Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
neidox - специалист
От доста време наблюдавам форума и сега се нуждая от съвет.
Престои ми да си завърша покрива :) и съм се насочил към метални керемиди понеже покривът ми е с желязно скеле.
Търся мнение как да процедирам ще кача и снимки.
помещенията сами с картон навсякъде на тавана имам 10 см стъклена вата после има около 30-40 см въздушен джоб о после е покрива 11 мм ОСБ грунд и хидроизолация с посипка .
Мога ли да завия направо металните кереми или трябва да правя нещо допълнително и дали да има някаква изолация или не.
Да спомена само котела ми е в същите помещения и колкото и да е отива и топлина към тавана .
Покрива е на 2 години и е направен така поради финансови причини :sad:
Прикачен файл:
16683460_1379567232064352_1389843307_n.jpg
16683460_1379567232064352_1389843307_n.jpg (113.58 KиБ) Видяна 3399 пъти
Прикачен файл:
16652018_1379567075397701_983062831_n.jpg
16652018_1379567075397701_983062831_n.jpg (108.59 KиБ) Видяна 3399 пъти
Прикачен файл:
16652450_1379566802064395_535950222_n.jpg
16652450_1379566802064395_535950222_n.jpg (91.11 KиБ) Видяна 3399 пъти
preslav - майстор
Погледни 7 и 8ма страница на тази тема viewtopic.php?f=47&t=9824&start=140#p815140
Надявам се да придобиеш представа как се прави скарата.
olelemaiko - специалист
Зависи от вида метални керемиди.Най добре , както е показал колегата , монтажа да стане на скара. Двойна скара.
Металните керемиди , имат лошото качество , да образуват конденз при температурни колебания. Двойната скара осигурява вентилиране на долната им повърхност. Това важи и за лятно време , като частично спира директното предаване на топлината от нагрените ламарини.
Щом имаш хидроизолация може да не слагаш паро-пропусклива мембрана.

За двойната скара.
Вертикалните летви(те са първи) , поне за мен е задължително да се захванат за металните профили на които лежи ОСБ обшивката ти.
Хоризонталните летви се редят втори , на вертикалните отгоре , като в зависимост от вида на металните керемиди се редят на размер една от друга.Ако знаеш размера можеш да си направиш шаблон за по лесно и точно гонене на самия размер.
Задължително прогонваш диагоналите.Завършващия елемент на керемидата да става на билото.При тебе е под стряхата , другия покрив.
preslav - майстор
olelemaiko написа:
Зависи от вида метални керемиди.Най добре , както е показал колегата , монтажа да стане на скара. Двойна скара.
Металните керемиди , имат лошото качество , да образуват конденз при температурни колебания. Двойната скара осигурява вентилиране на долната им повърхност. Това важи и за лятно време , като частично спира директното предаване на топлината от нагрените ламарини.
Щом имаш хидроизолация може да не слагаш паро-пропусклива мембрана.

За двойната скара.
Вертикалните летви(те са първи) , поне за мен е задължително да се захванат за металните профили на които лежи ОСБ обшивката ти.
Хоризонталните летви се редят втори , на вертикалните отгоре , като в зависимост от вида на металните керемиди се редят на размер една от друга.Ако знаеш размера можеш да си направиш шаблон за по лесно и точно гонене на самия размер.
Задължително прогонваш диагоналите.Завършващия елемент на керемидата да става на билото.При тебе е под стряхата , другия покрив.
Съгласен с всичко, което казваш, но виждам, че покривът е със "сложна" конструкция - не препоръчвам някой да се занимава сам със зяносването на металните керемиди.
В същност има и неща, с които не съм съгласен - кой каза, че само металните керемиди правят конденз и трябва да се вентилират, кой каза, че керамичните, бетонните и полимерните не се напичат? Тема за размисъл - гювеч се пече в тенекиена тава или в пръстен съд, а защо в глинения съд става по-вкусен???
olelemaiko - специалист
preslav написа:
В същност има и неща, с които не съм съгласен - кой каза, че само металните керемиди правят конденз и трябва да се вентилират, кой каза, че керамичните, бетонните и полимерните не се напичат?
Обръщението ми е конкретно към автора на темата , и желанието му да си постави такива керемиди.

Даваш повод , за разискване на проблематики , свързани с различни покривни покрития.

А си имаме конкретно питане. :partyman:
preslav - майстор
olelemaiko написа:
preslav написа:
В същност има и неща, с които не съм съгласен - кой каза, че само металните керемиди правят конденз и трябва да се вентилират, кой каза, че керамичните, бетонните и полимерните не се напичат?
Обръщението ми е конкретно към автора на темата , и желанието му да си постави такива керемиди.

Даваш повод , за разискване на проблематики , свързани с различни покривни покрития.

А си имаме конкретно питане. :partyman:
Опс, пак се изказах неподготвен, ама това "Металните керемиди , имат лошото качество , да образуват конденз при температурни колебания. Двойната скара осигурява вентилиране на долната им повърхност. Това важи и за лятно време , като частично спира директното предаване на топлината от нагрените ламарини." не го писах аз!
И не, не се заяждам, напротив, кефя се, че вече използваш малки и големи букви, а с това и мненията ти се приемат на сериозно - болшинството от тях са доста читави.
Grezinski - специалист
Ако все още имаш възможност; осигури проветрение под това OSB!!! Можеш да го направиш и като оставиш отвори, затворени с перфорирана лента, по фронтоните - наклонените челни дъски, за да не влизат гадини.
Бича на битумните керемиди върху OSB/шперплат е конденза по вътрешната страна, който води до гниене.
OSB-то не пропуска водни пари, още повече, с битумните керемиди отгоре. Представи си какво се случва зимата в тази система, при ниска външна температура, пада и тази на вътрешната страна на OSB-то, и почва веднага да обмокря. Не само зимата, през преходните сезони; сутрин/вечер и т.н.
Двойната скара я направи с летви минимум 30/50 mm.
като ходиш да ги договаряш, най-вероятно няма да са стандартни; първо питай колко струва операцията по цепене, след това кажи какво искаш да правиш, за да ти дадат предварително цена на кубик;
в противен случай, ще ти ги калкулират на метър.
Ако ги купиш на кубик, ще са ако не по-евтини, то на една цена със стандартните, които се продават на метър, а са таш*к.

Двойната летвена скара служи и за друго;
Покрива ти излъчва топлина, която достига до керемидата, затопля я, тя от своя страна затопля и стапя снега. Водата тръгва да тече и достига стрехата, където няма топлина, която да я затопли. Т.е. там покритието ти е с отрицателна температура и горната вода венага змръзва. От това се получават тези заледявания на стрехите, улуците, стават локви точно над стените, подлизва под керемидите тече, рони тавана, капе, мокри, заледява, мухъл, гъби, плесен, ядосваш се, пиеш, пушиш и си отиваш от бял/черем дроб, стрес и т.н.
Абе изобщо, двойната летвена скара е в основата на изчезването на човечеството. Виж в кои райони на света има полужителен прираст и ще се увериш сам в това....
Колкото е по-висока скарата, толкова е по-дълъг пътя на топлината и намалява "подгряването" на керемдиите. В перфектния покрив, трябва да имаш еднаква температура навсякъде(стреха-основен покрив).
За справка; наблюдавай необитаеми къщи, или стари, със т.н. "студен покрив"; рядко в такива ще видиш обледяване на улуци и стрехи.
По възможност си сложи 5 см. вертикални летви.

Поздрави!
neidox - специалист
Под ОСБ-то има някаква вентилация но е в високата част където е хванат за другата къща. ОСБ-то е лакирано 3 ръце от долната страна ако има някакъв ефект от това!! За двоината скара разбрах идеално имам си представа как се прави (от снимки ) но с тази двоина скара няма ли да се образува пак конденз по ОСБ-то ??? И другото което искам да попитам ако сложа някаква вата някъде по двоината скара дали ще е проблем ??? И като се замисля то как мисля да го правя цената ще е близка до тази да го направя с сандвич панел
preslav - майстор
neidox написа:
Под ОСБ-то има някаква вентилация но е в високата част където е хванат за другата къща. ОСБ-то е лакирано 3 ръце от долната страна ако има някакъв ефект от това!! За двоината скара разбрах идеално имам си представа как се прави (от снимки ) но с тази двоина скара няма ли да се образува пак конденз по ОСБ-то ??? И другото което искам да попитам ако сложа някаква вата някъде по двоината скара дали ще е проблем ??? И като се замисля то как мисля да го правя цената ще е близка до тази да го направя с сандвич панел
Прави тогава със сандвич - вата между летвите ги обезсмисля.

Тема "Мнение за покрив" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: