Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
plamen6703 - майстор
НАРЕДБА № 4 ОТ 14 СЕПТЕМВРИ 2004 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ПРИСЪЕДИНЯВАНЕ НА ПОТРЕБИТЕЛИТЕ И ЗА ПОЛЗВАНЕ НА ВОДОСНАБДИТЕЛНИТЕ И КАНАЛИЗАЦИОННИТЕ СИСТЕМИ

Глава втора.
ПОЛЗВАНЕ НА ВОДОСНАБДИТЕЛНИТЕ МРЕЖИ В УРБАНИЗИРАНИТЕ ТЕРИТОРИИ

Чл. 11. (1) Водоснабдяването с вода с питейни качества от водоснабдителните мрежи на урбанизираните територии се извършва чрез водопроводни отклонения към имотите на потребителите.
(2) Водопроводното отклонение е участък от водоснабдителната мрежа, който започва от водовземната скоба или фасонната част и се състои от водовземна част, водопроводни тръби и тротоарен спирателен кран и завършва с водомерен възел. Когато след водопроводното отклонение има повече от един потребител, водомерът на водопроводното отклонение е общ водомер.
(3) (Доп. - ДВ, бр. 63 от 2012 г., в сила от 17.08.2012 г., изм. - ДВ, бр. 95 от 2013 г., в сила от 01.11.2013 г.) Водомерният възел на водопроводните отклонения в урбанизираните територии и селищните образувания се разполага в урегулирания поземлен имот в защитена срещу нерегламентиран достъп шахта на разстояние до 2 m от уличната регулационна линия или в общо леснодостъпно, затворено и с осигурено осветление помещение непосредствено след влизането на тръбата в сградата, когато тя е етажна собственост, или когато сградата отстои на не повече от 5 m от уличната регулационна линия. При необходимост операторът може да изгради за своя сметка водомерната шахта и да монтира водомерния възел извън границите на имота, като отговорността му за предоставяне на услугата водоснабдяване е до регулационната линия на имота на потребителя. В тези случаи водомерната шахта заедно с водопроводното отклонение до имотната граница на имота на потребителите са част от общите мрежи на водоснабдителната система и се изграждат, поддържат и стопанисват по реда на ЗУТ и ЗВ от операторите.
Това по-горе и цитат от Наредба №4... при мен имам тротоарен кран, но пред имота на съсед през няколко къщи от моята няма такъв тротоарен кран...Тротоарният ми кран не работеше и го разбрах по трудният начин... спука ми се водомера през зимата, опитах да затворя крана преди водомера, но беше затегнал и не мърдаше... Обаждане във ВИК, дойдоха спряха водата на отсечка, защото видяха, че тротоарният кран не работи... По никакъв начин не можех да ги задължа да оправят тротоарният кран, освен с варианта "чертеж" разбирай черпеж... оправиха тротоарният кран, опаравиха ми крана преди водомера, платих им нов водомер,че при мен са монтирали техен водомер с датчик за дистанционно отчитане, но "екстрата" спукан вомер се заплаща от клиента и проблема беше решен... Всеки като реши може да си търси колкото иска тротоарният кран, но въпроса е, че едни могат да намерят такъв,а други могат да продължат да си търсят... но дали ще намерят каквото търсят е въпрос с повишена трудност :-D
Hoвoceлckи - майстор
Предстои ми ново присъединяване. На първо четене ме врътнаха, че трябва да си купя водомер, щото те сега нямали в наличност. Казуса при мен е малко по-сложен. Нещата отиват на компромиси от двете страни. Искам да си подменя стария вход от поцинковани тръби (на ~40 години) като влезе от друго място. В същото време откривам и още една партида. Те казват, че се разделя наличната. Държа от магистралния да тръгнат направо две отклонения (тръби). Взеха ми такса 30 лева. Не се сещам как бих могъл да ги накарам да ми сложат такива кранове (та два). А и лично не виждам почти никакъв смисъл от наличието им. Все пак намирам спора за градивен и вероятно полезен.
plamen6703 - майстор
Според мен можеш да ги накараш /стимулираш/ да ти монтират два тротоарни крана само с "чертеж"... Преди доста години изпълнявам един проект на частно на ЧЗК като се стигна до сдаване на "енергото" отиваме с председателят на кооперацията в енергото... и от там ни казват, че като дойде комисията трябва да има разпъната една голяма маса да разпънат чертежите на нея ;) Председателят кима с глава, че маса ще намери, аз го грабнах под ръка и като излязохме му казах какво се иска от него и какво да има наредено на масата, че да приемат проекта :-D
Човека смаян ме погледна, после се усмихна и каза лесна работа... Комисията дойде одобри "чертежа" без забележки и всичко стана ОК.
Само по този начин можеш да стимулираш от ВИК да ти монтират два тротоарни крана, защото тях изобщо не ги бърка, техниката им е под ръка, водата могат да спират по всяко време, изкопано ли е, има ли начин да влезе един вътре и около него да се наредят 5-6 човека да го гледат докато работи, проблем с монтажа няма да имаш :-D
radius - майстор
Hoвoceлckи написа:
Понеже съм убеден, че говориш "ей-така", кажи кое е твоето ВиК дето слага такива кранове на отклоненията към еднофамилни къщи! В Своге ли? Докажи по някакъв начин твърдението си! Хайде да оставим София и някакви частни случаи там, а? София е/не е България (зависи за какво).
Ти направо илюстрираш "Те такова животно нема.".
В моето варненско село има на всяка къща тротоарен кран. Даже на моя му стърчеше опашката, а е точно пред гаража и игра флекса. Няма отгоре тази чугунената шапка.
Hoвoceлckи - майстор
И к'во ми остава - голата вяра в думите ти. Кажи кое е това село. Не виждам причина да не го направиш освен ако ... "ей-така". За мен това си е екзотика да има такъв кран пред всяка къща, при положение, че до 2 метра след него има друг спирателен кран (във водомерната шахта). Не съм го виждал и ми е любопитно да го видя.
radius - майстор
Хахаха, не бе, измислям си :lol: . Аз не съм ходил пред всяка къща да гледам, но около нас има.
Hoвoceлckи - майстор
Писах на "софийска вода"
Въпрос: Извинявам се предварително, моля не четете въпроса ми ако си имате каквато и да е друга работа. Става въпрос за спор ... в сайт. Тротоарен спирателен кран, по най-нови норми, се поставя на отклонението към всеки имот или на друго място (на магистрален за локализиране на повреди) с друга цел? Благодаря за вниманието!
sofiyskavoda.bg написа:
Отговор:
Здравейте,
За да извършим проверка по изложеното от Вас и предоставим коректна информация е необходимо да бъде посочен точен адрес на имота.
В тази връзка се обръщаме с молба към Вас да ни изпратите данните като ни пишете отново в частта "Въпроси и отговори" на сайта на дружеството.
С уважение,
Цветелина Манова
екип Писмена кореспонденция
Та изобщо са ми обърнали внимание. Обаче не дават никакъв отговор. Защо трябва да се посочва къде е имота :? Или се спазва чл.11.(2) от Наредба №4, или ... защо я има всъщност? Може би съм задал въпроса си не най-ясно. Може би някой друг ще се попита местното си ВиК за да изясним нещата?
nikolov333 - майстор
Не знам дали има смисъл да изясняваме нещо при Българските реалности.. може и да не спазват наредбата при определени условия. За мен по въпроса няма спор, че е По-добре такъв кран да има. Дадените примери по-горе със спукани замръзнали водомери и кранове през зимата са достатъчно основателна причина. Понякога и крановете около водомера може да се наложи да се подменят, а спирането на водата на квартала или махалата заради това не е добре за останалите потребители.
Antonii - майстор
ВиК Перник слагат и е за сметка на собственика на имота.
Но немога да ви го снимам в момента, че капачката му е зарината в чакъла пред гаража.
plamen6703 - майстор
Hoвoceлckи написа:
Писах на "софийска вода"
Въпрос: Извинявам се предварително, моля не четете въпроса ми ако си имате каквато и да е друга работа. Става въпрос за спор ... в сайт. Тротоарен спирателен кран, по най-нови норми, се поставя на отклонението към всеки имот или на друго място (на магистрален за локализиране на повреди) с друга цел? Благодаря за вниманието!
sofiyskavoda.bg написа:
Отговор:
Здравейте,
За да извършим проверка по изложеното от Вас и предоставим коректна информация е необходимо да бъде посочен точен адрес на имота.
В тази връзка се обръщаме с молба към Вас да ни изпратите данните като ни пишете отново в частта "Въпроси и отговори" на сайта на дружеството.
С уважение,
Цветелина Манова
екип Писмена кореспонденция
Та изобщо са ми обърнали внимание. Обаче не дават никакъв отговор. Защо трябва да се посочва къде е имота :? Или се спазва чл.11.(2) от Наредба №4, или ... защо я има всъщност? Може би съм задал въпроса си не най-ясно. Може би някой друг ще се попита местното си ВиК за да изясним нещата?
Това, което са ти отговорили се нарича бланкетен отговор.
Простичко казано това е подигравка, защото само са ти отговорили без да ти кажат нищо конкретно, а реално погледнато има конкретна наредба, която се прилага селективно... Ако касае тяхна отговорнос може да решат да я изпълнят, може и да не я изпълнят, но касае ли твоя отговорност няма да пропуснат да я приложат...

Тема "Заровен спирателен тротоарен кран на водата." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: