Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Здравейте!
Казвам се Илиян Грауров, на 28 години. Инженер по образование. От 10 години живея в София на общежитие/квартира и мисля, че е крайно време нещо да се промени. Решили сме с половинката ми, че ще живеем в квартал-село или в покрайнините на София. Ще купим двор и ще си "сложим" съвременна сгъваема къща ( http://xn----btbfjleillr4a7gm2f.com/plan.html?id=26 тази е мечтаната засега). Да обаче прибирайки се към моя град от онези дни ме осени гениална (поне за мен) идея! Виждайки халето на един познат се замислих колко интересна и необичайна къща би се получила от такова хале?!
Прикачен файл:
15870986_10206533840819489_77590869_n.jpg
15870986_10206533840819489_77590869_n.jpg (7.81 KиБ) Видяна 2772 пъти
Мисля го от около 2 седмици почти постоянно. Попадали са ми доста идеи за вътрешен дизаин на няколко нива, без да са разделени с под.
Прикачен файл:
FB_IMG_1457294016596.jpg
FB_IMG_1457294016596.jpg (77.33 KиБ) Видяна 2772 пъти
Като добавим, че винаги ме влече идеята да съм различен и нестандартен, а въображение не ми липсва и можете да си представите какви картини ми е нарисувала главата! Та на проблема - посочената сглобяема къща е изцяло дърво и ОСБ като конструкция и по ориентировъчна цена трябва да излезе около 70-80К лева. Холандско хале имам възможност да закупя от познат в зависимост от дължината за от 3 до 9К лв. И се замислих с разликата от да кажем 65-70К не може ли да се получи нещо интересно и от халето и не е ли то минимум по-здраво като конструкция? Още повече смятайки го със скосяванията при 10М хале получавам около 160кв.м жилищна площ, а при 15М над 200! Ето снимки на идейната ми визия и разпределение за хале с дължина 10М , като ширината е 10М, а височината - 5М на тези халета стандартно.
Прикачен файл:
15877781_10206533843779563_1676927230_o.jpg
Прикачен файл:
15878091_10206533843939567_1717693390_o.jpg
Прикачен файл:
15856940_10206533843659560_261688433_o.jpg
Последна промяна от hubaveca на ср яну 04, 2017 2:30 am, променено общо 1 път.
За да мога да получа нужната височина за два жилищни етажа предвиждам освен фундамент 1М странично задигане. Предварително се извинявам, че не съм архитект а лаик и не претендирам за познания и умения в областта.
Няколкото големи проблема пред мен са:
1: Как ще се узакони евентуалната къща - хале?
2: Как ще се справя с изолацията (най-вече термо) на металния скелет?
3: Как да го отоплявам/охлаждам?
По т.1 нямам идея и се надявам на вас.
По точка 2 имам обаче няколко:
ОТВЪН ми попадна информация за полиуретанова хидро и топло изолация, която се нанася върху ламарините с пистолет, но не се раздува като стандартната, а образува тънък няколко мм слой, който хидро и топло изолирал?! Предимствата му за мен:
-покрива всички наставки и дупки по ламарините, като вероятно ги и съхранява за по-дълго.
-има вариант за оцветители, като мисля да го боядисам евентуално в керемидено червено.
Попадаха ни в главите на мен и приятели идеи за землянка
и да покрием халето със земя със засаден райграс, но това според мен отива вече в сферата на фантастиката.
ОТВЪТРЕ идеите са няколко:
- вата (каква) + гипсокартон или както аз най-вече го мислех вата + ламперия.
- вата + осб/гипсокартон до средата на фермите и върху гипсокартона/ ОСБ-то стериопор + мрежа и замазка.
- най-лесния, укрепващ още конструкцията и проникващ навсякъде материал - отново полиуретанова пяна, но от типа с който се уплътнява дограма. Гледам съм клип в който правят дървено скеле на сглобяема къща, коват ОСБ на външните стени и след това нанасят пяната като пълнеж. След като раздуе пяната се изрязва ненужното/стърчащото и се затваря стената с друго ОСБ.
Кой от тези варианти ще е най-ефективен като термо/шумо изолация? Кой е най-оправдан от финансова гледна точка?
3: Подметнаха ми идея за "термо-точка" или нещо от сорта- нещо като климатик, но не точно?!
Ще направя разпределение/чертежи с 15М дълго хале утре. Първоначалните ми идеи са: Да се влиза в къщата през двоен гараж и ролетната му врата. Задигнатия участък, както и страниците на къщата да са с нужните изолации и като финиш да са облепени с камък и дърво. Прозорци ще има главно на второ ниво - най-вече спални със наклонени прозорци Велукс
Прикачен файл:
FB_IMG_1457293959719.jpg
FB_IMG_1457293959719.jpg (60.99 KиБ) Видяна 2771 пъти
и от към страната гледаща към вътрешността на двора, като там почти цялата ще е дограма - особено на второ ниво ще е дограма от горе до долу.
Прикачен файл:
14516592_1281332091879894_1195279201878297505_n.jpg
При по-дългото хале планирам и нещо като тераса/барбекю на първо ниво. Подовете между първо и второ ниво си ги представям като смесица от желязо (колони и греди) и дървени греди,
Прикачен файл:
FB_IMG_1457293872723.jpg
FB_IMG_1457293872723.jpg (107.54 KиБ) Видяна 2771 пъти
покрити с дървено дюшеме. И ако можем да избегнем досадното скърцане при ходене ще е идеално. Като цяло идеята за интериора е раздвижен, на няколко нива, а като материали - смес от желязо, дърво и камък, че дори и тухли в естествения им вид.
Прикачен файл:
FB_IMG_1457293955679.jpg
FB_IMG_1457293955679.jpg (104.69 KиБ) Видяна 2771 пъти
Прикачен файл:
FB_IMG_1457294023934.jpg
FB_IMG_1457294023934.jpg (85.45 KиБ) Видяна 2771 пъти
Главната идея е да получа мнения дали това, което ми се върти в главата ще става за постоянно живеене и струва ли си. За целта ми е нужно да си направя груба сметка колко ще ми излезе изграждането на къщата - хале, защото трябва да се вместя в 60-70К лв макс и дали ще си струва повече от посочената сглобяема къща. Още няколко месеца няма да ходя на работа, тъй че по-голямата част от работата ще я върша аз + познати майстори. От вас искам и се надявам да ме обнадеждите и да ми помогнете с грубите сметки и решенията! Благодаря за вниманието! :)
toshetozaz - специалист
Привет,
Като идея е супер ,но като реаллизация не чак толкова.Работил с в такова хале няколко години и мога да споделя:
1.Зимата на вън -10 вътре в халето -15.
2.Лятото на вън 30 вътре 40 имаше и второ ниво близо до тавана там сигурно ставаше 50 градуса.
3.При валеж прокапваше от сглобките на панелите.
Та моето мнение че като прекараш Ел.инсталация,ВИК,Изолация външа и вътрешна (която ще много по-трудна за изпълнение заради спецификата на формата и материала на халето)има още много фактури.Та като се замислиш ще се доближиш до ценатана сглобяема къща.Тия халета са много стара и несполучлива технология. Печелиш това че ще имаш една оригинална къща.
Успех в начинанието.
Gadnyara - специалист
Няколко съвета:
- купете парцел. Никак не е лесно да се намери парцел с желаната форма, ориентация, локация. И цена.
- поискайте разбивка на цената на "мечтаната" къща от линка. Обърнете внимание на точките, които не се включват в тези 70 хил. лв. Фундамент, отоплителна система, други подобни "дребни" системки много бързо удвояват разхода, а липсват в цената.
- на база получената таблица можете да остойностите приблизително и идеята с халето.

Цената за хале от 3 до 9 хил. лв заедно с транспорт и монтаж ли е?
Lisko - майстор
Аз не разбирам много по темата, но от общи съображения - ако беше такава далавера, що никой не си прави къща от хале? Не само ти си "луд".
Дай 70к да ти напраат сглобяемата къща до ключ, после ще си въртиш синджирчето, ще си свиркаш и ще имаш възможност да си правиш безброй малки идейки във вече готовата къща. Красива, изпробвана, дизайнирана от професионалисти. Ще ти е леко и приятно на душата, вместо да имаш хиляди неясноти с халето, да питаш тоя и оне и не винаги да получаваш отговор и най-важното - през цялото време, което не е ясно колко ще се проточи, няма да имаш никаква представа колко пари ще влезнат.
Чираче - майстор
Много харесвам хора с нестандартно мислене. Поради простата причина, че и аз съм такъв. Моята къща също. Тук ще срещнеш много хора, които ще изразят най-различни мнения. Повечето ще са критикуващите. Не е задължително да им обръщаш особено внимание, и да се впрягаш. Направи това, което сте решили. Но имайте в предвид, че бюджета е много малък за това начинание. За това са нужни не по-малко от 200 000 лв. Без да е включена цената за парцела. :?
Andri01 - майстор
Преди 20-на години в Шумен предлагаха направа на къщи от корабни контейнери,по различни проекти. Един приятел си направи такава от 6бр. контейнери. След първата зима даде 2 пъти повече пари за да я изолира отвън/ с тухли/ и отвътре. "За същите пари щях да направя къща по мой проект "-това са негови думи от преди месец!
Gadnyara - специалист
Чираче написа:
Много харесвам хора с нестандартно мислене. Поради простата причина, че и аз съм такъв. Моята къща също. Тук ще срещнеш много хора, които ще изразят най-различни мнения. Повечето ще са критикуващите. Не е задължително да им обръщаш особено внимание, и да се впрягаш. Направи това, което сте решили. Но имайте в предвид, че бюджета е много малък за това начинание. За това са нужни не по-малко от 200 000 лв. Без да е включена цената за парцела. :?
Щом е с инженерно образование, най-малкото ще седне да си състави една количествена сметка, която да остойности с питания/запитвания, после да я умножи по коефицент "непредвидени" (1,3-1,5) и да реши има или няма сили да я изпълни.
200 хил. е число, което и аз намирам за реалистично при наличен терен. :wink:
VLADO66 - майстор
Тази красива наклонена дограма струва маса пари.
Tsilkov - майстор
Хубава идея имаш и може да стане доста яко, но няколко бележки които се повтарят и с горните мнения:
- това хале е нищо повече от покривна ламарина - от там насетне иска изолация и подова конструкция за нивото
- намирането на място си ти е основния проблем. Без него всичко друго е мисловно упражнение.
- бюджет на нормално малка до средна къща за постоянно живеене е 120 000 - 200 000 лева. Всичко друго е в сферата на пожеланията. С тази конструкция (и ако приложиш още някой друг подобен строителен похват) евентуално ще спестиш едни 5000 - 30 000 лева, но те са процент от цялата инвестиция. Цената на мястото отделно перо.

По въпросите ти:
1. Ако гониш истинско узаконяване като всяка друга къща-визи, скици, проект по всички части (9-11), разрешение за строеж, строителна документация, такси, макси и ползване. Ако си на по затънтено място може да се пробваш с разрешение за поставяне на временно строителство - склад.
2. Изолацията е с вата в твоя случей. Най-класическото е да си купиш две халета с 30 см разлика в диаметъра и да го напълниш с вата.
3. Отопля се и се охлажда като всяка друга къща. Аз ти препоръчвам повечко изолация и нещо елементарно за отопление - климатик (ако ти се дават пари и термопомпа) или камина на пелети.

Тема "Преобразуване на Холандско хале в къща. Е ли възможно?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: