• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
yavor_dz - специалист
Снимки ще направя. Но аз стени няма да местя, само врати.
m_markovski - специалист
yavor_dz написа:
Но аз стени няма да местя, само врати.
Това е малко подвеждащо разсъждение. Ако къщата е само тухли единички, избиването на отвори за врати и прозорци нарушават цялостта на стените и така страда устойчивост на сградата при хоризонтални натоварвания (отслабваш диагоналите на стените). Освен това казваш, че има пукнатини тук-там. Затова идеята с колоните и пояса е добра, особено ако решиш да махаш покрива и обрамчиш цялостно къщата със стоманобетонен скелет - отстрани колони и пояси върху всички стени.

Относно носенето на дърва - оставяш една балконска врата със шнапер между трапезарията и навеса и внасяш дърва колкото искаш и когато искаш. Ти и без това си планирал една врата там.

Относно преграждане на спалните и отделяне на бани - това евентуално би имало смисъл ако ще го даваш под наем и помещенията са по-големи. Но понеже става въпрос за твоята вила, която ще ползваш със семейството си, по-добре не прави кутийки тип "двустаен ново строителство 45 квадрата".
yavor_dz - специалист
Съгласен съм с всичко написано по-горе :partyman: .
BLUEPUPIL - майстор
m_markovski написа:
yavor_dz написа:
Но аз стени няма да местя, само врати.
Това е малко подвеждащо разсъждение. Ако къщата е само тухли единички, избиването на отвори за врати и прозорци нарушават цялостта на стените и така страда устойчивост на сградата при хоризонтални натоварвания (отслабваш диагоналите на стените). Освен това казваш, че има пукнатини тук-там. Затова идеята с колоните и пояса е добра, особено ако решиш да махаш покрива и обрамчиш цялостно къщата със стоманобетонен скелет - отстрани колони и пояси върху всички стени.
Дежурният съвет в такива случай е: първо подсигуряваш конструкцията в съответствие с новите норми или поне към нормите в сила при строежа на сградата, и ако останат пари, продължаваш нататък.
infomar
BLUEPUPIL написа:
m_markovski написа:
yavor_dz написа:
Но аз стени няма да местя, само врати.
Това е малко подвеждащо разсъждение. Ако къщата е само тухли единички, избиването на отвори за врати и прозорци нарушават цялостта на стените и така страда устойчивост на сградата при хоризонтални натоварвания (отслабваш диагоналите на стените). Освен това казваш, че има пукнатини тук-там. Затова идеята с колоните и пояса е добра, особено ако решиш да махаш покрива и обрамчиш цялостно къщата със стоманобетонен скелет - отстрани колони и пояси върху всички стени.
Дежурният съвет в такива случай е: първо подсигуряваш конструкцията в съответствие с новите норми или поне към нормите в сила при строежа на сградата, и ако останат пари, продължаваш нататък.
Теоретично и професионало си прав, но какво ще кажеш за стотиците, ако не и повече кирпичени къщи, и възрожденски къщи, които както и да ги погледнеш, не отговарят на съвременните норми, но това не им пречи да са имали над 200 години до сега живот и ще надживеят може би тези които сега се строят с нови материали и съвременни изисквания?

Не казвам, че не трябва да те послуша... прав си.
yavor_dz - специалист
Темата малко се измести. Разбира се, че първо ще отливат колони, пояси, ще се прави покрив. Но нали трябва да имам идея как ще са помещенията, за да започна горепосочените дейности. Въпросът беше как най-функционално да се преустрои съществуващата сграда.
BLUEPUPIL - майстор
infomar написа:
Теоретично и професионално си прав, но какво ще кажеш за стотиците, ако не и повече кирпичени къщи, и възрожденски къщи, които както и да ги погледнеш, не отговарят на съвременните норми, но това не им пречи да са имали над 200 години до сега живот и ще надживеят може би тези които сега се строят с нови материали и съвременни изисквания?Не казвам, че не трябва да те послуша... прав си.
Всичко опира до ширината на стените, включително и вътрешните. Ако те са мин. 50см, сградата е едноетажна, без мазе и е зидано с камък, тухла или качествен кирпич. То може да се изпусне укрепването (с известни уговорки).
  • 1
  • 2

Тема "Преустройства на селска къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: