Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
goodkat - специалист
Здравейте.
След месец трябва да направя ограда около стара къща. Дължината е около 15 метра.

Идеята ми е следната:
Прикачен файл:
ograda1.JPG
ograda1.JPG (43.58 KиБ) Видяна 1401 пъти
Извинявам се, не съм много добър със пейнта.

Плътната част от оградата (бетонът) ще е с височина 50 см. над земята.

Смятам да процедирам така: Ще набия коловете (налични са някакви циментови, с арматура в тях, високи около 1.90), ще положа арматура завръзвайки я за коловете с тел, ще накова кофраж и ще излея бетона.

Въпроси:
1) За плътната част - да слагам ли арматура + бетон или да сложа някакви готови изделия? Гледам има бетонени блокове.
2) Колко см. препоръчвате да вкарам коловете в земята?
3) Колко см. препоръчвате да вкопая плътната част (бетонената) в земята?
4) Под бетона трябва ли да постеля найлон? Ако ще лея предполагам е нужно за да не се дръпне влагата от почвата прекалено бързо.
5) Каква арматура? Мрежа като на плоча ? Въобще нужна ли е в този случай? Предполагам да.
6) Ако лея - как да поливам бетона? Кофража кога се маха? Ще бъркам за първи път.

Благодаря предварително на всеки един, който остави мнението си.
Много полезни съвети съм получил тук. Хвала на вас хора!
ulieliadi - специалист
Аз бих направил плътната част с бетонни блокове 12см. щом отгоре ще бъде мрежа. По-евтино и по-бързо. Бетонирай колците и направи армиран пояс отгоре върху блоковете.
goodkat - специалист
Благодаря за мнението.
Каква арматура да ползвам - къдрава? Номер? Предполагам, че освен в блоковете (в кухините) трябва да има и покрай колците огъната като чадър на нивото на пояса за да хване здраво.

Тема "Съвети за ограда" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: