Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
valentino76bs - майстор
Здравейте,трябва да направя един портал за двора с дължина 3.55 и височина около 2.10.Искам да попитам какъв размер колони трябва да поставя за хващането му .Нещо прибързах и сложих 50/50/3 но още не съм им пуснал бетона та докато е време да ги махна.Вкопани са на 75 см в земята и са хваната на две места в декоративна бетонна колонка/ не е знай какво/ която е 150/150.Хванал съм профила на две места с болтове 12мм.Портала ще е от кухи профили ковано желязо плюс обикновенно!
Прикачен файл:
t5_4861790.jpg
Колонките са от този тип!
Чираче - майстор
Предлагам 100/100/4, за да си спокоен, че няма да провисне.
Ако сложиш 50/50/3, ще трябва от страни под наклон да завариш от същия профил
SEV - специалист
На вилата вратата ми е около 3,30,две крила.Рамките на вратите са от 40/40/2 мм. кух профил имитация на кован,имам в долния край ламарина 70-80 см. нагоре е кован плътен профил 12/12 орнаменти връхчета и др.Не мога да кажа колко килограма е едното крило,но не е нещо кой знае какво.Колоните ми са вкопани в земата 70-80 см.,по спомен,защото вратата е 2 метра висока а профила беше 3 метра,закопах го в земята и стърчи от вратата около 20см.Колоната е 100/100/5 мм.,хваната е по диагонал за оградата,в тази посока не мърда,но като се отвори портата,с много малко усилие подава,т.е. колоната ако е не хваната никъде ще провиснат вратите.Спирам с романа.
Аз мисля,че тази колонка 50/50 е изключително слаба,ако не е хваната никъде.Пишеш ,че е хваната за тези бетонни заготовки за ограда,но мисля не е достатъчно.Предлагам ти и без това ще имаш бетонни орнаменти за ограда,излей си две колони25/25 или 30/30 армирани със здрава основа и ще си спестиш последващи главоболия.
p.v.x - майстор
SEV написа:
,излей си две колони25/25 или 30/30 армирани със здрава основа и ще си спестиш последващи главоболия.
И за мен , това е най правилно.
Ако държиш портала да ти е метален , използвай профил 12/12 - 3или4мм.
Освен , че е достатъчно здрав , ще придаде и солидност във визуален аспект.
Наскоро в тази тема ,http://forum.napravisam.bg/viewtopic.php?f=47&t=54842 се разискваше изграждането на портал.
Фитилчо - майстор
Бетонните са по здрави, вярно е.
Автора мислил ли е за плъзгаща врата? Няма нужда от големи колони, автоматтизира се лесно.
SEV - специалист
Плъзгащата врата е с много ниска охранителна функция.Долу две ролки които се търкалят по някакъв водач,от горе вертикални ролки които придържат цялата порта.Двама човека могат да откраднат и портата,дори.Ще я повдигнат да "дерайлира" от долния водач,после ще я изсухлят от горните водачи и...чао.Може да има и по надежни системи,аз не съм виждал.Да не говорим зимата като замръзне водача,като има сняг,кал и так дале.
Като финал,всеки има вкус,аз изказах моя.
valentino76bs - майстор
Плъзгаща не става,еми разбрах явно трябваше да заложа по големи профили!Като бетонирах бетонните колонки оставих място за профил най много 60/80 .Тъй като вече съм положил 50/50 варианта е или да го изкарам и да сложа макса която дупката позволява или тоя който съм сложил ще го напълня с циментово лепило и ще му пусна една две арматури вътре и кото стане!
Чираче - майстор
valentino76bs написа:
или тоя който съм сложил ще го напълня с циментово лепило и ще му пусна една две арматури вътре и кото стане!
Лепилото няма да е от полза, още повече железата. Всичко зависи от инерционния момент на профила, който се сложи. А той пък трябва да отговаря с някакъв коефициент на сигурност от силите които се прилагат към профила от теглото на крилото, от вятъра, и т.н.
p.v.x - майстор
Хубаво е , ако можеш да качиш снимки. По лесно ще се ориентираме.
Ще кача една примерна снимка от нета.
На нея съм гадал , каква е ситуацията.
Тази бетонова колонка 150/150 с устойчив фундамент ли е. Със сигурност е армирана , но до колко може да носи товар.
До колкото разбирам , тя ще поеме товара от крилото на портата , чрез този профил 50/50 ,захванат с болтове към нея.

Ако фундамента е общ , за бет. колонка и профила , кажи с какви размери е.
Ако фундамента позволява , можеш да присадиш по широка планка примерно 20 /20.
Изчистваш(махаш) профила 50/50.
Прорязваш(правиш отвор50/50)в планката и заваряваш.
А самата планка акенираш с анкери.
След това си монтираш новите профили 100/100 или 120/120.

Прикачен файл

1180_big.jpg
fill - специалист
Според мен няма да е проблем от 50х50х3.Но преди това трябва да монтираш оградата.Или поне тези пана в страни от вратата.Ама без снимки,не се наемам.Че ланския боб ми свърши,а таз годишния още не съм го прибрал... :?

Тема "Метален портал!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: