• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
шоп - майстор
mimilisa написа:
Мен ме интересува, могат ли върху гредоред да се разполагат свободно стените на втория етаж, без да лежат върху зид от долния етаж?
Не е желателно. Дори стените да са леки от гипскартон гредореда с годините подава и сляга. Може да милиметри провисването, но отгоре всичко ще спука.
Hoвoceлckи - майстор
Мии малко зависи от мат'риала :-D Лично бях изумен от подобно изпълнение като отгоре стените си бяха с тухли. В безпроблемното намиране днес на такава огромна греда, малко се съмнявам. А и аз не бих поел подобен риск за себе си, в днешно време, все пак :)
BLUEPUPIL - майстор
Hoвoceлckи написа:
Мии малко зависи от мат'риала :-D Лично бях изумен от подобно изпълнение като отгоре стените си бяха с тухли. В безпроблемното намиране днес на такава огромна греда, малко се съмнявам. А и аз не бих поел подобен риск за себе си, в днешно време, все пак :)
Върху стоманени греди може да се направи тухлена или др. зидария, не е нужно да се дирят дървени греди с чудовищни напречни сечения.
mimilisa - специалист
Защото четох за стоманени двойно Т греди. Там където няма стена отдолу се поставя такава греда.
Аз си мисля не може ли всички стени на долния етаж -външни и вътрешни да се хванат с пояс и там където ще бъдат стените на горния етаж , да се направят стоманобетонни греди, хванати общо с този пояс? Ако са малки разстоянията де, до 3-4 метра?
BLUEPUPIL - майстор
mimilisa написа:
Защото четох за стоманени двойно Т греди. Там където няма стена отдолу се поставя такава греда.
Да, става!
mimilisa написа:
Аз си мисля не може ли всички стени на долния етаж -външни и вътрешни да се хванат с пояс и там където ще бъдат стените на горния етаж (които не са върху стени от първия етаж) , да се направят стоманобетонни греди, хванати общо с този пояс? Ако са малки разстоянията де, до 3-4 метра?
Да, може!
BLUEPUPIL - майстор
Прикачен файл:
1.JPG
Прикачен файл:
2.jpg
2.jpg (69.99 KиБ) Видяна 1766 пъти
Прикачен файл:
3.jpg
Прикачен файл:
4.jpg
Hoвoceлckи - майстор
BLUEPUPIL написа:
не е нужно да се дирят дървени греди с чудовищни напречни сечения.
Това е твое си мнение (вероятно от позицията на прагматичен строител). И на мен ми звучат несеризно занимания с лампови усилватели към днешна дата (въпреки, че са ми слабост ...), но има колекционери, ценители на миналото, с амбиции да предадат историята на поколенията 1 към 1 :thumbs: Аз им свалям шапка!
В случая май по-скоро става ума за "тънко минаване", което не е реално, но що пък да не попита човек?
BLUEPUPIL - майстор
Hoвoceлckи написа:
Това е твое си мнение (вероятно от позицията на прагматичен строител).
Не е мнение и не е мое, а стр. реалност подчинена на законите на стр. статика и съпр. на материалите.
Hoвoceлckи написа:
... но има колекционери, ценители на миналото, с амбиции да предадат историята на поколенията 1 към 1 :thumbs: Аз им свалям шапка!В случая май по-скоро става ума за "тънко минаване", което не е реално, но що пък да не попита човек?
Ти остави тънкото минаване и дай дебелото, при което дървена греда с дължина 4м. и светъл отвор от 3.5м. носи тухлена стена от тухли единочки (защото ще се придържаме към автентичността, която не разрешава използването на по-късно измислените, олекотени елементи за зидане, като тухлата четворка например или блокчетата на Гечев) u с ширина 25см. Първо дай напр. сечение на тази дървена греда/греди и Второ дай отговор на въпроса, как гредата ще легне върху зидарията, така че да може да разпредели безопасно товара си на по голяма площ, без да повреди зидарията под нея?
Hoвoceлckи - майстор
Това съм го видял у една съседна стара къща. Отдолу е мазе (каменен зид, доста дебел), огромна стая с огнище. Там са се събирали на седянки. Ако наистина много те интересува нещо, мога да отида и да дам повече конкретна информация. Само за спора обаче съм до тук!
  • 1
  • 2

Тема "Втори етаж без плоча?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: