• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 11
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
kolcho - специалист
djendov написа:
Другите глупости в мнението ти, не смятам да коментирам.
Не си го слагай на сърце, щом на теб така ти харесва - няма проблем!
kolcho - специалист
BLUEPUPIL написа:
После (напред в бъдещето) може да стане ясно ,че BLUE-то хортувал мъдро
Възхитителна скромност!
:prayer:
djendov - специалист
kolcho написа:
djendov написа:
Другите глупости в мнението ти, не смятам да коментирам.
Не си го слагай на сърце, щом на теб така ти харесва - няма проблем!
Е да де :) То затова не ги коментирам. То същото важи и за автора на темата. Всеки си изписва романа и той от където може, да почерпи...другите коментари игнорира и готово.
Hursa - майстор
BLUEPUPIL написа:
Отваряме наредбата за проектиране на сгради и съоръжения в земетръсни райони и там какво да видим! За сеизмичен коефициент под 0.15 съотношението между двата размера на напречното сечение на колоната е мах. 4. Демек при ширина на колоната 25см. мах. дължина е 100см. За сеизмичен коефициент над 0.15 (който най-вече ни касае) това съотношение е мах. 2.5. Или при ширина от 25см другият размер на колоната е ограничен и може да бъде мах. 62.5см, а реално ще се получи мах. 60см. Вторият аргумент, който е с още по-голяма тежест е ,че разликата между колона и шайба се дефинира от начина на армиране, които е различен за двата типа елементи. И накрая излиза, че представената от мен шайба с размери на напречното сечение 25х100см. няма как да бъде наречена друго, освен шайба, още повече че е армирана като шайба.
Не виждам аргумента – посочвате размерите на колони. След цитат за шайба (не държа на тези 150 см, така съм го срещал). Не твърдя, че конструкцията не може да се укрепи противоземетръсно с колони (според мен може – но аз съм лаик в темата). Със сравнението между конструкция укрепена с колони и с шайби - исках да покажа, че шайбата спестява материал – една шайба спестява много колони. Една шайба 200х25 е еквивалентна като материал (приблизително) на две колони 100х25, а като съпротивление на 8 в това направление (разбира се това 8 не е съвсем коректно защото колоните може да се разпределят поради бройката си по-добре). Спестява маса на сградата, което допълнително я облекчава срещу земетресения.
Разбира се в ниска сграда отношението площ към височина е в полза на площта. В ниска сграда колоните са с малка височина. Дори общата маса на сградата е много по-малка. До колкото разбирам в ниска сграда колоните вероятно са по-изгодния елемент – повече на брой, но разпределени равномерно по-площта на сградата. Но и в ниска сграда до колкото знам е допустимо противоземетръсните шайби да са „двоен” зид от плътни тухли „еденички” между колони и греда отгоре (дори зид с итонг е допустим, поне по-плътния).
radius написа:
Със сигурност не съм искал да спестя 2-3 кубика бетон, но така са ми я проектирали.
Та според мен „шайбите” пестят бетон, а не са разход.
Всъщност за споменатите две къщи, каква земетръсна устойчивост е гарантирана.
BLUEPUPIL написа:
Вторият аргумент, който е с още по-голяма тежест е ,че разликата между колона и шайба се дефинира от начина на армиране, които е различен за двата типа елементи. И накрая излиза, че представената от мен шайба с размери на напречното сечение 25х100см. няма как да бъде наречена друго, освен шайба, още повече че е армирана като шайба.
Не знам как точно се армира противоземетръсна шайба. До колкото знам, за всеки конкретен случай се изчислява армировката (както и за колоните). Но не съм и мислил, че се армира като колона, поне колоната долу-горе знам как се армира - затова въобще не си представям стоманобетонна стена от няколко метра армирана, като колона. (А може и да е зид – не армирана.) Но това, което сте написали са по-скоро аргументи срещу вас. След като противоземетръсната шайба е специално армирана за да даде устойчивост на сградата в направлението в което е ориентирана още по-трудно бихте я заменили с колони.
BLUEPUPIL - майстор
BLUE-то за пореден път натръшка душманите на строителната свобода и разкъса завинаги оковите носещи името противоземетръсни шайби. От тук нататък се радвайте на възможността да избирате дали да има или да няма шайби във вашата къща, защото системата- REINFORCED CONCRETE FRAME- WEAK BEAM STRONG COLUMN- се представя изкючително добре в сеизмични райони. =D> :lol:
Hursa - майстор
Мисля, че е рано да гърмим шампанското. Тази система съвместима ли е със зид? Как ще изградим стените.
BLUEPUPIL - майстор
Прикачен файл:
1.jpg
1.jpg (28.93 KиБ) Видяна 1885 пъти
Прикачен файл:
2.jpg
Прикачен файл:
3.jpg
3.jpg (14.52 KиБ) Видяна 1885 пъти
Прикачен файл:
4.png
4.png (34.28 KиБ) Видяна 1885 пъти
Прикачен файл:
5.jpg
5.jpg (86.66 KиБ) Видяна 1885 пъти
Tsilkov - майстор
Ако ти "чета" правилно последните картинки, колоните може да са и 25 см ширина, но просто да са по-дълги а не стандартните "солетки" 25х25 см? Аз виждам още един съществен плюс освен земетръса при този вариант - теглото е по-равномерно разпределено към основите, а не е "солетка, солетка, тукамк,....."
Hursa - майстор
Hursa написа:
Тази система съвместима ли е със зид? Как ще изградим стените.
Грешката е моя - зле съм с английския. Но това не са ли две системи?
REINFORCED CONCRETE FRAME и WEAK BEAM STRONG COLUMN
BLUEPUPIL написа:
Прикачен файл:
1.jpg
Прикачен файл:
2.jpg
Прикачен файл:
3.jpg
Прикачен файл:
4.png
Прикачен файл:
5.jpg
Това което е на 5та картинка, не мога да го видя на първите 4.
(Не държа, че съм прав. Но това, което е показано на първите 4 картинки ще реагира при земетръс различно от показаното на 5 картинка - според мен.)
BLUEPUPIL - майстор
Прикачен файл:
50-PERCENT.jpg
50-PERCENT.jpg (23.94 KиБ) Видяна 1831 пъти
Tsilkov написа:
Ако ти "чета" правилно последните картинки, колоните може да са и 25 см ширина, но просто да са по-дълги а не стандартните "солетки" 25х25 см?
Нашите противоземетръсни норми допускат мин. ширина на колоната да е 25см. При макс. съотношение между двата размера на напречното сечение 2.5 ,то се получава колона 25х60см. ,което би трябвало да е достатъчно за двуетажна къща. Американците обаче не допускат при тази с-ма колони с ширина под 12 инча, което си е 30см, като препоръчват ширината по възможност да не е по-малка от 16 инча-40см. Идеята която определя тези размери е да се ползват по мин. две бигли на тястата страна на колоната и мин. 4 пръта надлъжна армировка,(като на последната колона от чертежа) което става и на 25см. ама арм. е доста на гъсто и трудно ще се бетонира.
Tsilkov написа:
Аз виждам още един съществен плюс освен земетръса при този вариант - теглото е по-равномерно разпределено към основите, а не е "солетка, солетка, тукамк,....."
Да така е и се избягва комбинацията сравнително плитки основи плюс противоземетръсна шайба, коята не се представя(тя комбинацията) добре при земетръс.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 11

Тема "Идеен план на къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: