• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
miroki - майстор
Къща с ремонт, ако няма един самосвал пясък, значи, ремонта още не е почнал.
Аз вече не помня колко камиона се изсипаха пред моята за тези години които я имаме.
За една пиклива плоча (циментиране на един под при животните) 2 квадрата ми предстои следващия.
Мащабите са други, всичко се купува по много.
preslav - майстор
Alfa_D написа:
То аз май точно буто-бетон съм правил, макар и да не съм знаел, че се нарича така - сложил съм около 20 -25 камъка и обилно с цимент и пясък межу тях.
Ако карам така, 20 торби цимент и един самосвал с пясък няма да ми стигнат за тази мижава стена.
Бутобетонът е бетон с добавени наличните камъни. Ако сам си бъркаш бетона във форума има теми за пропорциите цимент, пясък, чакъл и вода. Чакълът може да е по-ситен. Ще ти трябва и кофраж, като не е задължително цялата стена да се излее на един път, можеш да лееш на пояси. Ако си мераклия стената да прилича на другите, след декофрирането можеш да зачистиш бетона от външната (видима) страна докато се видят камъните.
Не съм сигурен, нека кажат спецовете, но в твоя случай можеш да ползваш малко по-рядък бетон, това не е плоча, че да се напука. И така, пласт бетон, ред камъни, пласт бетон (колкото камъните да се покрият), ред камъни и така до заветната височина. Сметни си колко кубика е цялата стена, не вярвам нужния бетон да е повече от 1/3, дори 1/4, останалото ще са камъните.
Alfa_D - специалист
Трябва да си луд за да правиш ремонт на къща без да разбираш, но това е положението :-)

Покривът е с четири ската, площ в основата 40 кв. м., обща площ около 68-72 кв. м.
Мисля да сваля старите турски керемиди, да подменя някои стари греди, да ги импрегнирам с нещо, да накова дъски, върху дъските да поставя някакъв материал, който не знам какъв трябва да бъде, после да направя някаква хидроизолация, за която си нямам идея каква да бъде и как се прави, и после да прикрия всичко това, като върна старите керемиди по местата им.
Къщата е с П-образен каменен зид за стени, предна и вътрешни стени от кирпич. Височина на таваните - 1.90 м. Височина на покрива по билото - около 3 м.

Имам и 15 дни отпуск за работа.

Моля, давайте съвети, от къде да започна и как се прави, защото в радиус на 30 км около селцето има само пенсионери и трябва всичко да правя сам :-D
kubio - помощник
Alfa_D написа:
Трябва да си луд за да правиш ремонт на къща без да разбираш, но това е положението :-)

Покривът е с четири ската, площ в основата 40 кв. м., обща площ около 68-72 кв. м.
Мисля да сваля старите турски керемиди, да подменя някои стари греди, да ги импрегнирам с нещо, да накова дъски, върху дъските да поставя някакъв материал, който не знам какъв трябва да бъде, после да направя някаква хидроизолация, за която си нямам идея каква да бъде и как се прави, и после да прикрия всичко това, като върна старите керемиди по местата им.
Къщата е с П-образен каменен зид за стени, предна и вътрешни стени от кирпич. Височина на таваните - 1.90 м. Височина на покрива по билото - около 3 м.

Имам и 15 дни отпуск за работа.

Моля, давайте съвети, от къде да започна и как се прави, защото в радиус на 30 км около селцето има само пенсионери и трябва всичко да правя сам :-D
И аз съм на подобно дередже... но, поне си мисля, че маалко разбирам... :)

Та, откъде да започнеш... принципа е от вън - навътре и от долу - нагоре...
ако питаш за покрива конкретно, моят съвет е: помисли си дали не искаш дву-скатен първо - по-лесен; по-евтин; печелиш място. За наковаването, с ОСБ-3 15 мм няма ли да е по-евтино от дъски? Върху това се полага паро-пропусклива мембрана и върху нея - летви и керемидите. А, между ребрата - вата; под ребрата пък се кове паро-непропусклива мембрана (сребристо фолио).
Ще следя темата, Успех :)
nilro - специалист
Можете да разгледате за предимствата на системите за под керемиди-по-точно РУФОЛИН ®.
Аз скоро пренаредих за 5 дни 100 кв.с Изолин и съм доволен от крайният резултат и лекотата на изпълнение.
Alfa_D - специалист
И аз съм на подобно дередже... но, поне си мисля, че маалко разбирам... :)

Та, откъде да започнеш... принципа е от вън - навътре и от долу - нагоре...
ако питаш за покрива конкретно, моят съвет е: помисли си дали не искаш дву-скатен първо - по-лесен; по-евтин; печелиш място. За наковаването, с ОСБ-3 15 мм няма ли да е по-евтино от дъски? Върху това се полага паро-пропусклива мембрана и върху нея - летви и керемидите. А, между ребрата - вата; под ребрата пък се кове паро-непропусклива мембрана (сребристо фолио).
Ще следя темата, Успех :)[/quote]

Благодаря, типично по български се радвам се, че и друг го е закъсал почти като мен :-D

Къщата е много стара и не искам да променям дизайна, защото няма да се живее в нея.
Видях, че ОСВ са някакви плоскости, проблемът е, че няма голямо предлаганена строителни материали наблизо, а кое е по-евтино ще проверя.
Керемидите са стари турски и не знам как се поставят и закрепват, сега са върху нещо като слама и кал.
Върху дъските (или тези ОСВ плоскости) трябва да сложа някаква хидроизолация, керемидите ще са само за красота :) .
За закрепването на гредите към каменния зид, който е зидан с кал, изобщо си няма идея как да го направя.
И да попитам - на кое се казва "попове" - на вертикалните греди ли? Има 4 такива, които държат покрива.
Alfa_D - специалист
nilro написа:
Можете да разгледате за предимствата на системите за под керемиди-по-точно РУФОЛИН ®.
Аз скоро пренаредих за 5 дни 100 кв.с Изолин и съм доволен от крайният резултат и лекотата на изпълнение.
Благодаря, всякакви съвети са добре дошл.
Видях как изглежда, нещо вълнообразно е, дори имаше наредени керемиди, подобни на турските.
Има снимки как се нареждат керемидите върху ондулин - само като си помисля, че бях решил да ги редя чрез подпъхване от билото към стрехите, за да не се налага да стъпвам върху тях и да ги чупя.

Ето, има полза от този форум! :-D
juvesan - специалист
Честно казано , лошо ти се пише. :drinkers: ПО въпроса -вече и аз мога нещичко да кажа, след ремонта на къщата от 1932, но засега бих искал само да вметна следното: Сигурен ли си , че с турските керемиди ще получиш задоволителен резултат? Защото моите , отначало ги сваляхме внимателно, за да ги ползвам....обаче с ужас установих, че те са някакви "дърти мекици" със пукнатини, отчупени ръбове и най-вече, че доста от тях, при чукване не "звънтяха" на глинен елемент. а "плякаха" като ...хм, как ли да го опиша и ако ги натиснеш леко се разпадаха.... затова и всичките си отидоха където трябва: пръст при пръстта, пепел при пепелта... освен това. базирайки се на науката от 1967 година ( имам практическо ръководство издадено тогава, покривите, направени с такива керемиди както трябва са невероятно тежки.....) Няма по никакъв начин :-D да засегна съвременната система за оценяване на качеството на керемиди по цикли замръзване - нагряване ( служебно ми се наложи да работя по такъв стенд) и казвам...труда е много - пак си помисли... :weedman:

Прикачен файл

IMG_20180119_144815.jpg
Alfa_D - специалист
juvesan написа:
Честно казано , лошо ти се пише. :drinkers:
Яко съм го закъсал с тази къща - може да е съборетина, но не искам да я разрушавам. По семейни легенди къщата е над 200 години.
Няма да се живее в нея, идеята е да се реставрира, като всички нови материали, които евентуално ще се използват, да бъдат маскирани и прикрити със старинни.
Турските керемиди са поставени по начина описан в снимката, която си прикачил - въхру слама и глина. Мисля да ги поставя върху другата изолация на покрива (която още не знам как ще направя), така че те само ще тежат и ще са за фасон.

Вярно е, че от стара баба няма как да стане нова мома, колкото и да ни е голям меракът, но всеки който е правил опит да запази някаква старина, знае за какво говоря.
Планът е следния:
- събарям таваните, които са направени от летви, глина и слама и отварям достъп до покрива отдолу, като през цялото време нося каска и се моля да не падне покрива;
- свалям всички керемиди по периферията на покрива и правя бетонни ивици по широчината на стените. Как ще се хване бетонът за калните камъни изобщо не ми е ясно. Моля се стените да не паднат;
- свалям единия скат, оглеждам гредите, подменям изгнилите, слагам дъски, пдч или руфолин. Моля се да не падна от покрива.

Абе луда работа :-D
juvesan - специалист
Mалко ми е неясно как смяташ частично да свалиш керемидите по края и без да разглобяваш покрива ( защото пишеш че после ще сменяш дървения) да успееш да направиш пояс отгоре ( който има смисъл само, ако обхване добре стените и подобрява земетръсната устойчивост) и въобще... може и аз да не те разбирам де, ама някак си планЪт изглежда твърде "неординиран" и въобще...какво пък дерзай, а може и снимки да качиш, ако ти е до снимане.... :rock:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Филм "Селска къща"" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: