• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
yavor_dz - специалист
Здравейте, купих имот със стара селска къща в нелошо състояние, която не искам да събарям, а ако мога да направя годна за живеене. Обмислям как ще стане най-функционално. Прилагам една малко аматьорска схема. Ще се радвам да компетентни мнения и конкретни идеи.
Благодаря!

Прикачен файл

Къща Миролюбово.JPG
m_markovski - специалист
yavor_dz написа:
Здравейте, купих имот със стара селска къща в нелошо състояние, която не искам да събарям, а ако мога да направя годна за живеене...
Привет, колега. Една-две снимки ще бъдат доста информативни и ще отключат дискусията. Виждам, че се каниш да местиш врати. Може би е добре най-напред да погледнеш как е покрива и да споделиш каква е къщата - плетарка, стоманобетонна конструкция, каменна зидария, само тухли.

Относно функционалността - правилото е там където ходиш с пантофи не трябва да има обувки. Затова не мисля, че е добра идея да имаш врата от трапезарията към работилницата. Функционално помещенията са напълно различни - в едното живееш и трябва да го чистиш и отопляваш, в другото ще цапаш и майсториш някакви неща, ще има шум и прахоляк.
Освен това имаш коридор, който е връзка между стаите, но има и директен излаз на двора. Последствията са, че там ще е вечно студено и неуютно - ще държиш мръсни обувки, дебелите якета и т.н. Затова съветът ми е да направиш малко външно антре за връхните дрехи и обувките, а вътрешният коридор да е чист и топъл. Пералнята пък може да сложиш в някоя баня. Извинявам се за нескопосаната скица, но за пет минути можах толкова. Надявам се ме разбираш.

Прикачен файл

1234.JPG
1234.JPG (39.49 KиБ) Видяна 3497 пъти
infomar
yavor_dz написа:
Здравейте, купих имот със стара селска къща в нелошо състояние, която не искам да събарям, а ако мога да направя годна за живеене. Обмислям как ще стане най-функционално. Прилагам една малко аматьорска схема. Ще се радвам да компетентни мнения и конкретни идеи.
Благодаря!
Най-добре е снимков материал поне от вънка, после
- колко и
- какви хора ще го обитават,
- имате ли желание за голяма кухня или баня,
- една или две тоалетни и тоалетната заедно с баня ли да е...
- има ли маза
- има ли някакви външни стълби
..........
Последна промяна от infomar на чет яну 19, 2017 7:21 pm, променено общо 1 път.
yavor_dz - специалист
m_markovski, в момента нямам снимки. Като направя ще пусна. Къщата е тухлена, без бетонни колони, тавана е гредоред. Има няколко пукнатини, но не знам дали са активни - ще ги наблюдавам. Мисля да направя пояс около къщата. Планирам да правя нов покрив, може да са необходими и укрепващи колони и пояс за покрива.
Идеята ти за това разположение на баните определено ми хареса, не ми беше хрумвало. А така ще има прозорчета и на двете бани.
За вратата към работилницата идеята ми беше, че ще е удобно оттам да внасям дърва за камината. Ще го обмисля.
За антрето също ще помисля, аргументите ти са доста логични :partyman: .
yavor_dz - специалист
infomar, засега няма да е постоянно живеене, повече като вила през лятото и уикендите. С жената и децата да ходим там. И приятели и роднини. Кухнята и трапезарията ще са заедно - едно голямо помещение с камина.
Маза и външни стълби няма. Баните и тоалетните все още ги мисля.
infomar
Изображение


Заб:
Кухнята ще е и столова с голяма маса за хранене.

Във всекидневната ако поставиш една камина на дърва, за един час ще стоплиш и двете спални, а ако я засилиш и кухнята само с отваряне на вратите. Що няма да е за постоянно, ще прежалиш 2-3 кубика дърва за кеф в зависимост колко време ще я ползваш зимата.

Във всяка спалня отделен бокс с баня и тоалетна на ширина 80 см, с душ корито/завеса и мивка в средата. Място има. Преграда двоен (през 4 см) гипсокартон с алуминиева врата 80 см.
при преустройване на покрива ще удължиш стряхана пред всекидневната с два метра и после оргаждаш всичко за да стане като предверие с голяма плъзгаща врата, където лятото ще стоите на хладина. Ограждането с оня дебелият прозрачен полиетилен, който използват за шатрите пред заведенията....


Изображение

Изображение


Това е на бързо.... :partyman:
Последна промяна от infomar на пет яну 20, 2017 6:57 am, променено общо 1 път.
olelemaiko - специалист
спалня под 9 квадрата без прозорец.те тъи са малки.
yavor_dz - специалист
Три неща ме притесняват - за да се отиде до баня трябва да се минава през спалня, канализацията става малко разпиляна и спалните стават малки.
Аз също първо исках най-голямата в монета стая да е всекидневна, но така от вън направо ще се влиза във всекидневната и не измислих място за баните. Може би ако се сложат до кухнята и пералнята на твоята схема.
Идеята за склад към кухнята смятам, че е добра :partyman: .
infomar
yavor_dz написа:
Три неща ме притесняват - за да се отиде до баня трябва да се минава през спалня, канализацията става малко разпиляна и спалните стават малки.
Аз също първо исках най-голямата в монета стая да е всекидневна, но така от вън направо ще се влиза във всекидневната и не измислих място за баните. Може би ако се сложат до кухнята и пералнята на твоята схема.
Идеята за склад към кухнята смятам, че е добра :partyman: .
За спалнята ти трябва една спалня 140см. х 2.0 м , един гардероб с плъзгащи врати и една ракла. Няма да е за постоянно живеене за да трупаш вътре неща - трябва ти голямо складово помещение за зимнина , инвентар... и др.
Какъв е проблема да минеш през спалнята за да влезеш в банята? Там са ти дрехите за преобличане, кърпите... а няма нощем да прибягваш и да се сблъсквате с "някой" в тъмното ако е другаде :rock:
Прозорец се прави на спалнята, а навесът от пред може да го направиш остъклен и да се минава през него...

п.с.
Това са само идеи..... не се хващай за тях.
Последна промяна от infomar на чет яну 19, 2017 8:02 pm, променено общо 1 път.
olelemaiko - специалист
човека по нагоре хубаво те е питал.каква е като направа къщата. това че е тухла добре ама даи да са види кои стени какво носят.за гредореда иде реч на кои стени и как ляга.
не бързаи да слушаш какво ти пишат.пишат а не питат.
  • 1
  • 2

Тема "Преустройства на селска къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: