Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
radius - майстор
Мерси, не е безбожно скъпо, а би трябвало да е дълготрайно. Аз съм си правил от фиброцимент комини и засега за 6г. не са мръднали, а горе самите шапки нямат никакво покритие. Ама монтажа беше голяма врътня, с винтове за картон, но предварително всяка дупка я пробивах с видия 4мм. :проба:
VladkoM - специалист
radius написа:
Мерси, не е безбожно скъпо, а би трябвало да е дълготрайно. Аз съм си правил от фиброцимент комини и засега за 6г. не са мръднали, а горе самите шапки нямат никакво покритие. Ама монтажа беше голяма врътня, с винтове за картон, но предварително всяка дупка я пробивах с видия 4мм. :проба:
Ами в сравнение с ламперия е почти 2 пъти по-скъпо. Но имам бунгало което е с ламперия и през 2,3 години иска освежаване. Отделно от това ламперията гние, а това не гние. В единия магазин в който продават такъв материал извадиха парче което седи във вода и по никакъв начин не е мръднало. Съмнявам се "Хамериканците" да са по-големи балъци от нас, ползват го от доста време този материал. Точно заради това не го правих с винтове, а го ковах с пирони.
kozl - майстор
VladkoM написа:
Ами в сравнение с ламперия е почти 2 пъти по-скъпо.
ламперия от какво :? Има доста скъп материал за ламперия.
VladkoM - специалист
kozl написа:
VladkoM написа:
Ами в сравнение с ламперия е почти 2 пъти по-скъпо.
ламперия от какво :? Има доста скъп материал за ламперия.
Говоря за обикновенната ламперия която се продава по складовете за дърва. Не говоря за скъпата и хубава ламперия. Но каквато и да е ламперия, иска поддръжка през определен период от време, иска освежаване което си е както първоначална инвестиция така и с времето.
Lisko - майстор
Сефте виждам сайдинг да се кове директно върху "конструкцията". Обикновено конструкцията се облича с OSB. За баровци - с водоустойчив шпертплат. Сайдинга се кове в OSB-то с пирони с много плоска глава. Така главата не навдига. Помежду е мембраната.
VladkoM - специалист
Lisko написа:
Сефте виждам сайдинг да се кове директно върху "конструкцията". Обикновено конструкцията се облича с OSB. За баровци - с водоустойчив шпертплат. Сайдинга се кове в OSB-то с пирони с много плоска глава. Така главата не навдига. Помежду е мембраната.
Не съм слагал OSB, понеже сградата ще се използва само през лятото. И не сметнах за необходимо да слагам OSB. Отделно от това и без това беше трудно да се целят самите ребра на снадката където свършва предния лист и започва следващия. А да се закове на OSB-то едва ли ще го държи понеже листовете сайдинг си тежат малко или много. Ако се прави на къща в която се живее Да ще бъде добре да се сложи OSB. Лично мнение.
Руди - майстор
От гледна точка на конструкцията, OSB не е
изолационен, а конструктивен материал.
Едностранното, а още по-добре двустранно OSB,
създава стабилност и неизменяемост на дървената
стена, когато няма диагонали (паянти), каквито
на снимките не се виждат.
Обшивката от OSB и неговото му на закрепване са
част от конструкцията.
Сайдингът е опаковка, той не може да го замести,
същото се отнася и за гипскартона отвътре.
Tsilkov - майстор
Дай снимка как си оформил ъглите и прехода към прозорци, покрив и цокъл. То това е интересно. Стига сте го дъвкали тва ОСБ - видно е че постройката е "сезонно капанче" и може да мине без него.
valentino_g - специалист
Здравейте,ето малко от youtube никъде не се слага ОСБ.https://www.youtube.com/watch?v=ttohZSM ... 5Q&index=6 ;https://www.youtube.com/watch?v=ttohZSM ... ndex=6.Ако се потърси има и още много за самия монтаж.Жалко само че като "богата" държава големи фирми не предлагат у нас.
Руди - майстор
valentino_g написа:
Здравейте,ето малко от youtube никъде
не се слага ОСБ...
Показаният пример си има масивна, тухлена или стоманобетонова
конструкция, върху нея е направена летвена скара и сайдинг.
Естествено, няма нужда от ОСБ.

Разбира се, право на собственика е да наблегне на сайдинга
и детайлите. Аз го одобрявам за вентилируеми фасади, материалът
е много по-сериозен от PVC сайдинга, който освен че старее, може
да се нарани и от фас. Теглото му предполага по-здраво захващане,
особено над прозорци и врати.

Пък когато става дума за "сезонно капанче" - може да няма
изолация, то и стени може да няма, но на мен не ми пречи да
забележа, че конструкцията е ощетена.

Тема "Фиброциментов сайдинг" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: