Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
todo1 - напреднал
Здравейте,
имам възможност да купя половината от един парцел, около 310 м3 целият е 620 м3.
Как да разбера каква къща мога да си построя на тази площ ( 310 м3 ) ?
Какви документи да поискам от продавача, за да разбера колко е КИНТ ( май така се казваше )?
Съседният парцел е на тъщата...

Благодаря ви предварително!
MamaMy - майстор
todo1 написа:
Как да разбера каква къща мога да си построя на тази площ ( 310 м3 ) ?
Taзи кубатура е много малко за къща. Става за тоалетна или килер. :)
theagent - специалист
Общо взето, площта се мери в квадратни (м2), а не в кубични метри (м3). :)

Върху скица на имота можеш да си нанесеш отстоянията навътре от границите му - по 3 м отстрани, 5 м откъм дъното и (ориентировъчно) едни 3 м. откъм улицата - и да видиш какво ти остава като място, на което може да се строи. От доста съществено значение ще е и формата на парцела. В една тясна "лента" или граници с по-кофти чупки трудно ще напъхаш къща.

Лично на мен 310 кв.м. ми се вижда възмалко, за да стане нещо свястно, ама си зависи ти какво искаш. Зависи също и от това, къде се намира имотът. Че то има и изисквания за минимална площ и минимална дължина на лицето към улицата.
todo1 - напреднал
На две бири квадратите станаха кубици. :)
Затова съм споменал, че съседният парцел е наш - къщата ще е върху част от съседният парцел и тази половинка, която се каня да купя...
Половинката е доста права - 15x20 метра правоъгълник.
20-те метра , едната страна е към улицата.
Кое е дъното?
toolegittoquit - майстор
Можеш да строиш със съответното отстояние от ограда/граница на парцела. Не помня дали беше 2 или 3 метра от оградата.
Keresteliev - специалист
toolegittoquit написа:
Можеш да строиш със съответното отстояние от ограда/граница на парцела. Не помня дали беше 2 или 3 метра от оградата.
Това е една много ценна информация!!!

:shock:
theagent - специалист
todo1 написа:
... Затова съм споменал, че съседният парцел е наш - къщата ще е върху част от съседният парцел и тази половинка, която се каня да купя...
Половинката е доста права - 15x20 метра правоъгълник.
20-те метра , едната страна е към улицата.
Кое е дъното?
Дъното е обратното на лицето. :)

А това, че искаш да строиш една къща върху два имота май доста променя нещата. Най-добре се консултирай със специалист, че такава ситуация ми звучи малко кошмарно от гледна точка на собствеността.
Antonii - майстор
Щом имате лице към улицата над 15м, то може да се стои къща.
Другото ограничение са отстоянията от съседите, като ако строите на границата на парцела си трябва нотариално съгласие от съседа - дори да е тъщата.
Tsilkov - майстор
На 310 м2 ще трябва да строите на "калкан". Отстоянията от странична регулация са 3 метра, от дъно 5 метра а през улица 0,3 или 5 метра (по усмотрение на общината).
theagent - специалист
Tsilkov написа:
На 310 м2 ще трябва да строите на "калкан". ...
Човекът иска да строи върху два парцела.
todo1 написа:
... къщата ще е върху част от съседният парцел и тази половинка, която се каня да купя...
...

Тема "Как да разбера какво мога да построя на даден парцел?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: