Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
sevar - специалист
Здравейте!

Преди доста години, когато и форумът(пък и аз) бяхме млади, тук намерих страхотни идеи, помощ и акъл, точно когато най-много имах нужда от тях. Беше време когато за първи път се сдобих със собствено жилище и благодарение на форума научих много нови неща, дойдоха много нови идеи. Въобще, беше радост, забавление, пот, прах... абе с две думи - голям кеф :)

Но когато човек поулегне, почва да си мечтае за нещо тихо и спокойно, на село, далече от големия град... та и ние така! Не знам от къде ни дойде на акъла, къща да си строим. Парцел си имаме, близко до града, акъл явно си нямаме, но пък желание не липсва. Та така...

Решили сме нещо дето да става и за лятна къща, пък и за целогодишно живеене(не че това е основното, но е хубаво все пак да го имаме в предвид), да е достъчно удобно като пространство, на един етаж, около 120 кв.м. В момента сме на етап проектиране, затова всеки друг поглед отстрани е добре дошъл. Понякога човек като се хване за нещо което му е влязло дълбоко в главата, много лесно пропуска и не вижда очевидни неща. Затова и вашите мнения са ми ценни и важни. Не обещавам че ще ги взема в предвид, но знае ли човек ...?! :lol:

Прилагам ситуацията към момента.
Прикачен файл:
geodezia.png
Парцел и разположението на къщата с разпределенията в него.
Прикачен файл:
D-1.png
Прикачен файл:
D-2.png
Прикачен файл:
D-3.png
Прикачен файл:
D-4.png
Малко фасади.
m_markovski - специалист
Браво, приятна къщурка се оформя.

Ето и моите коментари. Имам чувството, че си с прекалено много коридори и сервизни помещения спрямо жилищната площ - над 30квм, затова

1. Обединяваш спалня-3 с тоалетната и прилежащия коридор, т.е увеличаваш си активната жилищна площ
2. Изместваш вратата на котелното навън, за да не внасяш дърва, чували с пелети и всякаква мръсотия в къщата. И без това не виждам как ще вземеш завоя от входната врата към котелното с два чувала под мишница

Оптимизираш пространството на килера и съществуващата баня, включително 60см чупка до входната врата. Тази чупка защо е необходима? Там само ще има влага и прахоляци.

3. Килерът го повишаваш в баня/тоалетна (имаш и прозорец за проветряване), можеш да го свържеш с уголемената спалня, а можеш да го стесниш леко, ако я няма чупката. Може и да го преградиш напречно, така че до входната врата да имаш ниша за връхни дрехи и обувки (на мястото на вратата на килера)
4. Банята от 6квм я прекрояваш, за да получиш килер и баня


Проблемите, които виждам в горните идеи са, че не получаваш истински зимник, т.е студено място за кисело зеле и съхнене на луканки.
Освен това не ми харесва, че котелното е вътре в обема на къщата. С ивични основи ли ще си и колко ще са дълбоки? Не можеш ли да направиш килер и котелно под земята с някакво външно стълбище, нещо като на колегата viewtopic.php?f=47&t=49475&start=220. Имаше и друга тема тук някъде за нова къща с подобно решение.
sevar - специалист
Благодаря за идеите. Някои от тях съм ги премислял, някои въобще не са ми хрумвали :)
Имам чувството, че си с прекалено много коридори и сервизни помещения спрямо жилищната площ - над 30квм
Както и да го въртя, ако плановете са за такова пространство на един етаж, коридорите са неизбежни. Единственният вариант за бягство е преходен хол(всекидневна), но лично за мен той е по-неподходящ, предпочитам коридорите.
Обединяваш спалня-3 с тоалетната и прилежащия коридор, т.е увеличаваш си активната жилищна площ
Може и да се стигне до тази опция, но при плановете за разрешителното за строеж трябва да фигурира, защото за 3 спални, една баня няма да мине в общината(според проектантите). Така да се каже, това е висяща опция. Макар че, в момента живея в жилище с баня и тоалетна и отделна тоалетна и ми е доста удобно, може би заради това не ме притеснява толкова, даже напротив.
Изместваш вратата на котелното навън, за да не внасяш дърва, чували с пелети и всякаква мръсотия в къщата. И без това не виждам как ще вземеш завоя от входната врата към котелното с два чувала под мишница
Това не ми беше хрумвало. Само ме притеснява, че зимата за да вляза в котелното, трябва да изляза на студа. Е, запазването на вътрешната врата би решило проблема.
Оптимизираш пространството на килера и съществуващата баня, включително 60см чупка до входната врата. Тази чупка защо е необходима? Там само ще има влага и прахоляци.
Тази чупка е да пази пространството пред входната врата от дъжда, снега и навяванията през зимата.
Проблемите, които виждам в горните идеи са, че не получаваш истински зимник, т.е студено място за кисело зеле и съхнене на луканки.
Идеята, килера да е до външната стена, заедно с прозорец е точно тази, да е максимално близо до истински зимник. Основите са ивични, на 140 см и не се предвижда вкопано мазе и затова котелното и килера са в обема на къщата. Не ми се влиза във филма: "Така или иначе ще копаеш, защо не си направиш и едно мазе?" За сега устисквам, този и другият, "Така или иначе ще имаш втора плоча, зако не вдигнеш още 60 см за още един етаж?". Ще видим как ще се развият нещата.

Благодаря още веднъж за идеите :)
Jacomo - специалист
Като цяло ми харесва, 2 препоръки:
1. Входната врата застъпва тази за котелното. Ще създава много неудобства при зареждане на котелното.
2. Спалня 1 се предполага, че ще е основната. Смени местата на гардеробите, за да може да си ползваш гардероба на отворена врата.
torbalan - Дървен философ
Не видях дрешник :)
sevar - специалист
Jacomo написа:
1. Входната врата застъпва тази за котелното. Ще създава много неудобства при зареждане на котелното.
2. Спалня 1 се предполага, че ще е основната. Смени местата на гардеробите, за да може да си ползваш гардероба на отворена врата.
Хммм, не бях се замислял... има логика.
sevar - специалист
torbalan написа:
Не видях дрешник :)
Няма дрешник. Мисля си че гардеробите са достатъчни, все пак идеята е по-скоро за лятна къща от колкото за постоянно живеене. А за съхранение на разни неща, на тавана се получава доста удобно и голямо пространство. Макар че винаги, и аз и семейството ми, сме се стремяли да не се зариваме в непотребни вещи.
kartechar - специалист
Въпреки, че и апартаментът ми, и къщата ми са изпълнени по този начин, аз лично не одобрявам обединяването на дневната и кухненския бокс в общо помещение. Това от личен опит.
Jacomo - специалист
kartechar написа:
Въпреки, че и апартаментът ми, и къщата ми са изпълнени по този начин, аз лично не одобрявам обединяването на дневната и кухненския бокс в общо помещение. Това от личен опит.
Обясни причините, за да може всеки да си прецени за себе си.
1115 - специалист
Нещо малки ми се виждат отстоянията от съседни имоти?
Имате ли вече виза за проектиране или това е само началото на идеята?

Тема "Проектиране и строеж на къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: