• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
шоп - майстор
вт фев 05, 2019 7:26 pmkr1100 написа:

Но би ли обяснил причината да е там бунара ?
В шопския край това е масова практика. Вода има много, пасък и баластра е грунта. Много къщи още при строежа в мазето се прави сондаж или се набива тръба. Много е удобно за хидрофори и поливане, защото не се демонтира есен помпата с цел да не замръзне.
BLUEPUPIL-2 - специалист
Такова изпълнение със сонда в мазето съм виждал и в нова къща!
kr1100 - майстор
ср фев 06, 2019 4:58 pmBLUEPUPIL-2 написа:
Такова изпълнение със сонда в мазето съм виждал и в нова къща!
Това изпълнение с тънка тръба е мизерно изпълнение. Като ти се затрупа потапящата помпа и започват въпросите.
Под кладенец / бунар аз разбирам диаметър поне 90 см - 1м
Копал съм до 8,7м дълбочина и знам какво е малкия отвор като погледнеш нагоре.
BLUEPUPIL-2 - специалист
Горните постове визираха софийското поле, където нивото на водата е не повече от 4м и става с обикновена помпа. За диаметъра съм съгласен, по-големият дава по-големи възможности.
Alfa_D - специалист
Егати филма, изобщо се чудя защо започнах да го гледам :-D
Както и да е, покривът е готов, стените са укрепени, вече съм почти вътре в къщата.
В стаите подът е от пръст, стените са криви, измазани с кал и вар, но така ще останат - всичко става безсмисленно, ако променя дори и малко автентичния вид на къщата (понеже получих съвети да слагам ламинат и гипсокартон, което ще превърне цялата работа в един голям кич).

Искам са обкова периферията на стаите с летви (както е било), но подът е крив и незнам как да нивелирам и да очертая хоризонталните линии на тавана. Знам, че има лазерни нивелири, но трябва да има и друг метод.
Таваните са високи около 185 см (няма да ги вдигам и няма да копая пода :-).
Въпросът ми е - как да ги очертая и нивелирам тези линии?
шоп - майстор
С воден нивелир, демек маркуч с вода.
Alfa_D - специалист
вт авг 06, 2019 12:41 pmшоп написа:
С воден нивелир, демек маркуч с вода.
Да, благодаря!
Тъкмо щях да питам как се работи с този нивелир, но намерих описание в интернет.
На снимките гледам, че е с някакви прозрачни накрайници с маркировки, а цената е 107.75 лв, но мога да спестя 5.39 лв и да го купя 102,36 лв. Мислих, че ония с доматите от 5 лв за 1 кг се майтапят, но явно и тия с маркучите не си поплюват :-) .

Мога ли сам да си направя по някакъв начин, понеже имам прозрачен маркуч около 5 метра?
Последна промяна от Alfa_D на вт авг 06, 2019 1:46 pm, променено общо 1 път.
naster - майстор
Може и с лазерен - не вярвам да навреди на автентичния облик на къщата. :lol:
Шегата настрана, и водният нивелир си има тънкости, когато се пренася от една точка до друга... Ако имате лазерен от кого да вземете, ще е в пъти по-лесно. Аз си купих и често му намирам приложение за улесняване на живота. А и срещу 160-170 лв можете да си вземете по-базов такъв...

Иначе адмирации за упоритостта и визията за къщата. В семейството на жена ми имат такава къща и е голяма мъка поддръжката!!!
Svetoslavoff1 - майстор
вт авг 06, 2019 1:42 pmAlfa_D написа:
вт авг 06, 2019 12:41 pmшоп написа:
С воден нивелир, демек маркуч с вода.
Да, благодаря!
Тъкмо щях да питам как се работи с този нивелир, но намерих описание в интернет.
На снимките гледам, че е с някакви прозрачни накрайници с маркировки, а цената е 107.75 лв, но мога да спестя 5.39 лв и да го купя 102,36 лв. Мислих, че ония с доматите от 5 лв за 1 кг се майтапят, но явно и тия с маркучите не си поплюват :-) .

Мога ли сам да си направя по някакъв начин, понеже имам прозрачен маркуч около 5 метра?
Разбира се, че можеш, стига да искаш. Ако разстоянието за нивелиране е около тези 5м, не ти трябва нищо, освен фунийка за наливане на вода в единия край. Две колчета в двата края с прибл еднаква височина, закрепваш маркуча, наливаш, чакаш малко да се успокои и от нивата си снемаш репери. Това за гола поляна, за вътре импровизираш със закрепването. И да няма мехурчета. Физика от началните класове :)
Колчем се наканя да си купувам лазарен и скъперническото ми "аз" пошъпва - и колко често ще го ползваш, я си опъни водния :)))
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Филм "Селска къща"" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: