• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
zz_stefanov - майстор
Къщата е на един етаж и е без маза. Основите са правени като са копани траншеи и в тях са що годе наредени камъни. Проблемът е, че подът е на нивото на пръста в градината около нея. Изградил съм дренаж, направил съм нови первази под прозорците (и от там също влизаше вода) и влагата намаля значително. Дойде време да подменя изгнилото старо дюшеме. Естествено то също лежи върху пръста. Видима влага вече няма, но все пак е трудно да прецени дали няма достатъчно да се повреди и новото.
Много въпроси ми се въртят в главата:
- Да положа ли под скарата дебел найлон за да предпазя дюшемето от евентуална влага;
- ако направя горното, няма ли влагата да се насочи към стените и да плъзне там;
- разстоянието между гредите е 50 см. - струва ми се голямо;
- искам между гредите, с цел да не стане мишкарник, да попълня с баластра.
Моля давайте съвети :)

Прикачен файл

IMG_20170311_192031[1].jpg

Прикачен файл

IMG_20170311_192041[1].jpg
nikolson - майстор
А циментовата замазка не е ли вариант?
mirochukov - напреднал
Много ли държите да е дюшеме? Защото ако не има други по-удачни и трайни решения.
zz_stefanov - майстор
За замазка не знам, няма върху какво да се замазва. Трябва да трамбовам чакъл и отгоре да замазвам или направо плоча да отлея. Ако има вода обаче не вярвам да помогне.
Какви са другите варианти, но не теракот или камък.
mirochukov - напреднал
Според мен изливате бетон със скара естествено и отгоре нещата от които бягате. Това ще е най-трайно като е на направо на земята.
SEV - специалист
Като вариант ,изкопайте малко(да не нарушаваш ниватата),сложете един найлон,армировка,бетон и от горе можеш да наредиш дъски(дюшеме) или паркет от двата вида.
Keresteliev - специалист
zz_stefanov написа:
Къщата е на един етаж и е без маза. Основите са правени като са копани траншеи и в тях са що годе наредени камъни......
Почти същото положение беше и при мен. Кладенецът в двора има вода на 2-3 метра под нивото на земята, т.е високи подпочвени води.

Къщата е строена преди 55 години.
Каменна зидария на височина 1 метър, а нагоре тухли единички.
При копането на основите са хвърляли пръстта по средата, после са заравнили.
Така е стояло цяла зима и на следващата година са зидали тухлите.
Пръстта хубаво се е слегнала, ама и много вода изпила.
Подът, дюшеме на нивото на първия ред тухли, т.е 1 метър от земята.
Преди 22 години правихме ремонт. Много замириса на мухъл и дюшемето стана на дупки от червеи.
Гредите бяха 10х10 см. върху пръстта, между тях сгурия и дюшеме.
В началото на 60те години цимент не се е намирал.
От капилярната влага гредите бяха изгнили и се чупеха като съчки.
Изхвърлихме всичко, подравнихме с речни камъни с големината на яйце и ябълка и 2-3 см замазка.
Греди (летви) 4х4 см. и дюшеме.
94 година нямаше нет, нито пък този форум! Да бяхме сложили поне един найлон под летвите!
След 20 години нов ремонт. :shock:
Дюшемето пак започнаха да го гризат червеи. Наново изхвърлих всичко.
Летвите не бяха изгнили колкото гредите преди това, ама не бяха в особено добро състояние.
Следва замазка 3 см. сътношение пясък/цимент 2:1.
Месец съхнене на отворен прозорец.
Два слоя найлон и фибран 2 см. върху найлона. Снадките уплътнени с широко тиксо.
Фибранът е поствен, не толкова за топлоизолация, колкото да спре капилярната влага.
Следва 1 см. "водоустойчиво" (дали?) OSB, подложка и ламинат.
OSB за да "втвърди" пода. Пишат, че можело и без него, а направо ламинат.
Дебелините на фибран и OSB са такива, че да се изравни всичко с коридора.

Вече 2 години няма признаци на влага или миризма на мухъл.

п.п. "Технологията" ми подлежи на обсъждане и критики!
За да има полза за следващите четящи.
zz_stefanov - майстор
Благодаря за отговорите, ще се радвам и на други.
Като ви чета и разсъждавам, бетона с нищо не би променил нещата, като знам как и по него пълзи влагата. Истината е в хидроизолацията с два пласта дебел найлон забърнат по краищата до нивото на дюшемето/паркета. Така ще се реши проблема с гниенето, но остава този, че ще почне да пълзи влагата по стените. По това последното нищо не мога да направя, повече от това което съм свършил, дренаж и мембрана около основите.
Днес поразкрих малко и поизрязах от гредите за да лея основа за плочките под печката (втората ми снимка). Всичко изглеждаше сухо, но самите греди ми лъхнаха на влага откъм страната където са лежали на земята.
Keresteliev - специалист
zz_stefanov написа:
... Истината е в хидроизолацията с два пласта дебел найлон забърнат по краищата до нивото на дюшемето/паркета.......
Така е.
Сложих найлон, но съвсем не съм сигурен колко ще издържи. Затова сложих и фибран.

Заради екологията имало съставки, които след 2-3 години го разпрашявали.
Това съм го виждал при някои торбички.
Най-добро е "истинска" хидроизолация като например течна гума, но е доста скъпичко.
По евтино е асфалт. За 20 квадрата стая са необходими около 20 литра асфалт и 2-3 литра бензин.
Затова обаче трябва някаква замазка.
plamen6703 - майстор
Явно един и същи майстор ни е работил :) При майка ми имаше сходен проблем, решихме го по твоя начин, като единствената разлика е, че вместо OSB, ползвахме водоустойчив шперплат. Доверил съм се на майстора, който бях извикал да прави ремонта и той ме насочи към водоустойчив шперплат, отгоре залепихме паркет от масив, поставихме первази и сигурно има вече около 10 години от ремонта и всичко е "джам гиби". Още толкова да изкара ще се платило и надплатило... Пък и някои като почнат да се вглеждат кое колко ще изкара и да правят сметки, все едно ще живеят с орлите :-D
  • 1
  • 2

Тема "Дюшеме в къща построена върху пръста" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: