• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Alfa_D - специалист
juvesan написа:
Mалко ми е неясно как смяташ частично да свалиш керемидите по края и без да разглобяваш покрива ( защото пишеш че после ще сменяш дървения) да успееш да направиш пояс отгоре ( който има смисъл само, ако обхване добре стените и подобрява земетръсната устойчивост) и въобще... може и аз да не те разбирам де, ама някак си планЪт изглежда твърде "неординиран" и въобще...какво пък дерзай, а може и снимки да качиш, ако ти е до снимане.... :rock:
Мисля да сваля 4-5 реда керемиди по края на покрива (около 50-60 см), като другите керемиди си остават. Така ще открия само каменния зид, за да видя в какво състояние е. Понеже само три стени са с камък, а фасадната (предната) е с кирпич, това, което ще излея, не е точно пояс, а по-скоро ленти от бетон, които обхващат като буквата П трите стени.
Изображение
http://prikachi.com/images.php?images/29/9251029S.jpg
Само трябва да измисля начин, как бетонът да се хване за калните камъни.
Надявам се това описание да не изнерви професионалните строители, но водя люти битки за да спася тази къщичка. :-D :-D
brick - специалист
juvesan написа:
Само трябва да измисля начин, как бетонът да се хване за калните камъни.
Какво има за мислене? Измиваш камъните. Не задължително с водоструйка - качваш се с една градинска пръскачка или маркуч с пистолетен накрайник за поливане и първо пръскаш "мъгла", докато омекне калта, после с мощна тънка струя отмиваш и ако се налага леко търкаш с пластмасова четка. За половин ден ще ги лъснеш. Ден преди бетона намазваш камъните с контактен грунд.
Alfa_D - специалист
brick написа:
juvesan написа:
Само трябва да измисля начин, как бетонът да се хване за калните камъни.
Какво има за мислене? Измиваш камъните...
Благодаря за съвета - изглежда елементарна работа, но като не го знаеш, трябва да го измислиш. Те повечето неща са измислени, но не съм се занимавал със строителство досега и трябва или да ги измислям, или някой да ми ги каже. :-D

Понеже може и на някой друг да му хрумне да спасява 200 годишна къща (което си е глупава идея като цяло) ще пиша какво съм направил или какви идеи съм имал - може да помогне на някой или да му спести време и разочарования.

За грунда разбрах, мисля да набия и някакви шпилки 10 см в камъните, към тях да вържа арматура ф6 или ф8, каквато има в склада и изливам 10 - 15 см бетон. Как ще се държи този бетон върху каменния зид, дали няма да натежи и да изкриви, или дори да събори зида, не мода да предположа.
Като резервен вариант мисля да излея бетонни площадки 60 х 30 см само на местата за гредите.
Darko83 - напреднал
Аз мисля ако имам възможност да си направя стъклен покрив вместо кермиден ,гледах снимки и много ми харесаха може да се ползва и като място за цветя т.е. малка лятна градина.Мислех да искам мнение и съвет от съфорумците ,но по добре тука само да се чете по безопасно е след като отворих тема в която имаше повече хора които се заяждат а не да са ти полезни със съвет. https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater
Alfa_D - специалист
Къщата е изградена от П-образен зид от камъни и предна и вътрешни стени от кирпич.
Има и три колони, май се казват „попове“, които държат покрива. Покривът е пълна развалина, гредите са изгнили и явно е за цялостен ремонт.

Въпросът ми е – как да започна? Има ли смисъл да изливам бетон върху каменния зид, нещо като бетонен пръстен, макар че ако не е затворен не знам дали ще има укрепваща роля. Колони ли да изливам в ъглите?

Ако някой е правил подобен ремонт и иска да сподели : -)
Изображение
http://prikachi.com/images.php?images/137/9324137K.jpg
Здравей колега .И аз като теб влезнах в един филм с доста стара къща като твоята.Според мен обаче не си струва да се набиват много пари в такива стари къщи ,особено когато няма да се живее за постоянно там,а ше се ползват като Вили.За мен най важното е покрива ,но ше го правя с минимални средства ,ше сменя дъските по стрехите,някоя и друга скапала гредичка ше пренаредя керемидите и те са турски като твоите ,ама по натам ше мисля как да ги сменя изцяло ,че турските са си изпели песента отдавна.Общо взето всичко ше се прави откъм затегнат бюджет по стари технологии хаха.Според мен няма нужда да изливаш бетон,това са къщи дето са правени по други те хнологии и ако излееш пояси ,може и да дойде в повече теглото на стените .Трябва внимателно да правиш всичко.Ти иначе до къде докара нещата,има ли развитие?
Alfa_D - специалист
Неволята учи - понеже не чух кой знае какви съвети, ето какво направих досега:
1. Свалих турските керемиди - свалянето им е мъка, но с един улей всичко стана за два дни.
2. Изкъртих сламата и калта, както и напречните дъски под керемидите.
3. Подмяна и изкърпване на греди, дъски и т.н.. Слагане на нови - чамови, за съжаление.
5. Измазване на всички греди, попове и разни други елементи, които не знам как се казват :-) с горено масло + терпентин - всичко стана черно и готино.
6. Наковах подложен материал за керемидите - нещо като ондулин, но за турски керемиди.

Сега остава да наредя керемидите и въпросът ми е - как се качват обратно на покрива? :lol:
Свалих ги лесно, но сега не мога да подпра стълба на стрехите, а е високо около 3 метра.
KingLin - майстор
Защо казваш
Alfa_D написа:
чамови, за съжаление.
Чама има по-високо съдържание на смоли и е по-пригоден за външни атмосферни условия от други по-хубави дървесини.
За качването не можеш ли да си направиш стойка хваната някъде под стряхата за макара и въже?
Alfa_D - специалист
чет авг 16, 2018 8:13 pmKingLin написа:
Защо казваш
Alfa_D написа:
чамови, за съжаление.
За качването не можеш ли да си направиш стойка хваната някъде под стряхата за макара и въже?
Стрехите са около 60 см - пробвах да подпра стълба, но не се получи. Трябва да ги вкарам поне 60 см навътре, за да не стъпвам на стрехите.
Освен това не е много добре да се разхождам по този ондулин - много е слаб и пропада, ако стъпиш на грешното място.
Явно има някакъв начин - как са ги качвали преди 150 години?
Сега мисля за някакъв "Г" - образен кран, 4 метра висок. Ако някои строители четат тук, сигурно се пукат от смях, но това е положението :lol:
Alfa_D - специалист
пет юни 29, 2018 10:52 amtuzharski написа:
Здравей колега .И аз като теб влезнах в един филм с доста стара къща като твоята.Според мен обаче не си струва да се набиват много пари в такива стари къщи ,особено когато няма да се живее за постоянно там,а ше се ползват като Вили.За мен най важното е покрива ,но ше го правя с минимални средства ,ше сменя дъските по стрехите,някоя и друга скапала гредичка ше пренаредя керемидите и те са турски като твоите ,ама по натам ше мисля как да ги сменя изцяло ,че турските са си изпели песента отдавна.Общо взето всичко ше се прави откъм затегнат бюджет по стари технологии хаха.Според мен няма нужда да изливаш бетон,това са къщи дето са правени по други те хнологии и ако излееш пояси ,може и да дойде в повече теглото на стените .Трябва внимателно да правиш всичко.Ти иначе до къде докара нещата,има ли развитие?
Ако можеш, спри да се занимаваш с този ремонт - при мен започна да става страшно, но няма спиране вече, изхарчих доста пари :lol:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Филм "Селска къща"" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: