• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Здравейте,

В момента дообмислям идеен проект на семейна къща и бих искал да чуя коментари от още някой специалист или любител. Работя с архитект, който трябваше да се постарае да покрие мойте изисквания и тези на регулацията на парцела, а те са именно следните:
- Парцел 18x42m, изток-запад, уличката е от изток на 18те метра, т.е. парцелът е по дължина.
- 5 стаи, 2 етажа, двоен гараж: (3 спални, 1 хол, 1 офис + кухня, 2 бани, склад, котелно и перално помещение)
- По регулация от юг (дясно) трябва да имам 5 метра до съседа, а от север 2 метра. т.е. място за строеж 18-5м = 13м ширина

Изисквания:
- Размер на стаите:
  • Спалните 2х ~15 м2, 1x 17-20м2
  • Хол ~28м2,
  • Кухня мин 15м2
  • Бани: 2 х 6-7м2
  • Гараж 36м2
- Общ използваем площ с гаража: до ~210м2 (174м2+36м2)

- По възможност хола да е на юг, за да е по светъл и офисът да е долу, за да се ползва на старини за спалня.
- Холът и кухнята да имат обща част, но да могат да се изолират в случай на готвене.
- Холът и кухнята да имат гледка към градината.
- Към хола ще има по-късно закачена и зимна градина.
- Място за маса в хола в случай на събития.
- Котелното да е близо до баните и кухнята, за да не чакам топлата вода. (в плана до котелното/пералното се стига през склада, но не измислихме по-добро решение, което да не води до значително разширение на м2)

С 3D програмка съм си визуализирал варианта, който обмисляме.
Бих искал да знам дали виждате нещо, което може да се подобри или би имало конструктивен или друг проблем, който не сме преценили.

Предварително благодаря за коментарите!

Прикачен файл

etaj1.jpg Първи етаж.
(картинката е преработена от огледална версия)

Прикачен файл

Img_0209.jpg Първи етаж

Прикачен файл

Img_0212.jpg Хол-кухня

Прикачен файл

Img_0211.jpg Коридор

Прикачен файл

second-floor.jpg Втори етаж.
(картинката е преработена от огледална версия)
Последна промяна от an-100 на вт апр 04, 2017 4:49 pm, променено общо 1 път.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Една голяма забележка - планираш къща, все едно е в блок. Разчупи мисленето.
Скицирай си парцела, в него разположи максималните по закон външни граници на строежа и си пусни въображението. Като избистряш, ще свиваш. И повече бани и тоалетни. До кабинета, до гаража... Вкарай стълбата в интериора, не я забивай като нещо срамно в тъмното...

Три спални с една баня? Шегуваш се :wink:
Проектирането е най-сладката и най-отговорната работа, честита ти възможност, завиждам благородно ... късмет и успех!!!
Gadnyara - специалист
Сигурни ли сте, че можете да строите на 2м от северния съсед?
Дали не е за предпочитане да издърпате гаража на Изток, на самата улица, и да освободите малко площ в къщата за други цели?!
Нещо, което аз не бих допуснал в моя къща: нямате никакъв склад, освен пералното помещение.

Без прозорци на Юг в стаите. Така си ограничавате един огромен източник на топлина през зимата и на светлина през цялата година. По думите на "моя" архитект (вероятно и всички други), западните прозорци са почти толкова безсмислени и вредни, колкото северните. Като гледам моята къща, съм напълно съгласен с него и се радвам, че го послушах.
Вероятно имате причини (освен лошата ориентация на парцела) да направите така разположението им, но все пак, помислете.
По този проект вредата ще е огромна - нямате шанс да ползвате никаква слънчева топлина през зимата (повтарям), а в същото време, през лятото, след 16,00-17,00ч от Запад ще атакува страшна жега в хола и кухнята.
И ще се самопринудите да направите схлупен навес на верандата. :wink:
Gadnyara написа:
Сигурни ли сте, че можете да строите на 2м от северния съсед?
Дали не е за предпочитане да издърпате гаража на Изток, на самата улица, и да освободите малко площ в къщата за други цели?!
Нещо, което аз не бих допуснал в моя къща: нямате никакъв склад, освен пералното помещение.

Без прозорци на Юг в стаите. Така си ограничавате един огромен източник на топлина през зимата и на светлина през цялата година. По думите на "моя" архитект (вероятно и всички други), западните прозорци са почти толкова безсмислени и вредни, колкото северните. Като гледам моята къща, съм напълно съгласен с него и се радвам, че го послушах.
Вероятно имате причини (освен лошата ориентация на парцела) да направите така разположението им, но все пак, помислете.
По този проект вредата ще е огромна - нямате шанс да ползвате никаква слънчева топлина през зимата (повтарям), а в същото време, през лятото, след 16,00-17,00ч от Запад ще атакува страшна жега в хола и кухнята.
И ще се самопринудите да направите схлупен навес на верандата. :wink:
- Серверният съсед е на 5.5м от неговата ограда така че общо стават 7.5м и е в регулацията.
- Гаража не е по-близо до улицата, защото също има регулация сградата да започва на 6м от улицата, за да са на една линия къщите. А и така ако забравя гаража отворен няма да го изнесе някой.
- За склад ще ползвам помещението към котелното (рафтове на 2те стени), мястото под стълбището, шкафове в гаража, на втория етаж има също 8м2 и под покрива (за сега покрива го мисля с малък наклон, а не плосък.). Иска ми се да имах още място за склад на първия етаж, но нещо не виждам къде да го добавя без да разширявам горния етаж.
- Прозорци на юг - да, само на хола ще има 1, офиса е сянката на съседа и там не мога поради регулация, а и е в сянка и няма да има смисъл.
- Като се има предвид, че градината е на запад няма да мине без западни прозорци тъй стайте гледат натам. Ще слагам външни щори и добра изолация, а на долния етаж ще има и веранден покрив. Може да сложа и някое дърво за сянка (като ще чакам за нея 5 години :cool: )

Като цяло парцелът не е много добър за голяма къща, но такъв имаме.
Последна промяна от an-100 на вт апр 04, 2017 4:52 pm, променено общо 3 пъти.
Tsilkov - майстор
Горе долу добре изглежда. Нещата които ми правят лошо впечатление и си струва да помислиш:
- правиш голяма баня (изобщо баня) на долния етаж без да има реална нужда от нея. Ясно ми е че на думи можеш да сътвориш 50 спорадични начина за ползване, но банята е най-скъпия и най-трудния елемент за чистене в една къща. Замени я с една нормална тоалетна за етажа + душ дръжка за аварийни случеи. Ако едно нещо в къщата не го ползваш поне 50% от времето в годината значи се набутваш излишно.
- придай частта от коридора след стълбището към дневната. Сега дневния тракт с кухнята ти е сигурно едва 20% от цялата къща което е тъпо.
- не минавай от дневната в стълбището през коридор - вържи го и него към дневната.
P.S.Направи гаража на фуга за да не го изолираш.
Последна промяна от Tsilkov на вт апр 04, 2017 2:14 pm, променено общо 1 път.
n_a написа:
Една голяма забележка - планираш къща, все едно е в блок. Разчупи мисленето.
Скицирай си парцела, в него разположи максималните по закон външни граници на строежа и си пусни въображението. Като избистряш, ще свиваш. И повече бани и тоалетни. До кабинета, до гаража... Вкарай стълбата в интериора, не я забивай като нещо срамно в тъмното...

Три спални с една баня? Шегуваш се :wink:
Проектирането е най-сладката и най-отговорната работа, честита ти възможност, завиждам благородно ... късмет и успех!!!
Според границите на това място това се събира май, като сложа всичко което искам да има :) То за въображение не остава много място като искам: хол и кухня към градината и офис и гараж долу, оставва доразпределяне на останалите помещения, така че да се получи и компактен горен етаж, без излишни коридори. Регулациите са малко сложни и няма как да се заобиколят много.

- По-разчупените версии са за по-широки парцели и за по-голям бюджет вече, а аз искам и да не се чува горе много какво става на първия етаж. За стълбището смятам да има продълговат прозорец и не би трябвало да е тъмно.
- Баните за сега са 2, в момента живеем в подобна къща и ни стигат, но мога да помисля за тръби до още едно място.
Tsilkov написа:
Горе долу добре изглежда. Нещата които ми правят лошо впечатление и си струва да помислиш:
- правиш голяма баня (изобщо баня) на долния етаж без да има реална нужда от нея. Ясно ми е че на думи можеш да сътвориш 50 спорадични начина за ползване, но банята е най-скъпия и най-трудния елемент за чистене в една къща. Замени я с една нормална тоалетна за етажа + душ дръжка за аварийни случеи. Ако едно нещо в къщата не го ползваш поне 50% от времето в годината значи се набутваш излишно.
- придай частта от коридора след стълбището към дневната. Сега дневния тракт с кухнята ти е сигурно едва 20% от цялата къща което е тъпо.
- не минавай от дневната в стълбището през коридор - вържи го и него към дневната.
P.S.Направи гаража на фуга за да не го изолираш.
- Да, долната баня питах архитекта дали не може да я смали малко за сметка на кухнята. Сега имаме подобни бани и ги ползваме и двете.
- Ако вържа дневната със стълбището ще е шумно към спалните, ако се гледа телевизор или ако има гости. И на мен ми се виждат малко малки като % от къщата, но като цяло подобни размери ни устройват, като ефекта още идва и от гаража. А за сега поне не искам кухнята да е толкова обща с дневната, но ще пробвам и по-разширен вариант.
Последна промяна от an-100 на ср апр 05, 2017 9:09 am, променено общо 1 път.
imegogo - специалист
не съм сигурен дали е добра идея гаража да е в къщата
imegogo написа:
не съм сигурен дали е добра идея гаража да е в къщата
Той реално е почти извън, но няма място за отделяне, а и по-кратко разстояние не е зле.
Tsilkov - майстор
Как ще няма възможност за отделяне - две колони с две стъпки и е отделен. Оттам вече не е нужно да го изолираш/уплътняваш толкова и цената му пада главоломно. После в режийните не го отопляваш изобщо и не го чистиш чак толкова. Да не говорим че ако закъсаш с парите можеш да го построиш и в последствие.
an-100 написа:
- Да, долната баня питах архитекта дали не може да я смали малко за сметка на кухнята. Сега имаме подобни бани и ги ползваме и двете.
Не да я намали а да я махнеш и да стане тоалетна - квадратурата намаля поне двойно, пестиш душ с тръби за 500-1000 лева и ти отпадат 20 квадрата плочки на стената. Сега ползваш двете бани ама предполагам са ти на един етаж а не на два. Къде ще се моташ мокър с хавлия по стълбището особенно както сега си го вързал към антрето - демек ще е студено и мръсно.
an-100 написа:
- Ако вържа дневната със стълбището ще е шумно към спалните, ако се гледа телевизор или ако има гости.
Колко пък да е шумно - сигурно 4 часа годишно или 0,04% от живота на сградата. Кви са тия твоите гости дето ги каниш у вас и ти си лягаш да спиш а те бичат Планета цяла нощ :lol: Сега за да си вземеш книга или едни гащи от спалнята минаваш през 2 врати, по-студено и мръсно помещение.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11

Тема "Идеен план на къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: