• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Mauer - напреднал
Здравейте,

Имам нужда от съвет. :-)
Строителя който построи къщата е сложил отходната тръба на 20см дълбочина и отгоре е залял бетон (понеже отгоре има парко място+ пътека до входа). Не знам дали бетона е отгоре, а от долу е пръс или тръбата е изцяло в бетона. Въпроса ми е да се притеснявам ли от замръзване при тази дълбочина и дали да предприема нещо. Единственото което се сещам е да сложа фибран за силно натоварване и отгоре пак да налеят плоча, за да изолирам тръбата. Това ще ми е доста скъп и непредвиден разход. Има ли някакво друго, по разумно решение ?
gnt69 - майстор
Mauer написа:
Здравейте,

Имам нужда от съвет. :-)
Строителя който построи къщата е сложил отходната тръба на 20см дълбочина и отгоре е залял бетон (понеже отгоре има парко място+ пътека до входа). Не знам дали бетона е отгоре, а от долу е пръс или тръбата е изцяло в бетона. Въпроса ми е да се притеснявам ли от замръзване при тази дълбочина и дали да предприема нещо. Единственото което се сещам е да сложа фибран за силно натоварване и отгоре пак да налеят плоча, за да изолирам тръбата. Това ще ми е доста скъп и непредвиден разход. Има ли някакво друго, по разумно решение ?
После тръбата къде отива в канализация в яма или в дере.
Kokar - специалист
gnt69 написа:
Mauer написа:
Здравейте,

Имам нужда от съвет. :-)
Строителя който построи къщата е сложил отходната тръба на 20см дълбочина и отгоре е залял бетон (понеже отгоре има парко място+ пътека до входа). Не знам дали бетона е отгоре, а от долу е пръс или тръбата е изцяло в бетона. Въпроса ми е да се притеснявам ли от замръзване при тази дълбочина и дали да предприема нещо. Единственото което се сещам е да сложа фибран за силно натоварване и отгоре пак да налеят плоча, за да изолирам тръбата. Това ще ми е доста скъп и непредвиден разход. Има ли някакво друго, по разумно решение ?
После тръбата къде отива в канализация в яма или в дере.
Защото "топлия" въздух стои горе и пази от замръзване... :supz:
Ако е канализация или яма е добре.
Извинявай колега за допълнението :)

20 см е много малко и никой не може да гарантира дали "топлите" пари ще компенсират замръза на такава дълбочина.
Все пак зависи за -5 или -25° се застраховаме.
torbalan - Дървен философ
Ако има наклон - не би трябвало да замръзне...
.
preslav - майстор
Не се притеснявай от замръзване! Хубаво би било да кажеш какъв е диаметъра на тръбата, но предполагам не е половин цол.
VLADO66 - майстор
Тази зима видях с очите си как замръзва вертикален щранг PPR 160мм. на външни условия при ползване над него на мивка и тоалетна.Беше се удървил яко.Така че 20 см. бетон нищо не спасяват.
preslav - майстор
VLADO66 написа:
Тази зима видях с очите си как замръзва вертикален щранг PPR 160мм. на външни условия при ползване над него на мивка и тоалетна.Беше се удървил яко.Така че 20 см. бетон нищо не спасяват.
Искаш ли да се коригираш за тези 160 мм. че за една мивка и една тоалетна ми се виждат множко?
Mauer - напреднал
Тръбата е Ф110. Чакаме канализация (уж) и засега е в нищото. Горе долу дължината на тръбата е 5,6 метра в къщата и 5,6 метра извън нея.
Всъщност си мисля, че водата би се отичала заради наклона, но по-твърдите неща биха се придвижвали по-трудно и вероятно ще стоят известно време в тръбата преди да идат в канализацията.
Някой знае ли 2см или 5см фибран на колко см почва се равняват ? Имам предвид почвата като изолационен материал.
VLADO66 - майстор
preslav написа:
VLADO66 написа:
Тази зима видях с очите си как замръзва вертикален щранг PPR 160мм. на външни условия при ползване над него на мивка и тоалетна.Беше се удървил яко.Така че 20 см. бетон нищо не спасяват.
Искаш ли да се коригираш за тези 160 мм. че за една мивка и една тоалетна ми се виждат множко?
Не се коригирам, защото беше пусната само една тоалетна от цял етаж, за да обслужва работници на смени.А към пусналия темата-по-добре помисли за нагревател, който да пуснеш ако се яви проблем.
preslav - майстор
VLADO66 написа:
preslav написа:
VLADO66 написа:
Тази зима видях с очите си как замръзва вертикален щранг PPR 160мм. на външни условия при ползване над него на мивка и тоалетна.Беше се удървил яко.Така че 20 см. бетон нищо не спасяват.
Искаш ли да се коригираш за тези 160 мм. че за една мивка и една тоалетна ми се виждат множко?
Не се коригирам, защото беше пусната само една тоалетна от цял етаж, за да обслужва работници на смени.
ОК.
Сега ако искаш направи един експеримент - аз просто нямам фризер иначе бих го направил и аз. Сложи две шишенца от минерална вода легнали във фризера, едното пълно до горе, а другото на 1/3 - и в двете водата ще замръзне, но полупълното няма да е "одървено" и ще може да му се добави още и още вода. Искам да кажа, че ако канализационната тръба е с правилни наклони водата ще преминава в нея и няма да я пълни на 100% че да се създадат условия за "одървяне". Разбира се е можело още при полагането на тръбата тя да бъде изолирана, но и така няма да замръзне защото през нея ще минават води от мивки, перални, съдомиялни, а когато се подсъедини към канализацията условията за змръзване съвсем ще изчезнат.
  • 1
  • 2

Тема "Плитки отходни води" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: