ги боядисам, за да хване. Цветът още подлежи на измисляне, важно ми е да си изясня технологията.

Сачак не искам, там гредичките са много малки, а и трябва да плащам на майстор да го направи, защото едва ли ще можем сами. Стотина квадрата тавани са...
Чираче - майстор
Моя съвет е да не се захващате с всичко наведнъж. Това със снемането на боята с препарати за мен не е решение. Както и с пистолет за горещ, въздух. Трудоемко, и с неясен резултат. За тавана, и за всичко дървено, което може да се свали, бих препоръчал да се обработи на щрайхмус, до здраво. След това обработка с ленен безир, поне 2 слоя, и лазурен лак.
Stefan2000 - специалист
Моя съвет е за спасяване на тавана, но не чрез боядисване, а с изчистване.
Не знам в какъв цвят смятате да се боядисат, но съм с големи резерви към това.
Ако искате, може да се изработят само нови черчевета за прозорците.
Пак се повтарям, много зависи какъв стил на къщата ще гоните.
Ако е нещо по-ретро и не лъскаво, спокойно тук там могат да минат и позахабени и не съвсем равни повърхности. Имам предвид белите остатъци от боя. Пробвайте ги с телене четка, по дължина на влакната. Но от по-меките четки, защото чама е сравнитолно мек, и да не се вкопае много. Това ако ще лакирате дървото. Ако ще се боядисва, бялото е без значение.
Процеса на ремонт ще е дълъг, не се залъгвайте.
Но ако това наистина е някаква ваша мечта, си заслужава усилията.
Алечка - помощник
Благодаря ви за отговорите.

За прозорците - ще проверим колко ще струва да се ремонтират и колко нова дограма и ще преценим.

За таваните - никакъв шанс да останат такива зелени, ужасни са и са така във всички стаи. Да ги чистя до дърво също смятам за безумие. Ще опитам да ги боядисам и ако стане, стане. Ако не ще ги покрием и толкова.

Стефан, за количеството работа си ужасно прав :-D Това е само малка част, с която лично аз съм се заела. Иначе мъжете свалят старата мазилка, ще се сменя ел инсталацията, после ще се слага картон, шпакловка, ще се боядисва. Майстори ще ремонтират покрива, банята и кухнята. Имам огромно избено помещение, което трябва да стане на котелно, перално и механа. Навес и след него обор, който ще става зимна градина. И самата градина, която има нужда от жив плет, райграс и още 100 неща. Но всичко с времето си :)

Стилът, който гоним - модерен, но и уютен дом за млади хора. При толкова много дърво в цялата къща се придържам към по автентично излъчване. Имам много мебели, които ще чакат за реставриране. Но пък не искам да изглежда очукано и старо или да направим компромис с нещо. Доста средства ще заминат, ще бъде постоянен дом, а не вила и искам да ми харесва и да ми е удобно. Та в общи линии дълго време ще ви задавам въпроси :-D
И прозорците е възможно да могат да се спасят, но от снимките се виждат доста чепове, което говори че и като нова не е била кой знае какво. Иначе този повърхностен вид ако го захванете с ракета и шкурещ диск с пластини бързо ще се види надолу какво е. Снимките са малко мътни при увеличение - сякаш едни точици мязат на дупчици - ако е това което мисля (дървоядчета)- подменете при възможност. Сега единствено рендосайте повърхностите за затварянето така че да лягат плътно и му ударете някой лак или направо автоемайллак. Ако внимателно напластите 2 -3 слоя боя по-фините нишки на дървото ще се запълнят и то ще изглежда по-гладко. Ако ще боядисвате вратите - това което вече сте постигнали е напълно достатъчно, остава да измислите цветовата гама.
Идеята за щрайхмус на таваните не е лоша... само да има кой да свали дъските и да ги монтира отново. Пък като ще ги сваляте дали не може да ги обърнете от другата страна... и само да се поошлайфат... То монтажа трябва да се води по нещо отдолу за ниво (греди вероятно) , въпроса е при свалянето колко ще се повреди. Пък като ще ги сваляте някоя и друга дъска да се подмени няма да е проблем.
ktamen - специалист
stefan_nankov написа:
въпроса е при свалянето колко ще се повреди.
Нищо няма да им стане, пак ще си горят идеално :!:
Все пак да допуснем, че ги свалите, без да се нацепят. Като ги гледам, дебелината им е различна. След щрайхмуса, разминаването на мъжкото и женското ще е още по-голямо. Пък и остава дребната подробност, че скосяването ще остане с боя, която пак трябва да се почисти, или ще ги минавате и на фреза :?:
Много по-евтино ще ви излезе, вместо да се занимавате с глупости, да работите, това за което ви плащат и с парите да си купите нов сачак. Старият е за печката. Не се опитвайте да го спасите - това е много време и пари на вятъра.
За прозорците и вратите важи същото, работата по спасяването им е твърде много, а резултатът е твърде съмнителен.
Ако не можете да извадите толкова пари, поживейте в зелена тоналност колкото е нужно за да спестите пари.
MamaMy - майстор
Аз бях залитнал по същия начин. Да спасявам дървена дограма. Това е най-голямата ми грешка. парите и труда вложени в това занимание доближават цената на евтина ПВЦ дограма. Сега след 6 години пвц-то щеше да си изглежда прекрасно за разлика от боядисаното дърво което пак иска пребоядисване. Няма да говоря как се заклинват прозорците зимата, а които рендосах лятото влизат мухи през фугите. Освен за вратите, не се занимавайте с глупости като мен. Аз даже и за вратите съм в размисъл, но нямам една пвц врата за сравнение. Тези които сложих са картонени и определено не са правилен избор. Тавана само го боядисайте в бяло. Няма да се налюпи защото не го пече слънце. Единствено условие е да измиете старата боя с обезмаслител. По нея има сажди и боклуци.

Тема "Нашата селска къща - мечтаният дом" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: