Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
burkov - специалист
Здравейте,
Работата на вилата, макар и много бавно продължава. Сега е на етапа със стълбището.
Отвора е доста малък и бетонното стълбище в момента е много стръмно и с неравномерни стъпала.
Искам да пооправя положението, но проблема е че както и да смятам, стъпалата са малко и стръмни. Мислех вариант да го завъртя в долния край за да получа повече дължина и съотвенто да пооправя стълбите.

Височината от пода на първия етаж с финално покритие, до пода на втория етаж с финално покритие е 235 см, дължината на целия отвор е 320 см, стъпалата сега са 10. Дължината на малката площадка долу е 97 см.

Мислех вариант, направо да изградя дървено стълбище върху това, защото като гледам колко пълнеж трябва, за да се поизравнят стъпалата и ми става лошо.

Какво бихте ме посъветвали?
Прикачен файл:
20170219_200144.jpg
torbalan - Дървен философ
Облечи ги с дърво. Ако са къси и неудобни за стъпване, остави дървото малко по-дълго от бетона, така че да стърчи малко. И ако можеш да намалиш малко площадката...

Нещо подобно ми е идеята.

У дома е нещо подобно, вярно е малко стръмно, но се преживява...

Има и още един вариант за стръмно стълбище...

Изображение
olelemaiko - специалист
burkov написа:

Мислех вариант, направо да изградя дървено стълбище върху това, защото като гледам колко пълнеж трябва, за да се поизравнят стъпалата и ми става лошо.

Какво бихте ме посъветвали?
Използвай съществуващото , за основа , и си изгради дървено.Съществуващото в момента ако не позволява направата на ново , направо го махни.Ако остане ще е хубава основа за новото , от провисване , и скърцане.Спазвай правилото , площадката на стъпалото да е два пъти по височината му.
Една снимка за пример.

Изображение
burkov - специалист
Това мислех да правя, но височината ми е много малка и ако вдигна още две стъпала на площадката ще трябва да се навеждам. Мислех и вариант да го махна,, но ме е страх, защото в това къще не е ясно кое какво носи. Цялата е бетон, но е много тънък и си мисля че стълбището дава някаква устойчивост на цялата конструкция.

Като цяло, точно към това клоня, да направя дървено отгоре и да скрия старото. Само още се чудя, в размерите на стъпалата. Дали по-дълги и по-стръмни или по-полегати и по-къси. Просто нямам нужната дължина не съм сигурен кое е вярната посока.
torbalan - Дървен философ
Виж онази снимка с нарязаните стълби :)
olelemaiko - специалист
burkov написа:
Това мислех да правя, но височината ми е много малка и ако вдигна още две стъпала на площадката ще трябва да се навеждам. Мислех и вариант да го махна,, но ме е страх, защото в това къще не е ясно кое какво носи. Цялата е бетон, но е много тънък и си мисля че стълбището дава някаква устойчивост на цялата конструкция.

Като цяло, точно към това клоня, да направя дървено отгоре и да скрия старото. Само още се чудя, в размерите на стъпалата. Дали по-дълги и по-стръмни или по-полегати и по-къси. Просто нямам нужната дължина не съм сигурен кое е вярната посока.

Най- удобни са 15-17 височина с площадка 30-34 см.Трябва да се сметне.
burkov - специалист
olelemaiko написа:
burkov написа:
Това мислех да правя, но височината ми е много малка и ако вдигна още две стъпала на площадката ще трябва да се навеждам. Мислех и вариант да го махна,, но ме е страх, защото в това къще не е ясно кое какво носи. Цялата е бетон, но е много тънък и си мисля че стълбището дава някаква устойчивост на цялата конструкция.

Като цяло, точно към това клоня, да направя дървено отгоре и да скрия старото. Само още се чудя, в размерите на стъпалата. Дали по-дълги и по-стръмни или по-полегати и по-къси. Просто нямам нужната дължина не съм сигурен кое е вярната посока.

Най- удобни са 15-17 височина с площадка 30-34 см.Трябва да се сметне.

Смятам ма не ми стига дължината :lol:
Май най доброто което успявам да докарам е да добавя още едно стъпало на площадката.
Така челата идват на 175 + 20 мм височина на стъпало, дължината идва 227 + 40мм издадено напред стъпало.
Като мисля че може да ги фрезовам и да са по 40мм от едната страна и по 20мм от другата. Така стъпалото ще дойде максимално 267мм и ще е по-удобно за качване.
Въпроса сега е да си направя шаблон и да ги начертая на стената, за да видя страничните дъски дали ще паснат към сегашното стълбище или ще трябва да се доизрязват. Чудя се и как да ги подпра на сегашните стъпала. Защото от страната на колоната ще мога да хвана страничната дъска само горе на плочата и на самта колона, а долу няма за какво странично да се захване.
шоп - майстор
torbalan написа:
Виж онази снимка с нарязаните стълби :)
+1

това е така нареченото "аптекарско стълбище"

при липса на височина или разстояние аптекатското стълбище е е решение. Проблема е, че трябва или да си гледаш в краката или да знаеш с кой крак тръгваш да катериш стълбите.

Аптекарското стълбище е компромис при тавани, мансарди, мазета и складове. Тотално противопложно е на така нареченото "парадно" стълбище
burkov - специалист
Точно и аз това си мисля. Ще го умувам ляво или дясно ще е първото стъпало.
Само трябва да измисля конструкцията за стъпалата.
ulieliadi - специалист
Отгоре не можеш ли да разшириш отвора с 30-40см? Ако можеш правиш още едно или две стъпала било то и вити на площадката и готово :?

Тема "Ремонт на стълбище" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: