• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Alfa_D - специалист
Направо се вкарах в един филм "Селска къща" и поради ограничени финансите се налага повечето неща да ги правя сам.

Работата ще е само през летните месеци, 10-15 дни отпуск и с продължителни прекъсвания.
Първо искам да направя един навес върху "П" образен каменен зид (камък и кал) с размери 3-8-3 метра, височина около 180 см и дебелина около 50 см, като мисля да излея отгоре бетонов пояс с дебелина около 10-15 см.

Понеже ще се работи хаотично ...
Въпросът ми е как се захваща кофража за зида и как се захващат дървените греди към този пояс?
На една 25 кг торба цимент, колко бяла мозайка се слага, за да стане прилично на външен вид? Ще изливам една кашпа.

За тази година май това ще бъде - навес, кашпа и една скамейка. С тоалетната се очертава голям провал :-D
radius - майстор
Alfa_D написа:
Работата ще е само през летните месеци, 10-15 дни отпуск и с продължителни прекъсвания.
С времето което ще отделяш, жанра на филма ще е хорър. Докато завършиш нещо, друго ще има нужда от спешен ремонт...
Alfa_D - специалист
[quote="radius"... жанра на филма ще е хорър.[/quote]

Хорър и то от най-страшните. :-))

Днес гледах публичния регистър на влезлите в сила заповеди за премахване на незаконни строежи - навеси, огради, пристройки, външни тоалетни ...
Вероятно някои ги правят незаконно, но винаги ще има някакво притеснение и някаква горчивина, които ще ти тровят удоволствието
http://www.dnsk.mrrb.government.bg/UI/R ... ction.aspx
Stefan2000 - специалист
Alfa_D написа:


Работата ще е само през летните месеци, 10-15 дни отпуск и с продължителни прекъсвания.
Първо искам да направя един навес върху "П" образен каменен зид (камък и кал) с размери 3-8-3 метра, височина около 180 см и дебелина около 50 см, като мисля да излея отгоре бетонов пояс с дебелина около 10-15 см.
Понеже ще се работи хаотично ...
Въпросът ми е как се захваща кофража за зида и как се захващат дървените греди към този пояс?
Здрасти,
Можеш да видиш как съм го направил в началото на моята тема. Има снимков материал.
Не че сигурно е най-правилното решение, но е вариант.
Другата част от отговора ми, го написах в темата за каменните зидове, за да е систематизирана информацията.
viewtopic.php?f=21&t=35896&start=300
И все пак бих ти препоръчал да си съставиш някакъв план за действие.
А 15 дни в годината и работа от време на време, ще са крайно недостатъчни за начинанието с което се зхващаш.
Ако имаш много помощници, може и да потръгне, но задължително план, за да ги командиш :)
Alfa_D - специалист
Stefan2000 написа:
Другата част от отговора ми, го написах в темата за каменните зидове, за да е систематизирана информацията.
Благодаря, чета всякакви статии за каменните зидове, станах виден теоретик, без да съм пипал камъни дори :-)
Изображение

Мисля да направя един малък ръчен кран - П или Г образен.
Stefan2000 - специалист
Да, това са правилните картинки.
Но на практика, такова съвпадение на формите е много трудно, освен ако не дялаш всеки камък. На което пък, краят съвсем няма да му се вижда. Аз поне си позволявам, с диамантината да резна някое стърчащо ръбче.
Но ако се ползва циментова спойка за зида, спокойно може да се зида и по неправилния начин, който съм снимал. Това са ми го казали майстори, които гледах и питах, и които взимаха едни хубави пари на квадратен метър ограда. Но това наистина е тежък труд, и малко хора го работят. Дай им сега бутобетон.
Трябва поне да подбереш най-добрите и широки 60см камъни за двете чела на зида. За да се слагат през няколко реда да закопчават по-тесните камъни.
За ъглите също ще трябва нещо по-добро, и малко арматура.
Въобще, за да ти спори работата, отдели и време за сортиране.
За кран, и аз съм го мслил. Но тудна работа. Ако е Г, трябва добра противотежест. Ако е П, трябва пък да му осигуриш гладка повърхност по която да се мести, ако не е нещо като телфер на горна релса. Да овързваш камъка, после при полагането да е свободен каиша за да може да се извади. Не знам какво да те посъветвам!? Трябват си повече ръце.
Alfa_D - специалист
Да се оплача от филма :-)
Едно време са зидали камъните с кал и са мазали обилно. Аз използвах разтвор от цимент и пясък (1:3) и след като израходвах 3 торби по 25 кг за два реда по 2 метра, разбрах, че нещо не е наред – дори не ми стигна да запълня добре пролуките между камъните – в общи линии, получи се нещо много грозно.
После реших, че вероятно трябва да се зида с хоросан – пясък + вар, но в интернет рецептите са твърде различни – с цимент, без цимент, вар + пясък в съотношение 1 към 3 или 5 и т.н.
Зидът трябва да бъде широк минимум 50-60 см – и това го разбрах по трудния начин : -)
Та на въпроса – с какво в крайна сметка се зидат камъните, може ли с хоросан и как се прави "истински" хоросан?
И ако на някой му се отговаря - за една колона 20х20 см, висока 2.5 м, с каква основа да направя и на каква дълбочина?
Плоча с размери 1х1 м и дебелина около 10 см (за една шахта) - излях я в кофраж и се пречупи, като я вдигнахме да я наместим. Има и арматура през 20 см. Как се прави, по дяволите - цимент+пясък+чакъл 1:3:5 или някаква друга смес?

Снимка http://prikachi.com/images.php?images/17/9186017U.jpg

Изображение
djendov - специалист
На торбата с цимент има рецепта. При мен беше торба 25 кг цимент, към 2 кофи по 10л пясък, към 60кг чакъл(една добре напълнена количка).
Това доста се различава от твоята рецепта.
Освен това, сместа зрее 28 дни. Ако си вдигнал плочата на 3тия ден, нищо чудно, че се е сцепила.
preslav - майстор
Според мен щом имаш камък, лей буто-бетон - просто и икономично.
Alfa_D - специалист
preslav написа:
Според мен щом имаш камък, лей буто-бетон - просто и икономично.
Не знам защо не се вижда снимката на творението ми...
Трябва да направя стена с размери около 2 х2.6 м, която да е максимално близка като външен вид до другите стени.
То аз май точно буто-бетон съм правил, макар и да не съм знаел, че се нарича така - сложил съм около 20 -25 камъка и обилно с цимент и пясък межу тях.
Ако карам така, 20 торби цимент и един самосвал с пясък няма да ми стигнат за тази мижава стена.

Явно нещо пропускам и бъркам много сериозно - ако зидах ограда и да паднат камъните, не е толкова страшно, но това е стена на стая и ако падне - става лошо :-)
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Филм "Селска къща"" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: