Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
kistbam - специалист
Здравейте. Ситуацията е следната:
Имаме построена къща, която след 3-4 седмици ще получи нова изолация. Долепена до къщата трябва да направя допълнителна постройка, която ще играе ролята на мазе/склад (кирки, лопати, колела, колички, зимнина, термопомпа и т.н. Всичко това ще е вътре). Говорим за постройка с размери около 3x5м. Начина по-който мисля да я изградя е с фундамент, който ще е надигнат малко от земята, може би 15см. Оттам нагоре започва зидане с бетонни тухли. Колоните също ще са бетонни тухли (колонни) наляти с бетон. Отгоре бетонни греди и покрив с керемиди. Като ската на покрива ще тръгва от къщата и ми се иска да свършва точно на противоположната стена, така че улука да лежи на бетонната греда или да е малко след това. Причината е че тази стена е в съседство с комшиите.
Постройката ще се строи след изолацията, тъй като я няма в проекта а първо трябва да узаконя къщата.
Какво ще кажете за идеята. Всякакви съвети ще са ми от полза. Ако има други алтернативни предложения.... целия съм в слух.
Благодаря предварително.
Прикачен файл:
тема.jpg
Руди - майстор
Предполагам, че ще правиш три стени, откъм къщата си имаш стена,
която скоро ще има дори изолация. Най-лесно ми се струва върху
колоните до къщата да се изпълни метална греда 5 м. Ако се откажеш от
керемидите, може да минеш само с термопанели, стъпили на
гредата и на стената до оградата със съседа, без междинни подпори.
Термопанелите допускат по-малки наклони до 5-10%, докато за керемидите
ще трябва да отидеш на 33% (1:3), освен това ще ти трябва и дървена
конструкция отдолу.
Откъм оградата можеш да подложиш дървена греда, на която да се хванат
панелите и улука, ето така:
Прикачен файл:
ns-d1.jpg
ns-d1.jpg (25.15 KиБ) Видяна 2849 пъти
kistbam - специалист
Благодаря за отговора. Не само че се отказах от керемидите, ами май се отказах и от масивната конструкция. :)
Фундамента/плочата остава, а оттам нагоре вместо тухли и колони, дървена конструкция, за която да хвана термопанели.
Покрива също от термопанели. Ама нещо, бая скъпи тея термопанели. Реални ли са цените които намирам в нета.
24-25лв на квадрат.
Другия вариант е само с ламарина и за нея да залепя EPS от вътре, за да изолирам, ама не знам дали няма да излезе същата цена.
Ако имате други идеи, целия съм в слух. :-D :-D :-D
Руди - майстор
Вероятно това е най-евтиният вариант, дървена паянтова конструкция с панели.
Ламарината, лепилото и EPS няма да са кой знае колко по-евтини, пък и резултатът
не е същия. После ще трябва да наковеш отвътре я OSB, я нещо друго и цената ще набъбне.
Като се отказваш от масивната конструкция, ще трябва да ти остане някой лев да
обработиш дървенията срещу гниене, плесен и дървояди.
Прикачен файл:
NF-2.jpg
NF-2.jpg (67.17 KиБ) Видяна 2716 пъти
kistbam - специалист
А дали мога да мина без вертикалните попове, които са долепени за къщата.
Става въпрос да акерирам здраво дървената столица (оцветена в червено), на която ще легнат ребрата за покрива.
Ще бъде хваната за бетонна греда, така че анкерирането ще стане здраво.

Прикачен файл

NF-2.jpg
NF-2.jpg (22.51 KиБ) Видяна 2605 пъти
kistbam - специалист
Последен ъпдейт :-D :-D :-D :
Вертикалните попове остават (както ми е показал Руди). Целта е да дупча и режа изолацията възможно най-малко.
Ще хвана 3-те вертикални и 1-та хоризонтална греда през изолацията с дълги винтове за тухлата/бетона. На 3-4 места на греда мисля че е достатъчно.
Въпроса е колко дебели греди да използвам за конструкцията. 8х8 достатъчни ли са?
Гредите за покрива евентуално мисля да са 5х10 през 50см и на тях дървена обшивка или направо термопанели ако ще го правя с термопанели. Знам че е добре да се консултирам с конструктор (и това ще стане), но ми се ще и да събера мнения и на хора занимавали се с подобни навеси.
Другата чуденка е след изграждането на дървената конструкция, дали да обградя всичко с термопанели или вариант 2:
Гипсофазер хванат към конструкцията, шпакловане на гипсофазера отвън и залепяне на 8см. ЕПС отвътре (между ребрата на конструкцията)
И последно вертикалните греди как да ги хвана за бетона имайки предвид, че ще са затворени отвсякъде.
Дали да лежат на земята и да ги укрепя или задължително да са във въздуха на "столчета" :
Изображение

Изображение
kistbam - специалист
Започнах постройката:
Прикачен файл:
IMG_20171015_184318.jpg
Прикачен файл:
IMG_20171015_184257.jpg
Прикачен файл:
IMG_20171015_184334.jpg
Прикачен файл:
IMG_20171015_175152.jpg
Всички попове са хванати с арматура Ф10, забита в дървото и в бетона по 9-10см. Гредите от към къщата са хванати за бетон през изолацияата на 4 места. Долната част на поповете съм лакирал. Знам че беше по-добре с метални столчета, но ми оскъпяваше проекта със 80-90лв и реших да ги пропусна, при все че ще затварям постройката отвън. Иначе, поповете реших да ги увелича с 1 и станаха 4бр. през 1,57m. Горе по продължението на поповете ще пусна 4 ребра 10х10, а всички останали ще са 10х5, през 50см. Откъм комшиите (ниската част) ще монтирам улук на Деворекс, като стрехата ще стане някъде към 30-45см.
Сега малко въпроси:
1.Колебая се между OSB плоскости (1,2 или 1,5см) или кофражни дъски. С OSB ще стане по-равно и по-бързо, но е по-скъпо и по тънко. И като че ли клоня към кофражните дъски, най-вече заради това че ще стане по-здраво.
2.Отгоре ще слагам битумни керемиди. И въпроса е дали да слагам някакво фолио отдолу или директно да слагам битума? Какво ще кажете за тези от Практикер. http://www.praktiker.bg/bg/Bitum-shingl ... V/p/467184
3. Как да направя връзката между фасадата на къщата и битумните керемиди, за да съм сигурен, че няма да протече?
Последна промяна от kistbam на вт окт 17, 2017 10:03 am, променено общо 1 път.
Virtex - майстор
Снимките не се виждат - изисква да си логнат с google account :)
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Аз съм си логната, но снимки няма, има забранителен знак
kistbam - специалист
Оправих нещата. :wink: :wink:

Тема "Допълнителна постройка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: