• 1
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 26
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
olelemaiko - специалист
preslav написа:
olelemaiko написа:
preslav написа:
Кове се в нута, а перото на следващата дъска закрива главата на гвоздея.
За всеки случай да уточня - перото на дясната ти дъска е влязло в нута на лявата.
Така както си го обяснил , отгоре на долу ли трябва да се реди - кове.
Има такава една работа, но не виждам къде е проблема.
Проблем няма.Стига да може , да му го нареди някой. Пък може и той. Що да не му умее.
Да си осигури един пневматичен такер , ще си улесни работата.Че май не са малко квадратите. Даже имам един клип. Един майсторhttp://www.bgremonti.com/forum/ , се кефи на майсторлъка си.

https://www.youtube.com/watch?v=knCITLlnrvE
stivemaster - майстор
Тази се кове малко по неприятно, но не невъзможно.Разбира се отдолу нагоре.Първо се разчертава, там където ще се кове и с оберфреза се вкопава по една полусфера ф8мм , в долната част на нута.Ако всяка дъска се кове на 4 места ,на тези места се освобождава нута отдолу, за да не пречи на гвоздея или винта.
smokee - специалист
Здравейте.Ако може да изкажа и своето мнение.
По принцип не разбирам от строителство и къщи,но съм влизал (по работа) в 2-етажна къща направена от метални профили ( от сорта на 100/100/4 за колони и 100/60/3 за столици напр).От вън цялата е със сандвич/ термопанели (80мм).От вътре е с гипскартон като межинното пространство е напълнено със каменна вата (пак около 80мм дебелина).Стените от вътре ги шпакловаха и си стана като стена на масивна постройка.Пода на втория етаж е от дебели дъски (30-40мм дебелина).Тавана на втория етаж е с ламперия,като между лампериятаи покрива от термопанел също има каменна вата.Лятно време без вкл.климатик съм влизал вътре и още с отварянето на вратата ме лъхва една приятна хладина като навън е над 30гр жега.Дори при отворени прозорци и врати вътре пак се задържа една много комфортна температура.Зимно време при -10гр външна вътрешната не пада под 10гр без никакво отопление и необитавана от хора.При 1-2гр външна вътре е 15 и нагоре (нямам обяснение как става това ).Също звукоизолацията е перфектна - с ПВЦ дограма от вън не се чува нито трафик,нито звук от преминаващи на 20м лодки (къщата е на брега на морето).Къщите не са ми страст и не се заглеждам по тях колкото и да са изпипани и красиви ,но тази определено ми грабна окото! Супер спретната и красива къщурка стана и вътре е много комфортно.Не ми харесва,че пода на вторя етаж се тресе при ходене и на първия етаж се чува всяко тропване от втория като кънтене в къщата,но при слабо движение на хора този недостатък липсва (ако живеете сам или с жена си в нея без деца).Не съм съгласен също и ,че не може да се забие нищо в стената - има си монтирани аспиратори,лампи,етажерки и разни др.Не знам каква е дълготрайността на тази къща,но на двора си имаме асмалък правен преди 40г от тръби.Та тези тръби не са виждали боя от както са направени ( по-точно само грунд).Под открито небе са изложени на всякакви мет.условия и все още не са изгнили до толкова,че да се разпаднат .Тук говорите за гниенето на метала като че ли след 20г къща направена с метална конструкция ще се разпадне от гниене.Сигурен съм,че при правилна защита на метала (грунд + качествена боя) къщата и след 100години няма да мръдне.Цената на къщата без обзавеждането мисля,че му излезе 15 000лв при положение,че си я строяха те (с приятели,като и аз помогнах за някои дребни неща).Времето от леенето на плочата до завършването на къщата (дограма и врати) беше около 1месец.Плочата за основа беше около 1000лв.Квадратурата е около 35кв.м/етаж (70кв/м общо).Струва ми се доста добра цена .Въпреки всички изброени от мен предимства не знам дали бих живял в такъв тип (сухо строителство).Свикнал съм в масивни постройки и това ми прилича повече на гараж.Все пак има хора,които нямат нищо против да живеят в мазета или гаражи.За тях може би къщата би изглеждала привлекателна дори за постоянно живеене в дългосрочен план.Дано съм бил полезен с информация и успех.
8180 - майстор
smokee написа:
Лятно време без вкл.климатик съм влизал вътре и още с отварянето на вратата ме лъхва една приятна хладина като навън е над 30гр жега.Дори при отворени прозорци и врати вътре пак се задържа една много комфортна температура.Зимно време при -10гр външна вътрешната не пада под 10гр без никакво отопление и необитавана от хора.При 1-2гр външна вътре е 15 и нагоре (нямам обяснение как става това ).
И аз не знам "как става това". Предполагам витае в "мечтите" на собствениците, които я ползват само за лятна вила и разказите им не почиват на реални наблюдения.
Отделно, при така описаната конструкция, биха имали сериозни проблеми с влага и мухъл, ако обитават през зимата.

П.П. За чий им е климатик при изложената "сказка"?
Чираче - майстор
8180 написа:
smokee написа:
Лятно време без вкл.климатик съм влизал вътре и още с отварянето на вратата ме лъхва една приятна хладина като навън е над 30гр жега.Дори при отворени прозорци и врати вътре пак се задържа една много комфортна температура.Зимно време при -10гр външна вътрешната не пада под 10гр без никакво отопление и необитавана от хора.При 1-2гр външна вътре е 15 и нагоре (нямам обяснение как става това ).
И аз не знам "как става това". Предполагам витае в "мечтите" на собствениците, които я ползват само за лятна вила и разказите им не почиват на реални наблюдения.
Отделно, при така описаната конструкция, биха имали сериозни проблеми с влага и мухъл, ако обитават през зимата.

П.П. За чий им е климатик при изложената "сказка"?
Нали знаеш, че моята къща е точно такава. Обитавам я целогодишно, и никъде няма мухъл и влага.
8180 - майстор
Чираче написа:
Нали знаеш, че моята къща е точно такава. Обитавам я целогодишно, и никъде няма мухъл и влага.
С вата и гипскартон отвътре на сандвича?
Чираче - майстор
8180 написа:
Чираче написа:
Нали знаеш, че моята къща е точно такава. Обитавам я целогодишно, и никъде няма мухъл и влага.
С вата и гипскартон отвътре на сандвича?

Да, термопанел 50 мм, +150 мм каменна вата, + гипскартон/или дървена ламперия/ на края. Това е за външните стени. Преградните са с 10 см вата, + гипскартон от двете страни. Между първия етаж и тавана има 10 см вата, отгоре с ОСБ /за момента/, а отдолу и с окачен таван на конструкция и плочи 600/600 мм. Осветлението ми почти навсякъде е с ЛЕД панели.

Какво те смущава?
8180 - майстор
Чираче написа:
Какво те смущава?
Влагопроводимостта на външните стени. При тази конфигурация темп. на вътрешната тенекия на панела е само +1/4 от разликата вътре вън, а гипсокартон и вата са паропропускливи.
Прикачен файл:
Clip13.jpg
http://www.termocalculator2.marisanbg.com/index.aspx

Прикачен файл

Clip12.jpg
v_tan - специалист
8180 написа:
Чираче написа:
Какво те смущава?
Влагопроводимостта на външните стени. При тази конфигурация темп. на вътрешната тенекия на панела е само +1/4 от разликата вътре вън, а гипсокартон и вата са паропропускливи.
Прикачен файл:
Clip13.jpg
http://www.termocalculator2.marisanbg.com/index.aspx
Този проблем не съществува при правилно положена паробариера, най-добре многослойна с алуминиево фолио. Живея в такава къща и със сигурност тези проблеми ги няма. Масово обаче тези "фолия" си ги спестяват разни "строители".
8180 - майстор
v_tan написа:
Този проблем не съществува при правилно положена паробариера, най-добре многослойна с алуминиево фолио. Живея в такава къща и със сигурност тези проблеми ги няма. Масово обаче тези "фолия" си ги спестяват разни "строители".
Напълно съгласен!
Възможно е "спестяването" да се дължи на описаното под втората картинка. Проблемите са бавни и се натрупват в годините незабележимо.
Разбира се, използвания модел е доста теоретичен и регистрира тенденцията, а колко и как е по-трудно да се прецени. Според мен презапасяване не пречи по принцип, но в случая с термопанелите, обикновената пароизолация (найлон, алуминиево фолио) пречи пък на сушенето навътре (през лятото) при евентуални други (извън дифузията) източници на влага. Получава се, че ватата е двустранно "задушена".

Според мен, по-сигурно решение е термопанел с нужната дебелина или външна ТИ, естествено със съответните естетически и конструктивни компромиси..
  • 1
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 26

Тема "Препоръка за избор на сглобяема къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: