Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
vaniosl - специалист
Здравейте,

от известно време съм се захванал с обновяването на една старичка постройка,но понеже постройката е отдавна банята и тоалетната са външни.Постройката не е голяма състои се от спалня коридор и хол с кухненска нисша .Вариантите за разширение не са много,защото все пак трябва да се спазват законните отстояния от съседните имоти.Та идеята ми е следната понеже хола и кухнята са разделени със стена с врата да премахна част от външната стена стена на кухнята и да оформя един свод през който да се минава за едно малко разширение и през него да направя нов вход за банята и да я вкарам и да стане вътрешна.В това разширение ,което ще е с дължина около 4м. и ширина около 1,70м. да разположа и една трапезарна маса за хранене и да стане и с кът за хранене.Според вас освен за много хубава и добре уплътняваща врата за банята и много добра вентилация с вентилатор трябва ли да помисля и за нещо друго?Според вас с какви други проблеми и неудобства бих се сблъскал при едно такова изпълнение?Знам ,че не е много допустимо да се влиза в банята през друга стая ,но просто обстоятелствата са такива и се налага.Според мен ще е по-добре от това банята да остане външна.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Мисля, ако направиш скица, ще е много по-вероятно да получиш адекватен отговор
vaniosl - специалист
Ето и една скица.Не е нещо кой знае какво,но става ясно как са разположени помещенията.Въпроса е освен за много хубава и добре уплътняваща врата за банята и много добра вентилация с вентилатор трябва ли да помисля и за нещо друго?

Прикачен файл

Без име.png
piron45 - майстор
vaniosl написа:
Ето и една скица.Не е нещо кой знае какво,но става ясно как са разположени помещенията.Въпроса е освен за много хубава и добре уплътняваща врата за банята и много добра вентилация с вентилатор трябва ли да помисля и за нещо друго?
Ти хубаво ще сложиш уплътнена врата на банята, но тоя вентилатор как ще прави вентилация като няма от къде да влезе въздух в банята ? Като се слага вентилатор задължително трябва да има от някъде да влиза пресен въздух в помещението иначе нищо няма да стане.Примерно някъде долу да сложиш тръба с клапа излизаща навън, така като завърти вентилатора ще смуче влагата , а отвън ще влиза сух въздух. Клапите се слагат и на вентилатора и на тръбата за да не ти измръзнат атрибутите докато се къпеш от течението :lol: . По добре си сложи прозорче за вентилация.
vaniosl - специалист
В банята има прозорче.На скицата прозорците просто се забелязват доста трудно ,защото стоят като съвсем леки удебелявания.Иначе влизането на свеж и сух въздух не е проблем.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Ужасно ми е в тоалетната да се влиза през трапезарията. От спалнята да пресичаш всички помещения, за да отидеш да се изпикаеш. Не съм наясно с размерите. Никаква никаква възможност ли няма за другаде? Съседите неразбрани ли са?
vaniosl - специалист
И на мен не ми харесва особено,но просто няма как.Със съседите няма да стане работата,а да правя нещо на риск не си заслужава.Просто ,когато е строено не е мислено банята да е вътре и от там идва големия проблем.....Просто се надявам с наистина качествена вентилация да нямам проблеми.Пари за това не мисля да пестя и да взема най-доброто.За това и търся и още съвети.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Да намалиш верандата и да се влиза през коридорчето? Каква е ширината на верандата?
vaniosl - специалист
Широчината е два метра ,но там ще си затворя прозорците на всекидневната и кухнята ще станат стаи без прозорци.Мислил съм го много ,но просто друго решение няма и не виждам поне на този етап.Когато е правена банята там и по този начин не е смятана да бъде вътрешна.Тя и трапезарията няма да е истинска голяма трапезария.По скоро ще е една маса с 4 стола,колкото да се храним само там,а не да слагам масата във всекидневната и да правя 2в1.По скоро ми се иска да си отворя повече пространство във всекидневната по този начин.
kolcho - специалист
vaniosl написа:
И на мен не ми харесва особено,но просто няма как
Едно мнение от мен: защо не обмислиш вариант, при който вратата на банята се мести на другата възможна стена, ориентирана към хола. Стената, на която сега е вратата се тегли напред към хола и така се образува едно разделително вътрешно антре. Отваря се още една врата от него към хола и така се решава донякъде проблемът с директния достъп до банята. Бакалски погледнато - губиш площта на антрето / ако се вярва на скицата - около 1,5 кв.м./, но ако прецениш колко по-удобно става пространството на кухнята след елиминирането на вратата към банята... / можеш да разположиш кухненския ред от шкафове под формата на буква "Г" поне по два начина/ - май не е никак зле!
Иначе - генералното решение е да елиминираш банята в сегашното й разположение, да прибавиш площта й към тази на кухня/столовата, после да оформиш вътрешен коридор на ширина около 1,60 м по цялата дължина между спалнята и хола, в дъното на този коридор да оформиш баня с приблизителен размер 1,6/2,20, пред нея идват вратите към помещенията, а после - каквото ти душа иска. По този начин банята отива на естественото си място - между спалнята и другите помещения, с достъп през антрето, а не през стая. Разбира се, губи се от чистата площ на спалнята, но печалбата в организацията на помещенията е огромна! Този вариант, обаче, е значително по-сложен и скъп, така че и това трябва да се вземе предвид при преценката!
Успех в начинанието!

Тема "Преустройство и малко разширение на къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: